
A szoptatással kapcsolatos gondok többsége megelőzhető, ha a babát mindig akkor etetjük, amikor éhes, és megfelelően tartjuk a karunkban. A leggyakoribb problémákra mellbimbó berepedése, kisebesedése, a tejcsatorna elzáródása, illetve a mell fájdalmas duzzanata, esetleg az elégtelen tejtermelés.
A szoptatás – különösen az első néhány hétben – fizikailag rendkívül kimerítő lehet, és időbe telhet, amíg a mama és a baba megtanul jól együttműködni.
Az alábbi módszerek, amelyek közül nem egyet igen régóta alkalmaznak, segíthetnek, hogy az élet e gyönyörű pillanatait valóban élvezni tudjuk
A mell feszülése esetén
- Ha megtelt a mellünk, és kényelmetlenül feszül, szoptatás előtt a bimbóudvar feletti és alatti területet az ujjunkkal nyomkodva fejjünk le egy kevés tejet. A babának ugyanis könnyebb dolga van, ha a mell nem annyira feszes és kemény, ráadásul így egyből megérzi a tej illatát és ízét, ami arra ösztönzi, hogy nekilásson az evésnek.
- A mell néha annyira megtelik, hogy nem jön belőle tej. Ilyenkor tegyünk rá néhány percre meleg vizes borogatást. Egy vizes kéztörlő is jó, de az eldobható pelenkák még inkább megfelelnek erre a célra, mert sok vizet fognak fel, és jobban tartják a hőt. Áztassunk egy pelenkát meleg vízbe, és terítsük a mellünkre.
- Ha a baba szoptatás közben elalszik, vagy etetés után még mindig nagyon teltnek érezzük a mellünket, használjunk mellszívó készüléket, és fejjük le a tejet. Ha a mellet rendszeresen kiürítjük, nagyobb tejtermelésre tudjuk ösztönözni. A felesleget mélyhűtőben lefagyaszthatjuk „ínségesebb” időkre.
- Napközben és éjszaka is szoptassunk gyakran, hogy a felgyülemlett tej rendszeresen ürülni tudjon, és megelőzzük pangását a mellben. Ez általában két-három óránkénti etetést jelent, ami azonban igény szerint változhat: szoptassuk meg a babát minden alkalommal, amikor jelzi, hogy éhes.
Megfelelő testhelyzet
- A kifejezetten szoptatáshoz kifejlesztett speciális, patkó alakú párnák jól illeszkednek a derékhoz, és kényelmes támaszt. A babát ne öltöztessük túl melegen, különben nagyobb valószínűséggel alszik el szopás közben.
- A nyugodt környezet biztosítása nagyon fontos: etessük a babát csendes, gyengén megvilágított helyiségben.
- Szoptatás közben a baba teste a testünk felé nézzen. Tartsuk a fenekét az egyik kezünkben, és támasszuk a fejét a könyökhajlatunkra. Csiklandozzuk meg az alsó ajkát, és amikor erre kinyitja a száját, a szabad kezünkkel gyorsan támasszuk alá a mellünket, és vonjuk magunkhoz a csecsemőt. Ügyeljünk arra, hogy ne csak a mellbimbót, hanem az egész bimbóudvart, vagy legalábbis a nagy részét a szájába vegye, mert csak így tud megfelelő erővel szívni.
- Ha valami miatt le kell választanunk a babát a mellről, mielőtt még jóllakna (például azért, hogy áttegyük a másik mellre, vagy mert esetleg csengettek), óvatosan dugjuk a kisujjunkat a baba szája sarka és a bimbó közé. A csecsemő veleszületett túlélőreflexszel rendelkezik: ha szopás közben félbeszakítják, még erősebben tartja magát. Ezen a szorításon fokozatosan kell lazítanunk, nehogy a mellbimbó berepedjen.
Bal, jobb, bal
- A két mellből felváltva szoptassunk, egyik szoptatás alkalmával az egyikből, utána a másikból, így lesz elég idő arra, hogy mindkettő ismét megteljen. Fontos, hogy az a mell teljesen kiürüljön, amelyikből a baba szopott, ezért a maradékot mindig fejjük ki. Ezzel elkerülhetjük, hogy a mell feszüljön és fájdalmassá váljon. A pangó tej miatt a mell be is gyulladhat.
Ha nincs elég tej
- Ha nincs elegendő tejünk, igyunk naponta egy pohár alkoholmentes sört. Az italban lévő élesztőszármazék növeli a prolaktin, a tejtermelést befolyásoló hormon mennyiségét. Csak alkoholmentes sört igyunk, és mindig nagyjából 30 perccel a szoptatás előtt.
- A közvetlenül a mell alatti árokban elhelyezkedő akupresszúrás pont (Gyomor-18) stimulálásával hatékonyan serkenthető a tejtermelődés. Helyezzük a hüvelykujjunkat függőlegesen az ötödik bordaközbe, a mellbimbóval egy vonalba. Nyomjuk körülbelül egy percig. Ha ez a módszer beválik, bármilyen gyakran ismételhetjük.
- Reggelente igyunk édesköményteát. A kutatások szerint az édeskömény enyhe ösztrogénszerű hatással rendelkezik, ami serkentheti az anyatej termelését. Tegyünk 1 teáskanál édesköménymagot egy csészényi forrásban lévő vízbe, két-három percig hagyjuk ázni, majd leszűrve fogyasszuk.
Egészséges serkentőszer
- A fokhagyma fogyasztása befolyásolja az anyatej ízét, ráadásul a csecsemők általában nagyon szeretik. Egy amerikai vizsgálat során kiderült, hogy a babák több tejet ittak, és hosszabb ideig maradtak a mellen, ha édesanyjuk néhány órával a szoptatás előtt fokhagymát evett. Az egészséges fűszernövény a kismamának is nagyon jót tesz.
A mellbimbó fájdalma
- Ha az egyik mellbimbó nagyon fáj, amíg nem javul a helyzet, az egészséges mellbimbóból szoptassuk a babát.
- A szoptatások között tegyünk hideg vizes borogatást mindkét mellre a fájdalom enyhítése érdekében.
- Ha a mellbimbó berepedezett vagy érzékeny, hagyjuk megszáradni a levegőn etetés után. Ezután fejjünk ki, és kenjünk egy csepp anyatejet a mellbimbóra – az anyatej elősegíti a gyógyulást.
- Használhatunk továbbá E-vitamin olajat (egyszerűen nyomjuk ki egy kilyukasztott kapszulából), olívaolajat, édes mandulaolajat vagy lanolint tartalmazó krémet. A következő szoptatás előtt mindig töröljük le az olajat vagy a kenőcsöt.
Hasznos
- Ha attól tartunk, hogy a baba nem jut elég tejhez, beszéljünk a védőnővel vagx a gyermekorvossal. Ha az egyik mell piros és érzékeny, ráadásul beláza-sodtunk, emlőgyulladás (mastitis) alakulhatott ki, amelyet a mellbimbó repedésein keresztül a mellbe jutó baktériumok okoznak. Az orvos antibiotikumos kezelést írhat elő, és javasolni fogja, hogy igyunk sok vizet, lehetőség szerint feküdjünk, és az érintett mellből ne szoptassunk. Ne tévesszük össze a mas-titist a mirigyjáratokban fellépő, tejpangás miatt kialakuló emlőduzzanattal, mely szintén mellfájdalommal és bőrpírral jár, láz azonban nem kíséri. Ez igen gyakran előforduló probléma a nagyon ritka emlőgyulladással szemben.