
Nyálkatömlő-gyulladás akkor jelentkezik, amikor egymás után sokszor végzünk egy mozdulatot, és túlságosan megterheljük az érintett ízületet – ezért olyan gyakori például kertészeknél a könyökben vagy golfozóknál a vállban. Az íngyulladást szintén ismétlődő megerőltetés okozza…
A nyálkatömlő-gyulladás (bursitis) azokat az apró, folyadékkal teli tömlőket érinti, amelyek az izom és a csont, illetve két izom érintkezési pontját párnázzák ki. Az íngyulladás (tendinitis) az izmokat és a csontokat összekapcsoló erős szalag, az ín gyulladásos megbetegedése. Az előbbi tompa, az utóbbi viszont többnyire éles fájdalommal jár. Mindkettő leggyakrabban a vállat, a csípőt, a könyököt, a térdet vagy a bokát érinti.
Az első és legfontosabb lépés mindkét esetben a pihentetés
Pihenés, fáslizás és felpolcolás
- Egy időre hagyjunk fel a fájdalmat kiváltó tevékenységgel. Legyünk türelemmel, mert akár hetekig is eltarthat, mire teljesen rendbe jövünk.
- Csökkenthetjük a duzzanatot, ha nem túl szorosan rugalmas pólyát tekerünk az ízület köré, majd az érintett testrészt megemeljük. Ha a könyökünk fáj, akkor a szív vonala fölött tartva magas kartámlára támasszuk, vagy alacsony széken ülve helyezzük az asztalra. Ha a térdünket erőltettük meg, háton fekve polcoljuk alá a lábunkat párnákkal.
Hideg-meleg
- A fájdalom és a gyulladás enyhítése érdekében csomagoljunk egy jégtömlőt törülközőbe, majd négyóránként tegyük a fájó ízületre 10-20 percig. Esetleg mélyhűtőben fagyasszunk meg vizet egy papírpohárban, tépjük le a peremét, és dörzsöljük a jeget a fájó területre. Ismételjük a műveletet naponta háromszor-négyszer, alkalmanként 2—5 percig.
- Háromnapi jegelés után – vagy amikor az ízület tapintásra már nem tűnik melegnek – felváltva alkalmazzuk a hideg és a meleg borogatást. A hő serkenti a vérkeringést, s ez felgyorsítja a gyógyulást. Használjunk meleg vizes palackot vagy elektromos melegítőpárnát. Esetleg öntsünk 2-3 pohár rizst egy nagyobb zokniba, csomózzuk meg a végét, és tegyük a mikrohullámú sütőbe 60—90 másodpercre. Ennek a módszernek — amellett, hogy igen egyszerű — megvan az az előnye is, hogy a borogatás tökéletesen illeszkedik a térdünkre, a könyökünkre vagy a bokánkra.
Fájdalomcsillapítók
- Az ibuprofen hatékonyan csökkenti a gyulladást és a duzzanatot, továbbá rövid távon jó megoldást jelent a fájdalomra.
- Próbáljuk ki a tömj én tablettát. A tömjénfa kérgéből nyert kivonat korlátozza a fájdalmat kiváltó vegyületek termelődését a szervezetünkben. Kezdjük a szedését nagyobb dózisban, majd a fájdalom enyhülésével csökkentsük az adagot a tájékoztató utasítása szerint.
- Homeopátiás orvosságokat is érdemes kipróbálni. Ha az ízület mozgás közben merev és fáj, de az intenzívebb használat során ezek a panaszok enyhülnek, naponta háromszor-négyszer 5 golyócska 15 CH hígítású mérges szömörce (Rhus Toxicodendron) ajánlott addig, amíg nem érzünk javulást. Ha az ízületi fájdalom a mozgástól erősödik, szedjünk földi tököt (Bryonia, 9-15 CH) háromszor-négyszer mindennap, amíg a panasz nem enyhül. Hirtelen jelentkező fájdalom esetén vegyünk be három—öt alkalommal 5 golyócska kerti rutát (Ruta Graveolens, 5—9 CH) vagy kétszer 5 golyócska árnikát (Arnica Montana, 9 CH). (A ,,C” a „centezimális” rövidítése, ami 1:100 arányú hígítást jelent. Minél többször hígítják, annál hatásosabbnak tartják a készítményt.)
Balzsam és borogatás
- Az árnika virágából készített krém vagy zselé megnyugtatja a fájó ízületet — dörzsöljük a bőrbe naponta két-három alkalommal. Gyulladáscsökkentő hatása miatt a gyógynövényt véraláfutások és rándulások gyógyítására is ajánlják. Eredményesebb lehet a kezelés, ha a kenőcs alkalmazása után meleg vizes palackot vagy melegítőpárnát teszünk az ízületre.
- A Kínából származó, mentolos Tigrisbalzsam igen hatékonyan szünteti meg a fájdalmat. Naponta egyszer vagy kétszer dörzsöljük az érintett területre. Vigyázat! Mivel erős hatóanyagról van szó, először próbáljuk ki a szert egy kis bőrfelületen. Gyakori alkalmazás esetén kiütés vagy bőrpír jelenhet meg. A szemünk és a szánk környékére ne kenjünk a kenőcsből, és használat után mossunk kezet!
- Aprítsunk fel 2 evőkanál friss gyömbérgyökeret, keverjük 5 dl forrásban lévő vízhez, és hagyjuk ázni 20 percig. Mártsunk bele egy ruhadarabot, csavarjuk ki, majd 5 percre tegyük a fájó ízületre. Ismételjük naponta három-négy alkalommal.
- A helyileg alkalmazott ecet szintén csillapítja a fájdalmat. Áztassunk egy mosdókesztyűt vagy konyharuhát forró víz és ecet egyenlő arányú keverékébe. Csavarjuk ki, majd borogassuk vele a fájó testrészt.
Ehető fájdalomcsillapítók
- A gyömbérből, ebből a természetes gyulladáscsökkentő növényből készült kapszulák is segíthetnek. Vigyázat! A gyömbérnek enyhe véralvadásgátló hatása van, ezért ne szedjük warfarinnal, aszpirinnal vagy más, a vérlemezkék aktivitását befolyásoló gyógyszerrel együtt!
- A kurkumin a curry fűszerkeverék nélkülözhetetlen összetevőjének, a kurkumának a hatóanyaga. Gátolja a prosztaglan-dinok (a gyulladás kialakulásában részt vevő hormonszerű vegyületek) szintézisét. Szedjük naponta háromszor a szabványos szárítottgyökér-kivonatot a gyulladás, valamint a fájdalom csökkentésére.
- Az ananászból nyert bromelin nevű enzim gyulladáscsökkentő hatású. A szabványos kivonat erősségét tejalvadási egységben (MCU) adják meg; az eredményes kezeléshez olyan kiegészítőre van szükség, amelynek legalább 2000 az MCU-értéke. Éhgyomorra szedjük, naponta három alkalommal.
- A cseresznye köztudottan csillapítja az ízületi gyulladásos fájdalmat; 20 szem gyümölcs elfogyasztásával egy aszpirintablettáéval egyenértékű hatást érhetünk el.
- Az antioxidánsok segítenek megerősíteni és regenerálni az ízületekben található kötőszöveteket. A szőlőmagkivonat antioxidáns flavonoidokat, úgynevezett OPC-ket (oligomer proanthocianidineket) tartalmaz. A kivonat kapszula formában kapható.
Ízületbarát zsírok
- Az ómega-3 zsírsavak hozzájárulnak a gyulladás csökkentéséhez. Étrendünkben úgy növelhetjük a mennyiségüket, hogy több olajos húsú halat, például lazacot, friss tonhalat és makrélát fogyasztunk. Halolaj-kiegészítőket is érdemes szedni. Ómega-3 zsírsavakat a lenmag is nagy mennyiségben tartalmaz. Vegyünk be 1-2 evőkanál őrölt lenmagot egy pohár vízzel naponta legfeljebb háromszor, vagy l evőkanál lenmagolajat naponta egy-két alkalommal.
- Mondjunk le a chipsek és más, hidrogénezett olajokat tartalmazó feldolgozott élelmiszerek fogyasztásáról, valamint az ilyen olajban elkészített sültekről. Ezek az anyagok Ugyanis fokozzák a gyulladást a szervezetben.
A megelőzés ereje
- Könnyű gyakorlatokkal erősítsük a sérült ízület körüli izmokat.
- Ne aludjunk el a fejünk felett behajlított karral – ez ugyanis a nyálkatömlő-gyulladás egyik klasszikus kiváltó testhelyzete.
- A hosszú ideig tartó, ismétlődő mozdulatokkal járó tevékenységek végzése közben rendszeresen tartsunk szünetet, és nyújtózkodjunk egy kicsit.
- Ha teniszezünk, rendkívül sok múlik a nyél, a húrfeszesség és a méret szempontjából is megfelelő ütő kiválasztásán; kérjünk tanácsot egy teniszedzőtől.
- Amikor térdelünk — például gyomlálunk a kertben —tegyünk a térdünk alá habszivacs párnát.
Hasznos
- Ha az állapotunk háromnégy nap elteltével romlik, vagy gátolja a mindennapi tevékenységünket, forduljunk orvoshoz. Akkor is kérjünk segítséget, ha az ízület környékén a bőr meleg, piros, vagy a terület tapintásra érzékeny. Ezek ugyanis köszvény vagy szeptikus nyálkatömlő-gyulladás jelei lehetnek, egy olyan fertőzésé, amely az ízületből kiindulva az egész testben elterjedhet.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.