
A vízvisszatartás vízhajtó gyógyszerekkel kezelhető, amelyek hatására szervezetünk kiüríti a felesleges folyadékot. Ezzel együtt azonban testünk fontos ásványi anyagokat is veszíthet, amelyek egyebek mellett biztosítják szívünk megfelelő működését..
A folyadék a vérerekben és a nyirokcsatornákban áramlik. A vénás vagy nyirokkeringés akadályozottsága vagy túlterheltsége miatt azonban a folyadék felgyűlhet a test szöveteiben, magukban a sejtekben, illetve valamely testüregben. Ödémásodás leggyakrabban a bőr alatti laza kötőszövetben, például a boka körül fordul elő; ha benyomjuk, az megtartja az ujjunk nyomát. Az agyvizenyő a koponyaűri nyomás fokozódásával jár, epilepsziás görcsöt, hányást, lelassult szívműködést idézhet elő. Ödémát okozhat az étrend magas sótartalma, a szoros térdzokni, a hosszú ideig tartó ácsorgás vagy a láb lógatása ülés közben. A menstruáció előtti vízvisszatartásért a hormonszint ingadozása felelős. Allergiás reakció tünete a szemhéjödéma vagy a gégevizenyő, ami fulladáshoz is vezethet.
Nézzünk néhány tanácsot ödémásodás ellen
Kevesebb folyadék
- Ha hajlamosak vagyunk a vízvisszatartásra, csökkentsük le a napi folyadékbevitelünket, mert amit a vizelettel nem tudunk kiüríteni, az a szövetek ödémásodását idézi elő.
Nátrium-kálium egyensúly
- Fogyasszunk kevesebb sót (nátriumot), mert megköti és a sejtekben tartja a vizet. A szervezetünkbe jutó só nagy része feldolgozott élelmiszerekből, például zacskós levesekből, mártásokból, csomagolt rágcsálnivalókból, sőt a bolti kenyérből származik. Válasszunk ezek helyett friss gyümölcsöt, zöldséget, valamint teljes kiőrlésű gabonaféléket. Lehetőség szerint magunk süssük a kenyerünket (érdemes vásárolni egy kenyérsütő gépet). Ha mégis fogyasztunk készételeket, válasszunk olyanokat, amelyek címkéjén az áll: ,,alacsony sótartalmú” vagy „alacsony nátriumtartalmú”.
- A megfelelő kálium-nátrium egyensúly nagyon lényeges a szervezet folyadékszintjének szabályozásához. Az emberek többsége túl kevés káliumot és túl sok nátriumot fogyaszt. Együnk sok, káliumban gazdag gyümölcsöt és zöldséget, például banánt, avokádót, burgonyát, paradicsomot, narancsot (és igyunk narancslevet). A húsok és a tejtermékek szintén gazdagok káliumban.
Természetes vízhajtók
- A gyermekláncfű levele vízhajtó hatású, a gyógynövény ráadásul sok káliumot tartalmaz. A tea elkészítéséhez tegyünk másfél evőkanál szárított gyermekláncfüvet l liter vízbe, majd forraljuk fel. Hagyjuk lassú tűzön 15 percig főni, szűrjük le, és azután fogyasszuk, hogy kihűlt. Igyunk naponta 2—4 csészével.
- A csalán természetes vízhajtó szer. A tea elkészítéséhez tegyünk 1 púpozott teáskanál porított csalángyökeret egy csésze hideg vízbe. Forraljuk fel, várjunk még 1 percet, vegyük le a tűzről, és 10 percig hagyjuk állni. Igyunk naponta 1 csészével.
- A csemegekukorica – valószínűleg magas káliumtartalmának köszönhetően – enyhe vízhajtó hatással rendelkezik. Tegyünk 1 teáskanál szárított csemegekukoricát (néhány gyógynövényboltban, esetleg piacon kapható) hideg vízbe. Forraljuk 2-3 percig, majd szűrjük le. Igyunk a léből naponta többször 1-1 csészével.
- Fogyasszunk sok, káliumban gazdag gyümölcsöt és zöldséget. A zeller, a görögdinnye, a spárga és az uborka pedig olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek természetes vízhajtóként hatnak.
- A currypor egyik alapanyaga, a kurkuma gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, és kínai kutatások szerint gátolja a vízvisszatartást. Használjuk bátran főzéskor.
Menstruáció előtti ödémásodás ellen
- Ha a vízvisszatartás rendszeresen a havivérzés előtt okoz problémát, szedjünk B6-vitamint a menstruációt megelőző öt napon keresztül. A vitamin vízhajtó hatású, illetve az ösztrogén- és progeszteronszint kiegyensúlyozását is elősegíti (nőknél). A B6-vitamin-bevitelt több spenót, halak, szárnyasok, csicseriborsó, avokádó és banán fogyasztásával is növelhetjük. Vigyázat! A B6-vitamin tartós, nagy dózisú alkalmazása csak orvosi felügyelet mellett javasolt.
Kecses bokák
- Rendszeres testmozgással enyhíthetjük a láb duzzanatát, ami a vízvisszatartás egyik gyakori következménye. A gravitáció miatt a folyadék az alsó végtagban gyűlik össze, ezért a lábszárunk és a bokánk, különösen a nap végére, megdagad. Mindezt megelőzhetjük a vádunkat megmozgató gyakorlatok segítségével. Legalább 20-30 percet sétáljunk, kocogjunk, kerékpározzunk, hetente többször.
- Viseljünk kompressziós harisnyát. Ha reggelenként, még felkelés előtt felvesszük, csökkenthetjük a duzzanatot.
Hasznos
- Ha a vízvisszatartás a has puffadását vagy a végtagok duzzanatát okozza, és a rendellenesség egy hétnél tovább tart, vagy olyan nagyfokú, hogy amikor az ujjunkkal megbökjük a bőrünket, a nyomában bemélyedés marad, forduljunk orvoshoz. Amennyiben a folyadék-visszatartás pangásos szívelégtelenség vagy más súlyos betegség eredménye, orvosi felügyeletre van szükség.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.