
A visszértágulatok kialakulásának egyik oka a felszínes vénák falának gyengesége, ami lehet öröklött. Idővel a vénák elveszítik rugalmasságukat, kitágulnak. Hogy elférjenek az ép állapotukban elfoglalt helyen, csavaros lefutásúak lesznek, csomós kitüremkedésekkel a bőr alatt…
Egy másik ok a véráramlás akadályozottsága, például terhesség alatt. A hasban a nyomásviszonyok megváltoznak, és a vénás billentyűk megakadályozzák a vér visszaáramlását, ezért a vékony falú erek kitágulnak. Az álló munkát végzőknél a láb vénáinak a gravitáció ellenében kell dolgozniuk.
Számos biztonságos sebészeti eljárás létezik a visszértágulat kezelésére, ugyanakkor a duzzanat enyhítésére és az állapot súlyosbodásának megakadályozására sok, ennél kevésbé drasztikus módszer van.
Lássunk néhányat ezek közül
Lábemelés
- Dőljünk le egy kanapéra, és párnákkal támasszuk alá a lábunkat. A visszértágulatot a vénákban felgyűlt vér okozza, tehát ha felpolcoljuk a lábunkat, a vér lefelé folyik, a szívünk irányába. Ha éppen házimunkát végzünk, időnként tartsunk szünetet, sőt még a munkahelyünkön is szakíthatunk egy kis időt arra, hogy hátratoljuk a székünket, és egy rövid időre feltegyük a lábunkat.
- Próbáljuk ki a következő egyszerű jógagyakorlatot: feküdjünk hanyatt egy fal közelében, és támasszuk kinyújtott lábunkat a falnak úgy, hogy a törzsünkkel 45 fokos szöget zárjon be. Maradjunk így 3 percig, és közben lélegezzünk mélyen, egyenletesen.
Segítség a vénáknak
- A visszértágulat széles körben alkalmazott természetes orvossága a vadgesztenye, amely javítja az érfal rugalmasságát, és a (vér áramlását egyirányúvá tevő) vénás billentyűket is erősíti. Három hónapig szedjük naponta, majd tartsunk szünetet. Évente legalább három kúra javasolt. Vigyázat! Vese- és májkárosodás esetén ne alkalmazzunk vadgesztenye-készítményeket, és biztonsági okokból a terhesség és a szoptatás ideje alatt sem!
- A tigrisfű erősíti a vérerek falát és a vénákat körülvevő kötőszövetet. Szedjünk naponta háromszor 200 mg kivonatot. Vigyázat! Terhesség alatt nem ajánlott!
- Tegyünk citromhéjat a citrusfélékből készült gyümölcslevekbe vagy a teánkba. A gyümölcshéj rutint, egyfajta flavonoidot tartalmaz, amely biztosítja az érfal rugalmasságát, és szabályozza a hajszálerek áteresztőképességét.
- Szedjünk mindennap C-vitamint és flavonoidokat. Az előbbi segít a vénákat körülvevő kötőszövet egészségének és rugalmasságának megőrzésében, az utóbbiak pedig a C-vitamin hatékony felhasználásában játszanak szerepet. Azonnal csökkentsük a C-vitamin-adagot, ha hasmenés jelentkezik.
- A flavonoidok csoportjába tartozó oligomer proantociani-din (OPC) erősíti a vérereket, és szabályozza az áteresztőképességüket. A legtöbb gyümölcsben és zöldségben fellelhető, de különösen magas koncentrációban fordul elő a fekete és a vörös áfonyában, a szőlőmagkivonatban, a fenyőkéregben, a fekete ribizliben és a zöld teában. Kiegészítő formájában is rendelkezésünkre áll. Egy vizsgálat résztvevőinek 75 százalékánál a visszértágulat javulást mutatott az OPC szedése után, míg csupán 41 százaléknál javult azok közül, akik nem alkalmazták.
Váltófürdő
- Zuhanyzáskor irányítsuk a vízsugarat a lábunkra, majd folyassuk rá a meleg vizet 1—3 percig. Ezután engedjünk rá hideg vizet ugyanilyen hosszú ideig. Ismételjük háromszor, végül pedig hideg vízzel fejezzük be a zuhanyozást. A váltakozó hőmérséklet hatására a vérerek kitágulnak, majd összehúzódnak, ami serkenti a vérkeringést.
Gyógyharisnyák
- Kisebb visszértágulat esetén a kompressziós harisnya ajánlott, mivel megakadályozza a duzzanat kialakulását. Gyógyszertárakban szerezhetjük be.
- Amennyiben a visszértágulat nagyobb méretű, rugalmas harisnyára lehet szükségünk. Ez a típus bokában szűk, és felül valamivel bővebb, így lent erősebb nyomást gyakorol a lábra, elősegítve a vér visszaáramlását a szív irányába. Ilyen harisnyák gyógyászati segédeszközöket forgalmazó boltokban és néhány gyógyszertárban kaphatók, illetve internetes áruházakban is megrendelhetők. Több cég speciális, kifejezetten terhes nőknek készült kompressziós harisnyanadrágokat is kínál, amelyek derékban tágabbak.
- Húzzuk fel az elasztikus harisnyát, még mielőtt felkelnénk az ágyból. Feküdjünk hanyatt, majd lassan, egyenletesen húzzuk fel, ügyelve arra, hogy ne szorítson sem a vádlinál, sem pedig a deréknál.
A pangás ellen
- Ne álljunk vagy üljünk hosszú ideig mozdulatlanul. Ha sokáig vagyunk ugyanabban a testtartásban, a vér felgyűlik a lábunkban. Tartsunk időnként (körülbelül óránként) egy kis szünetet, és sétáljunk egy kicsit. Ha mozgatjuk a lábunkat, az izommunka révén elősegítjük a vér felfelé áramlását.
- Esetleg tornáztassuk meg a lábunkat. Feszítsük felfelé, majd engedjük vissza a lábfejünket, hogy megdolgoztassuk a vádlinkat. Végezzük a gyakorlatot körülbelül 10 percig. Amikor a vádli izmai összehúzódnak, a szomszédságukban elhelyezkedő vénák összepréselődnek, és felfelé áramoltatják a vért, a szívünk irányába.
- Amikor ülünk, ne tegyük keresztbe a lábunkat. Ha ugyanis az egyik lábunkat a másikon nyugtatjuk, nyomást gyakorlunk a vénáinkra, és gátoljuk a vér visszaáramlását a szívbe.
- Végezzünk hetente háromszor legalább 20 perc aerob mozgást, hogy leadjuk a felesleges kilókat, illetve formában maradjunk. (Ha túlsúlyosak vagyunk, nagyobb nyomás nehezedik a vénákra a lábunkban.) A séta különösen hasznos a visszértágulat ellen, mert valahányszor megfeszítjük a vádlinkat, segítünk a vénáknak a vért visszajuttatni a szívünkbe.
- Finom masszírozással serkentsük a vérkeringést a lábunkban. Nyomjuk mindkét hüvelykujjunkat az izomba (de ne közvetlenül a vénákra), és simogassuk felfelé irányuló mozdulatokkal.
- A tölgyfakéreg-teába mártott borogatás serkenti a vérátáramlást. A varázsmogyorós kezelés szintén hatékony.
Hasznos
- Ha a visszértágulat tartós, fennáll a mélyvénás trombózis veszélye. Az elhanyagolt, hosszú éveken át hordozott visszérbetegségek a láb egész keringését felborítják, a szövetek tápanyagellátása csökken, és lábszárfekély alakulhat ki. Ne várjuk meg, amíg ezek bekövetkeznek. Mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha bármilyen szokatlan tünetet észlelünk: sebek jelennek meg a lábon, a visszeret borító bőrfelület hámlani kezd, egy véna megreped és vérzik, a járás fájdalmat okoz, fájdalom és vörösödés jelentkezik az egyik lábon, és lényegesen duzzadtabbá válik a másikhoz képest. Visszértágulat egyébként kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki nőknél, mint férfiaknál.