
Hosszú ideje tudományosan is bizonyított tény hogy a mustár felhígítja a nyákot, és megkönnyíti a légzést a megfázás és az influenza idején, Mára azonban az is kiderült, hogy ez a fűszer jóval sokoldalúbb. Olyan különféle vegyületeket tartalmaz, amelyek lenyűgöző gyógyító tulajdonságokkal rendelkeznek..
Nézzük a jótékony hatásait:
Szabad légutak
- Amikor az orrunk annyira eldugult, hogy alig kapunk levegőt, fogyasszunk el egy kevés mustárt: bizonyos benne lévő vegyületek (a mirozin és a szinigrin) felhígítják a nyákot, megkönnyítve annak távozását.
- Hagyományos, orrdugulás elleni gyógymódnak számít a mellkasra alkalmazott mustáros tapasz is. Elkészítéséhez zúzzunk össze néhány evőkanálnyi mustármagot, és egy pohár liszt hozzáadásával megfelelő mennyiségű vízzel keverjük össze. A kezelésnek köszönhetően nemcsak az eldugult orrjáratok válnak szabaddá, hanem a mellkas vérkeringése is javul, ami még inkább megkönnyíti a légzést. A mustáros krém felhelyezése előtt kenjünk vastag petróleumzselé-réteget a bőrünkre, hogy megvédjük az esetleges irritációtól, és ne hagyjuk fenn a borogatást 15 percnél hosszabb ideig. Alaposan mossunk kezet, mielőtt a szemünkhöz, az orrunkhoz vagy a szánkhoz érnénk.
- Az eldugult légutakat úgy is kitisztíthatjuk, hogy egy kevés őrölt mustármagot adunk a fürdővízhez.
Tetőtől talpig
A fentiek még csak a kezdetet jelentik — a mustár a következő bajok ellen is nagyszerűen használható:
- A Raymond- szindróma tünetei: A mustár a bőrön enyhe irritációt okoz, ami serkenti a helyi vérellátást, és meleg, kissé bizsergő érzést vált ki — tökéletes szer az ujjak időszakos elfehéredésével és fájdalmával járó keringési zavar esetén. Keverjünk össze 10 dkg frissen őrölt mustármagot forró, de nem forrásban lévő vízzel, hogy sűrű krémet kapjunk. Kanállal tegyük akkora gézdarabra, amely elég nagy ahhoz, hogy az érintett ujjak köré lehessen csavarni. Helyezzük fel a kötést, de 1 perc múlva vegyük is le. Amennyiben a bőr kipirul (ami elég valószínű), dörzsöljük be egy kevés olívaolajjal. Ha vazelint kenünk a kézfejünkre a tapasz felhelyezése előtt, megakadályozhatjuk, hogy a mustár égesse a bőrünket.
- Étvágytalanság: Azzal, hogy mustárt adunk az ételhez, serkenthetjük a nyál és az emésztőnedvek kiválasztását – így természetes módon fokozhatjuk az étvágyunkat akkor is, amikor nem érezzük jól magunkat, és nem tudunk jóízűen enni.
- Lábgombásodás: Egy kis mustárpor hozzáadásával készített lábvízzel elpusztíthatjuk a lábat megfertőző gombákat.
- Hátfájás és ízületi fájdalom: A mustárt a „bőrvörösítő” (rubefaciens) gyógynövények közé sorolják, ami annyit jelent, hogy a bőrre alkalmazva enyhülést nyújtó vérbőséget vált ki. A cayenne-i borshoz vagy a csípős paprikához hasonlóan a mustár is kiüríti az idegsejtekből a P-anyagot, azt a vegyületet, amely a fájdalomjeleket továbbítja az agyba. Készíthetünk mustáros tapaszt vagy főzetet. Ez utóbbihoz öntsünk egy pohárnyi forrásban lévő vizet 1 teáskanálnyi őrölt mustármagra, hagyjuk 5 percig állni, majd áztassunk bele egy rongyot. Tegyük a borogatást az érzékeny területre. Vigyázat! A mustárolaj túl erős ahhoz, hogy közvetlenül vigyük fel vagy masszírozzuk a bőrbe.
- Fejfájás és láz: A kevés mustárporral kevert forró lábfürdő serkenti a lábfej vérkeringését, aminek köszönhetően többféle problémára nyújthat enyhülést. Hozzájárulhat például az orrdugulás megszüntetéséhez, segíthet levinni a lázat, és csillapíthatja a fejfájást azáltal, hogy csökkenti a vérerekre nehezedő nyomást a fejben.
Nem egyformák
- Különböző fajta mustárok léteznek, köztük fekete, barna és fehér — ez utóbbi nem olyan erős, mint a többi. Ha szájon át alkalmazunk mustármagot, legyünk óvatosak: nagyobb mennyiségben ugyanis hashajtó hatást fejthet ki. A mustárport hánytatásra is használják, ezért 1 teáskanálnyinál többet nem ajánlott bevenni belőle.
Mire jó még:
- fejfájás
- hátfájás
- lábgombásodás
- láz
- megfázás és influenza
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.