
A csecsemők bőre sokban különbözik a felnőttekétől: a szaru- és a hámréteg vékonyabb, a hámsejtek kapcsolódása lazább, a faggyúmirigyek pedig még nem működnek, ezért a külső hatásokra, irritáló anyagokra, fertőzésekre érzékenyebben reagál.
A pelenkában a széklet és a vizelet keveredésekor a székletbaktériumok ureáz enzimje a vizeletből ammóniát szabadít fel, így a bőr savas pH-ja lúgosabbá válik, s ez bőrgyulladást okoz. A széklet és a nedvesség természetesen önmagában is irritálhatja a bőrt.
A következő gyógymódokat próbálhatjuk még ki a kenőcsök mellett:
Mint a hímes tojással
- Amikor a babát tisztába tesszük, töltsünk meg egy permetezőflakont meleg vízzel és néhány csepp babaolajjal, spricceljük a kicsi popsijára, majd tiszta ruhával finoman töröljük le a területet.
- Ha babatörlőkendőt használunk, válasszunk érzékeny bőrre ajánlott terméket, amely nem tartalmaz alkoholt vagy illatanyagokat.
- Nagyon fontos, hogy a baba bőrét szárazra töröljük, ez azonban fájdalmas lehet. Öblítsük le a kicsi popsiját egy lavór langyos vízben – csak babaszappant használva, amely nem irritálja a bőrt —, majd puha ronggyal itassuk szárazra, a hajlatokról sem megfeledkezve (minden alkalommal vegyünk elő tiszta kendőt).
Gyengéd fuvallat
- Ha a baba popsija túlságosan fáj ahhoz, hogy fürdés vagy pelenkacsere után törülközővel töröljük meg, használjunk hajszárítót. (A legalacsonyabb fokozatra kapcsoljuk, és ügyeljünk rá, nehogy túl meleg legyen!) Tartsuk legalább 20 cm-re a baba bőrétől, és folyamatosan mozgassuk előre-hátra.
Szellőztetés
- Miután tisztába tettük a babát, fontos, hogy az egyébként pelenkával borított bőrfelületet legalább 10-15 percig friss levegő érje. Amíg a kicsi jól érzi magát, hagyjuk hason fekve egy vízhatlan lepedőre terített puha törülközőn. Minél tovább marad pelenka nélkül, annál jobb.
A legjobb kenőcs kiválasztása
- Használjunk cink-oxiddal készült kenőcsöt, amely enyhe fertőtlenítő hatással rendelkezik, és védőréteget von a baba bőre, valamint az azt irritáló nedvesség közé. (Ne alkalmazzunk petróleumzselét, mert az megakadályozza, hogy a pelenka magába szívja a vizeletet.)
- Mélyvörös, szabálytalanul elhelyezkedő apró pöttyökkel szegélyezett kiütés esetén forduljunk orvoshoz, aki valószínűleg felír valamilyen gombaölő krémet. A nemi szerv környékét, a feneket, az ágyékot és a gyulladtnak látszó bőrhajlatokat kell bekenni.
- Élesztőgomba és a vizelet ammóniatartalma okozta pelenkakiütés kezeléséhez keverjünk össze egyenlő arányban hipoallergén babakrémet, gombaölő és cink-oxidos kenőcsöt, valamint kukoricalisztet. Használjuk pelenkacserénél.
Gyógyító fürdő
- Egy jó fürdő is enyhítheti a panaszokat. Naponta többször engedjünk egy kevés meleg vizet a kádba, ültessük bele a kicsit, és hagyjuk 5-10 percig pancsolni, miközben természetesen végig vele maradunk. Amennyiben szükséges, üljünk be vele a kádba – a mamák és a papák a legkiválóbb, személyre szabott babatámaszok.
- Ne keverjünk habfürdőt vagy más illatszert a fürdővízhez, mert olyan anyagokat tartalmazhatnak, amelyek még jobban irritálhatják a fájó popsit.
A megelőzés ereje
- Eldobható nadrágpelenkából vásároljunk ultranedvszívó típust. Ezek több vizeletet szívnak zselével töltött középpontjukba, amely már nem érintkezik a bőrrel. Ennek ellenére mindig tegyük a babát tisztába, amint észrevesszük, hogy nedves lett a pelus (akár naponta tízszer is, addig, amíg a kiütés el nem múlik).
- Ha textilpelenkát használunk, tegyünk 4 evőkanálnyi ecetet az utolsó öblítővízhez. Az ecetben lévő sav gátolja a baktériumok szaporodását, és a pelenka pH-értékét a bőrsemleges pH-értékhez közelíti.
- Ne húzzunk a textilpelenkára műanyag nadrágot. A műanyag ugyanis benntartja a nedvességet, ami növeli a pelenka-kiütés megjelenésének kockázatát.
- Amikor tisztába tesszük a babát, ügyeljünk arra, hogy a pelenka ne legyen túl szoros. A tökéletesen záródó pelenka nem szellőzik, és hozzájárul a bőrirritáció kialakulásához.
- Néhány babahintőpor olyan adalékokat tartalmaz, amelyek ahelyett, hogy megakadályoznák, valójában kiváltják a pelenkakiütést. Emellett a hintőpor finom szemcséi légzési problémákat okozhatnak. Válasszuk inkább az irritáló anyagoktól mentes kukoricalisztet. Keverjük valamilyen babakrémhez, majd kenjük a kicsi popsijára.
Hasznos
- Gyermekünk pelenkakiütése az ajánlott otthoni gyógymódok segítségével valószínűleg gyorsan, három-négy nap alatt elmúlik. Ellenkező esetben forduljunk orvoshoz, aki megállapítja, hogy valóban pelenkadermatitiszről, illetve valamilyen gombás vagy bakteriális fertőzésről van-e szó. A popsin jelentkező „pattanások” vagy hólyagok Staphylococcus (baktérium) fertőzésre utalhatnak, amely antibiotikumos kezelést igényel. Ha a kiütés elfekélyesedik és vérzik, haladéktalanul vigyük orvoshoz a kicsit.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.