
Amikor megvágjuk magunkat valamilyen éles tárggyal – egy konyhakéssel, a borotvával, egy törött pohárral vagy akár egy papírdarabbal -, megsérülhet a bőr mélyebb, erekben gazdag rétege, és a seb vérezni kezd. Amikor elesünk, és lehorzsolódik a könyökünk vagy a térdünk, csak felszíni hámsérülés keletkezik, amely nem jár jelentős vérzéssel, de többnyire szennyeződés kerül bele..
A továbbiakban mindössze vattára és vízre, gyógyszertári alkoholra, fertőtlenítőszerre vagy folyadékra, kötszerre és ragtapaszra lesz szükségünk. Természetesen válogathatunk a házi patika kínálatából is: a méztől a fokhagymán át sok mindent bevethetünk – ha semmi más nincs kéznél, akár a nyálunkat is.
Íme néhány hasznos tanács
Tisztítás, fertőtlenítés, kötözés
- A sebet langyos folyó vízzel mossuk ki. Nem baj, ha egy kicsit vérzik, mert a vér kimossa a mélyebben lévő szennyeződéseket is.
- A vérzés csillapításához szorítsunk tiszta ruhát vagy steril gézdarabot a sebre.
- Amint a vérzés elállt, óvatosan tisztítsuk meg a seb környékét szappanos vízzel. Ezután tegyünk rá steril kötszert.
- A sebgyógyító és baktériumölő hatásáról ismert körömvirág tinktúrájával is kitisztíthatjuk a sebet. A horzsolásokra kenjünk körömvirágkrémet, amely gyógynövényboltokban és gyógyszertárakban kapható.
- A mirha serkenti a fertőzést gátló fehérvérsejtek termelését. Keverjünk össze 1 teáskanál tinktúrát l dl vízzel. Öntsünk egy keveset a vágásra vagy horzsolásra, és hagyjuk a szabad levegőn megszáradni. Ismételjük naponta kétszer.
- A teafaolaj erős fertőtlenítőanyagot tartalmaz, és világszerte előszeretettel használják sebgyógyításra. Keverjünk másfél teáskanál olajat egy pohár meleg vízbe, és öblítsük le vele a sebet naponta kétszer.
Fertőtlenítők a konyhából
- Ha nincs kéznél fertőtlenítőkrém, kenjünk a sebre egy kevés mézet, majd tegyünk rá tiszta ruhát vagy kötszert. A méz antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, és a vizsgálatok igazolták, hogy gyorsítja a sebgyógyulást. Ha nincs ragtapaszunk vagy kötszerünk, ne aggódjunk; a méz megszáradva természetes védőréteget alkot.
- A másik természetes antibiotikum a fokhagyma. Ragtapasszal rögzítsünk egy összezúzott gerezdet a sebre. Ha irritálja a bőrt, azonnal vegyük le.
Plezúros térdre
- A gyerekek szinte mindennap újabb apró sérüléseket szereznek. A lehorzsolt térdre tegyünk vazelint vagy petróleumzselét, amely óvja a bőrt – ráadásul puhán tartja a vart, ami azért fontos, mert így kisebb a kísértés arra, hogy a kicsik lekaparják.
A legelemibb megoldás
- Ha nincs lehetőségünk a seb kimosására — mert mondjuk éppen a világ végén túrázunk – nyaljuk le. Feltéve, hogy a saját nyálunkról van szó: bárki másé nagy valószínűséggel fertőzést okozna.
Gyors összefoldozás
- Ha egy kisméretű vágást, például papír éle által okozott sebet szereztünk, (amennyiben hozzájutunk) az orvosok által használt szövetragasztó segíthet. Legyünk azonban nagyon óvatosak, mert a seb széleit megfelelően kell összeilleszteni, ezért nagyon mély vagy szabálytalan élű vágások, illetve állandóan mozgatott ízületeket borító bőr sérülése esetében ez a készítmény nem is alkalmazható. Amennyiben nem jól használjuk, a ragasztó „éket” alkothat a sebben, megakadályozva a szélek összekapcsolódását, és akár még nagyobb heg kialakulását eredményezheti. Ne érjünk a ragasztóhoz száradás közben, nehogy véletlenül olyan testrészeket is összeragasszunk, amelyeket nem akarunk.
Hasznos
- A vágások és horzsolások többnyire nem veszélyesek, és hagyományos elsősegélynyújtó szerekkel otthon is el tudjuk látni a sérülést. Forduljunk azonban orvoshoz, ha a vérzés nem áll el, a bőr nem záródik össze, vagy a fertőzés bármely jelét észleljük (gennyesedés vagy váladékozás, az érintett terület lüktetése, láz, a sebtői kifelé terjedő vörös csíkok). Ha mély, szúrt sebről van szó, különösen, ha ráadásul szennyezett, az orvos tetanusz-injekciót adhat.