
Bizonyára nagyon sok kozmetikai készítményt kipróbáltunk már a testszag megszüntetésére. Ezek közül az izzadásgátlók a verejtékmirigyek működését fogják vissza, a dezodorok pedig a szagokat semlegesítik vagy fedik el..
Amennyiben egyik termék sem vált be, esetleg a természetes megoldásokat részesítjük előnyben, rengeteg egyéb lehetőség áll a rendelkezésünkre
Ahány bőrtípus, annyi szappan
- Válasszunk valamilyen dezodoráló, teafaolajjal készült vagy antibakteriális szappant, amely még mosakodás után is hatékony védelmet nyújt a baktériumok ellen. Amennyiben nagyon szárítaná a bőrünket, használatát korlátozzuk a hónalj és a lágyék területére, ahol az un. apokrin mirigyek a legsűrűbben fordulnak elő (ezek zsírt és fehérjét tartalmazó váladékot termelnek, melynek a lebomlásakor keletkezik a testszag).
- Elképzelhető, hogy csak a gyógyszertárakban kapható antibakteriális fertőtlenítőszerek segítenek. Kizárólag a hónaljon és a lágyékon használjuk őket, nehogy kiszáradjon a bőrünk. Mindig csak egy keveset nyomjunk a flakonból, gyorsan öblítsük le, majd folytassuk a zuhanyozást a megszokott szappannal.
A dezodorok mellett
- Napközben vattával kenjünk ecetet a hónaljunkra, hogy a testszagot okozó baktériumok szaporodását megakadályozzuk. Ne alkalmazzuk azonban borotválás után, mert rettentően csíp.
- Ugyanez vonatkozik a varázsmogyoróra is, amit tetszőleges gyakorisággal közvetlenül a bőrünkre is spriccelhetünk, vagy vatta segítségével is felvihetünk. A frissítő, kellemes illatú folyadékszárító és dezodoráló hatású is egyben.
- Hintőpor helyett használjunk szódabikarbónát vagy kukoricalisztet, amelyek felszívják a nedvességet. A szódabikarbóna emellett a testszagot okozó baktériumokat is elpusztítja.
- Borotváljuk rendszeresen a hónaljunkat. A hónaljszőrzet ugyanis fokozza a testszagot, mivel felfogja az izzadságot, ezáltal kedvező környezetet jelent a baktériumok szaporodásához.
- Váltsunk inget (vagy pólót) naponta; meleg időben akár kétszer is.
Illatos olajok és citromlé
- Az alább felsorolt gyógynövényeket csak hónaljra alkalmazzuk, a lágyékon soha.
- A teafa, a levendula, a fenyő és a borsmenta illóolaja hatékonyan pusztítja a baktériumokat, ráadásul mindegyiknek igen kellemes illata van. Előfordul azonban, hogy bizonyos olajok allergiás reakciót váltanak ki, ezért használat előtt mindig végezzünk bőrpróbát egy kis felületen. Ha irritációt okoz a kiválasztott termék, ne alkalmazzuk.
- Az illatos kerti fűszernövény, a zsálya baktériumölő és izzadásgátló hatással rendelkezik. Használjuk a gyógynövényboltokban kapható tinktúrát, hígított olajat vagy a házilag készített teát (friss vagy szárított levélből főzzük, és egy üvegben tároljuk a hűtőszekrényben). A zsálya alkalmazása után mindig
mossunk kezet, mielőtt az arcunkhoz érünk. - A citrusfélék leve savasabbá változtatja a bőr pH-értékét, így a testszagot okozó baktériumok számára igen kedvezőtlen környezetet hoz létre. Kenjünk egy kis citromlevet a bőrünkre, majd itassuk szárazra.
Nem mindegy, mit fogyasztunk
- Együnk sok spenótot, fehérrépát és kelkáposztát. Ezek -és más levélzöldségek — klorofillban gazdagok, amely képes megszüntetni a verejtékezéskor jelentkező erős szagot.
- Vásárolhatunk klorofilltablettát is. Számtalan márka létezik, amelyeket moszatból, őszi árpából, kék vagy zöld algából és más növényekből állítanak elő. Az adagolással kapcsolatban olvassuk el a tájékoztatót.
- Rágcsáljunk el néhány szál petrezselymet, amely szagtalanító tulajdonsággal rendelkezik. Teát is készíthetünk úgy, hogy 1 teáskanál felaprított, friss petrezselymet 5 percig egy csészényi forrásban lévő vízbe áztatunk. Hagyjuk egy kissé lehűlni, és igyuk meg.
- A hársfatea elősegíti a szervezet salakanyag-kiválasztását, így a verejtékezéskor fellépő erős szag is megszűnhet.
Hasznos
A gyakori vagy erős izzadást okozhatja pajzsmirigy-túlműködés, alacsony vércukorszint, de előidézheti idegrendszeri rendellenesség is – ne szégyelljünk ezzel a problémával orvoshoz fordulni. Ha pedig olyan, receptre felírt gyógyszert szedünk, amely hozzájárulhat a kellemetlen testszag kialakulásához, érdeklődjünk háziorvosunknál a kezelés módosításának lehetőségéről.