
Egy egészséges felnőtt szíve szabályosan, nyugalmi állapotban percenként körülbelül nyolcvanszor ver. Amikor úgy érezzük, hogy összevissza kalapál, és majd’ kiugrik a helyéről, az igen félelmetes, de szerencsére módunkban áll rövid idő alatt megszüntetni a panaszt.
A Szívdobogásérzés néha pajzsmirigy-rendellenességet, esetleg valamilyen súlyos szívbetegséget jelez, de a legtöbb esetben nehéz fizikai munka, kimerültség, aggodalom, stressz, láz, serkentőszerek (koffein, nikotin) fogyasztása vagy bizonyos gyógyszerek alkalmazása váltja ki.
Megelőzhetjük a szívdobogásérzést különböző stresszoldó technikákkal, illetve bizonyos szívbarát élelmiszerekkel és étrend-kiegészítőkkel
Irányított légzés
- Amint a szívverésünk szabálytalanná válik, üljünk le, és polcoljuk fel a lábunkat. Lassan és mélyen vegyük a levegőt, s közben hagyjuk, hogy a hasunk minden alkalommal kitáguljon. Ha a légzésünkre összpontosítunk, a szívverésünk ritmusa valószínűleg gyorsan helyreáll.
- Amennyiben a palpitáció nem szűnik, alkalmazzuk a Valsalva-manővert. Fogjuk be az orrunkat, csukjuk be a szánkat, és próbáljuk kifújni a levegőt. Mivel ez lehetetlen, feszíteni kezdünk, akárcsak székeléskor. Az ennek következtében kialakuló ideiglenes mellkasi nyomásemelkedés segít „helyrebillenteni” a szívritmust.
- Erőltessük a köhögést. A Valsalva-manőverhez hasonlóan ez szintén fokozza a nyomást a mellkasban. Néha mindössze ennyire van szükség ahhoz, hogy helyreálljon a szívverés ritmusa. Esetleg egy lufit is felfújhatunk, ami hasonló módon ugyancsak segíthet.
Enyhülést hozó hideg víz
- Olykor azonnal segít, ha iszunk néhány korty hideg vizet.
- Ilyenkor feltehetően a lenyelt víz hatására a nyelőcsövünk a szívünkhöz nyomódik, és ez a finom „oldalba lökés” helyreállíthatja a szívverés ritmusát.
- Esetleg jéghideg vizet is fröcskölhetünk az arcunkra. A hirtelen fellépő kellemetlen érzés elég lehet a megfelelő hatás eléréséhez.
Evés-ivás, megfontoltan
- Együnk sok olajos húsú halat. A lazac, a makréla és a szardínia például különösen nagy mennyiségű szívbarát ómega-3 zsírsavat tartalmaz.
- Ne együnk túl sokat egy-egy étkezéskor. A túlságosan megtelt gyomor felnyomja a szívet, s ez szívdobogásérzést vált ki.
- Fogyasszunk kevesebb alkoholt, kávét, és ne dohányozzunk. Egyes embereknél a koffeintartalmú kávé, tea, kóla, valamint az alkohol fogyasztása szívdobogásérzést idéz elő. A dohányzás (és a nikotinpótló kezelés) szintén gyakori kiváltó ok; sőt még a csokoládé is a felelősök közé tartozhat.
Nyugalom és pihenés
- A szívdobogásérzés hátterében gyakran a stressz áll: a szervezetünk így reagál a túl nagy nyomásra vagy megrázkódtatásra. A relaxáció segíthet visszanyerni a nyugalmunkat és az uralmat az érzéseink felett. Próbáljunk naponta 30 percre félrevonulni, hogy jóga, meditáció vagy más technika segítségével egy kicsit lazítsunk.
- Tegyünk néhány csepp nyugtató levendulaolajat egy zsebkendőre, és szippantsuk be a finom illatot. 2 csepp keserűnarancs-olajat is dörzsölhetünk a mellkasunkra, vagy hozzáadhatunk belőle egy keveset a fürdővízhez.
- Párologtassunk nyugtató hatású illóolajat olajmécsesben. Az alábbi gyógynövények közül bármelyiket választhatjuk: citromfű, ilang-ilang, kamilla, jázmin, levendula, rozmaring, bazsalikom. Amellett, hogy oldják a feszültséget, kellemes illatuk betölti a szobát.
- Minden éjjel aludjunk legalább hét órát. A fáradtság is okozhatja a szabálytalan szívverést.
Mozgás: rendszeresség és felkészülés
- Hetente háromszor-négyszer végezzünk legalább 30 perc aerob testmozgást (vagyis olyan sportot, amely fokozott oxigénfelvétellel jár; ilyen például a séta, a futás vagy a teniszezés). Nem a teljesítmény a fontos, ezért ne foglalkozzunk túl sokat a korábbi részidő megdöntésével vagy az ellenfél legyőzésével – ez ugyanis csak még tovább növeli a stresszt. Olyan ritmusban sportoljunk, amely mellett kényelmesen beszélgethetnénk is.
- Minden edzés előtt szánjunk 10 percet a bemelegítésre, és a végén ugyanennyi időt a levezető nyújtó gyakorlatokra.
A ritmus szabályozása
- A szabálytalan szívritmus gyakran az alacsony magnéziumszinttel hozható összefüggésbe. Fogyasszunk több, magnéziumban gazdag élelmiszert, például teljes kiőrlésű gabonát, hüvelyeseket, sötétzöld levélzöldségeket, valamint kagyló- és rákféléket. Magnéziumtartalmú kiegészítőt is szedhetünk; válasszunk olyat, amelyben B6-vitamin is van, mert az elősegíti az ásványi anyag felszívódását és a sejtekbe jutását. Vigyázat! Vesebetegek nem szedhetnek magnéziumot!
- A Q10-koenzim, ez a szervezetben természetesen előforduló anyag, segít fenntartani a szabályos szívritmust. Tabletta formában a gyógyszertárakban vény nélkül kapható. Naponta kétszer, étkezés közben vegyük be. Legyünk türelmesek: akár két hónap is eltelhet, mire kedvező változást észlelünk.
- Ha ritkán fogyasztunk halat, szedjünk naponta halolajkapszulát, amely rengeteg egészséges ómega-3 zsírsavat tartalmaz.
- A taurin nevű aminosav stabilizálja a szívritmust, és javítja a szív összehúzódó képességét.
Szívdobogtató gyógyszerek
- Számos vényköteles és vény nélkül kapható készítmény okozhat szívdobogásérzést, ezért mindig olvassuk el a betegtájékoztatót, nem figyelmeztet-e, hogy a termék nem alkalmazható szívbetegség vagy magas vérnyomás esetén, esetleg nem említi-e a szívverésre gyakorolt mellékhatást. Gyanúsak lehetnek a recept nélkül kapható, megfázás és allergia elleni szerek, amelyek az orrdugulást megszüntető összetevőket — a leggyakrabban pszeudoefedrint — tartalmaznak.
- Az asztma esetén alkalmazott hörgőtágítók, például a terbutalin, fokozhatják a szívdobogásérzés kockázatát. Ugyanez vonatkozik a loratadinra és más antihisztaminokra. Amennyiben ilyen készítményeket szedünk, érdeklődjünk orvosunknál a kezelés esetleges módosításáról.
- Kerüljünk minden olyan étrend-kiegészítőt, amely efedrát (efedrint) tartalmaz (általában a fogyást elősegítő és az energiát növelő termékek összetevője). Az efedrin kiváltotta szívdobogásérzés veszélyes következményekkel járhat.
Hasznos
- Ha a szívdobogásérzésen kívül más nyugtalanító tünetet nem észlelünk, de sok kávét iszunk, dohányzunk, vagy stresszes időszakot élünk át, valószínűleg elég a kiváltó tényezőket kiküszöbölnünk. Ha azonban a probléma hetente többször is fellép, esetleg egyre gyakoribbá válik, vagy szédülés, illetve a pajzsmirigy-túlműködés jelei (például jelentős testsúlycsökkenés, remegés, verejtékezés, kimerültség vagy álmatlanság) kísérik, beszéljünk orvosunkkal. Mellkasi szorítás, hányinger és izzadás jelentkezésekor azonnal hívjunk mentőt, mert szívrohamról lehet szó (eszméletvesztés is bekövetkezhet).