
Mi a jobb módszer: ha felszúrjuk vagy ha békén hagyjuk a hólyagokat? Soha ne bántsuk a kisméretű, illetve az olyan hólyagokat, amelyek valószínűleg nem fakadnak ki. Kisebb az esélye az elfertőződésnek, ha a hólyagot fedő bőr érintetlen marad, és megvárjuk, hogy a folyadékréteg alatt új bőr fejlődjön. A nagyméretű, dörzsölődésnek kitett hólyagokat óvatosan szúrjuk fel, az égési hólyagokat viszont ne piszkáljuk.
Eközben az alább felsorolt módszerekkel enyhíthetjük a fájdalmat, és felgyorsíthatjuk a gyógyulást:
Mit lehet, és mit nem?
- Ha csak lehetséges, hagyjuk a hólyagot érintetlenül, és tartsuk tisztán szappanos vízzel. Hogy ne dörzsölődjön, kenjünk rá petróleumzselét vagy más bőrlágyító krémet.
- Az, hogy mikor, vagy egyáltalán be kell-e kötözni a hólyagot, nagymértékben függ az elhelyezkedésétől. Ha nagy az esélye annak, hogy lehorzsoljuk, érdemes bekötni. Tegyünk rá sebtapaszt, és cseréljük legalább naponta egyszer. Egyébként a legjobb szabadon hagyni, hogy érje a levegő.
- A körömvirágkrémet régóta alkalmazzák sebgyógyításra. Vigyük fel a hólyagra, és helyezzünk rá sebtapaszt vagy gézt.
- Körömvirágkrém helyett az aloe vera zselé is megfelel. Tegyünk rá kötszert.
- Éjszakára vegyük le a kötszert a hólyagról, hogy levegő érje. Ez gyorsítja a gyógyulási folyamatot. Ha azonban a hólyag érzékeny területen van, és az ágynemű dörzsölheti, éjjel is hagyjunk rajta vékony kötést.
- Próbáljuk ki a Preparation H kenőcsöt. Igaz ugyan, hogy aranyérre fejlesztették ki, de olyan összetevőket tartalmaz, amelyek enyhítik a viszketést és az égő érzést, ezenkívül pedig védőréteget képez a bőrön.
- Csillapítsuk a fájdalmat és a viszketést vizes borogatással. Áztassunk egy ruhát hideg vízbe, csavarjuk ki, majd óvatosan terítsük a hólyagra.
Ha kifakad…
- Ha a hólyag felnyílik, mossuk meg szappanos vízzel, és hagyjuk szabadon. Ha könnyen szennyeződés kerülhet bele, akkor tegyünk rá steril kötszert. Naponta négyszer vegyük le a kötést, és kezeljük a területet egy rész teafaolaj és három rész növényi olaj keverékével. A teafaolaj baktériumölő hatással rendelkezik, és megelőzi a fertőzést.
Óvatosan a tűvel!
- Csak akkor szúrjuk fel, ha feltétlenül szükséges; ha például különösen nagy méretű a hólyag, vagy olyan helyen található, ahol elkerülhetetlenül dörzsölődik.
- Sterilizáljuk a tűt. Fogóval vagy csipesszel tartsuk nyílt lángba néhány másodpercig, amíg vörösen nem izzik. Hagyjuk lehűlni. Tisztítsuk meg a hólyagot és környékét gyógyszertári alkohollal vagy valamilyen kézfertőtlenítővel.
- Tegyünk steril gézlapot a hólyagra. A tűt vízszintesen tartva szúrjuk ki a hólyag oldalát, majd a gézlapot lenyomva finoman préseljük ki belőle a folyadékot. Ügyeljünk arra, nehogy felszakítsuk a legfelső bőrréteget, amely az alatta lévő, rendkívül érzékeny bőrt védi.
- Tegyünk a kezelt területre fertőtlenítőkrémet, végül steril kötszert. Ez utóbbi lehet speciális, zselés „hólyagtapasz”, amely párnázza a sebet, csökkentve a rá nehezedő nyomást. Naponta kétszer cseréljük.
- Ha a hólyag később újra megtelik, ugyanezzel a módszerrel szúrjuk fel ismét.
- A bőrünk gyógyulásának felgyorsítása érdekében használjunk E-vitaminos körömvirágbalzsamot. Késsel nyissunk fel egy E-vitamin-kapszulát, adjunk hozzá ugyanannyi körömvirág olajat, és kenjük a hólyagra. Legfeljebb egy hétig szükség szerint ismételjük a kezelést.
A megelőzés ereje
- Ne higgyük, hogy felnőttkorban már nem változik a cipő méretünk vagy a lábfejünk formája. Ezért nagyon figyeljünk oda cipővásárláskor, és csak akkor vegyük meg a kinézett lábbelit, ha tényleg kényelmesen illeszkedik a lábunkra. A felpróbálásnál ugyanolyan zoknit viseljünk, mint amilyet az új cipővel is hordani fogunk.
- Délután vegyünk cipőt. Napközben ugyanis a lábfejünk megduzzad, és ehhez képest reggel akár fél számmal is kisebbnek tűnhet a méretünk.
- Ügyeljünk arra, hogy az új cipő orra elég tágas legyen. Amikor felállunk, egy hüvelykujj szélességnyi helynek kell maradnia a leghosszabb lábujjunk és a cipő között.
- Ha hosszú sétára vagy kirándulásra indulunk, vegyünk két pár zoknit, hogy csökkentsük a súrlódást. A belső zokni legyen valamilyen vékony anyagból, amely felszívja a nedvességet, a külső pedig pamutból.
- Izzadásgátló szerrel is szárazon tarthatjuk a lábfejünket, így kisebb valószínűséggel alakul ki hólyag.
- Futás előtt kenjük be a hólyagosodásra hajlamos területeket petróleumzselével.
- Kertészkedéskor puha bőrkesztyű viselésével előzhetjük meg a hólyagok kialakulását a kezünkön. Az is segíthet, ha emellett vastagabb nyelű szerszámot használunk, vagy puha anyagot tekerünk rá ott, ahol fogjuk.
- Ha kedveljük az ütős sportokat, valószínűleg gyakran okoznak kellemetlenséget a tenyéren keletkező hólyagok. Kérdezzük meg a sportboltban, hogy ki lehet-e cserélni az ütő markolatát, vagy tegyünk fel valamilyen nedvszívó, puha burkolatot a nyélre.
Hasznos
- Igen, ha a hólyag különösen nagy (5 cm-nél nagyobb átmérőjű). Vegyük komolyan a fertőzésre utaló jeleket is: ilyen a szűnni nem akaró fájdalom, a láz, a hólyag körüli bőrpír, a sűrű, illetve kellemetlen szagú folyadékgyülem. Egyes, hólyagképződéssel járó betegségek, például a bárányhimlő, az ekcéma és az ótvar, szintén orvosi kezelést igényelnek.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.