
A székrekedés valójában a széklet kialakulásának és a bélrendszeren való áthaladásának a zavara. A ritkább székelés önmagában még nem jelent székrekedést, ám ha a széklet rendszerint száraz, kemény, és ürítése nehéz, esetleg fájdalmas, joggal gyanakodhatunk. A lehetséges okok között leggyakrabban a rostszegény táplálkozás és az elégtelen folyadékbevitel szerepel, de az sem ritka, hogy rendszeresen figyelmen kívül hagyjuk a székelési ingert, főleg a reggeli rohanásban.
A rost a székletet puhábbá és lazábbá teszi, ám ehhez elegendő mennyiségű folyadékot is kell fogyasztani. A testmozgás szintén elengedhetetlen az emésztőrendszer egészséges működéséhez.
Figyeljünk mindháromra, és hamarosan minden újra rendben lesz, valamint bevethetünk néhány trükköt is a megelőzésre
Rost, rost, rost
- Az oldhatatlan rostok a folyadékot magukba szívva növelik a széklet térfogatát, és felgyorsítják az áthaladását. Érdemes joghurtba kevert korpás müzlivel kezdeni a napot, amely adagonként akár 15 grammot is tartalmazhat ezekből a rostokból. A rostbevitelt azonban csak fokozatosan szabad emelni, hogy elkerüljük a puffadást, a hasgörcsöt és a gázképződést.
- Az oldható rostok nagyszerű forrása a bab, az aszalt szilva, a körte, a füge, a zab és a dió.
- Keverjünk 1-2 teáskanál összezúzott útifűmagot egy pohár forró vízbe, majd hagyjuk ázni 2 óráig. Citrommal és mézzel ízesítve fogyasszuk. Az útifűmag növeli a széklet mennyiségét – számos, vény nélkül kapható hashajtó fő hatóanyaga.
- A lenmag rostban és ómega-3 zsírsavakban gazdag — ez utóbbiak jótékony hatást gyakorolnak a szívre és a keringési rendszerre. Fogyasszuk az útifűhöz hasonlóan, vagy együnk naponta kétszer-háromszor l evőkanálnyival az őrölt magból. Kávédarálóban összezúzhatjuk — tartsuk az őrleményt a hűtőben. Ha nem kedveljük kissé dióra emlékeztető ízét, szórjunk fél teáskanálnyit narancslébe, vagy keverjük müzlibe.
- A rostbevitel növelésével párhuzamosan sok folyadékot kell fogyasztanunk. A rost magába szívja a nedvességet, ezért ha nem iszunk meg mindennap legalább nyolc nagy pohár (2,5 dl) vizet, a széklet keménnyé válik, és nehezen távozik.
Egy csésze forró ital
- A koffein serkenti a bélműködést. Ugyanakkor vízhajtó hatással is rendelkezik, ezért túl sok feketét sem jó inni.
- Bármely, a reggeli felkelés után fogyasztott meleg ital segíthet. A gyógynövényekből készült vagy koffeinmentes tea, esetleg egy csésze meleg víz egy kevés citromlével (természetes hashajtó) vagy mézzel ízesítve ugyancsak nagyszerűen serkenti a bélműködést.
- Az enyhe hashajtó hatással rendelkező gyermekláncfűtea is hozzájárulhat, hogy a bélműködés újra szabályossá váljon. Áztassunk l teáskanálnyit a szárított gyökérből egy csésze forrásban lévő vízbe. Naponta háromszor fogyasszuk.
Aszalt gyümölcsök
- Az aszalt szilva az egyik legrégibb házi orvosság székrekedés ellen. Rostban gazdag (1 szem kb. 1 grammnyit tartalmaz), ráadásul a benne lévő szerves savak elősegítik a bélmozgásokat.
- Ha nem szeretjük a szilvát, rágcsáljunk szintén rostdús és — borkősavtartalmának köszönhetően — hashajtó hatással rendelkező mazsolát. Vizsgálati eredmények szerint egy kis zacskó mazsola napi rendszeres fogyasztásával felére csökkenthető a táplálék megemésztéséhez szükséges idő.
Aktív életmód
- Mozogjunk rendszeresen: naponta legalább egyszer tegyünk egy rövid sétát. A reggeli gyaloglás különösen hatékonyan segíti elő a tápanyag gyorsabb áthaladását a bélrendszeren.
Alternatív megoldás
- Az akupresszúrás szakemberek szerint serkenti az emésztést, ha a hüvelykujjunkkal nyomást gyakorolunk az alkar külső felszínén, a csukló felett 4 ujjnyira található akupresszúrás pontra (Hármas melegítő-6). Végezzük mindennap 2 percig. Vigyázat! Ezt a módszert terhesség alatt nem szabad alkalmazni!
Néhány jó tanács
- Amikor csak tehetjük, engedelmeskedjünk a természet hívó szavának.
- Soha ne erőltessük a székelést. Ez ugyanis aranyér kialakulásához vagy súlyosabb esetben végbélrepedéshez vezethet, amely nemcsak fájdalmas, hanem tovább súlyosbíthatja a székrekedést. Ráadásul az erőlködés a szívünket is megterheli: csökkenti a pulzusszámot, és növeli a vérnyomást, sőt esetenként hirtelen szívrohamot is okozhat.
Hasznos
- A székrekedés elég kellemetlen ugyan, de étrendmódosítással és a házi praktikák segítségével általában könnyen megszüntethetjük. Néha azonban valamilyen súlyosabb betegség (vastag- és végbélrák, bélelzáródás) kialakulását jelzi. Forduljunk orvoshoz, ha 2 hétig vagy tovább húzódik, ha láz, heves hasi fájdalom és testsúlyvesztés kíséri, ha a széklet véres vagy a szorulás hasmenéssel váltakozik. Ha nemrég kezdtünk valamilyen új gyógyszert szedni, amely felelős lehet a székrekedésért, beszéljünk orvosunkkal. Az antihisztaminok, a vízhajtók, a vérnyomáscsökkentők, egyes nyugtatok, a kodein vagy morfin alapú fájdalomcsillapítók, a kaiciumos kiegészítők, bizonyos antidepresszánsok és antacidok, amelyek kalciumot vagy alumíniumot tartalmaznak és a vaskészítmények mind-mind okozhatnak székrekedést.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.