
Az egy-két héttel a menstruáció előtt jelentkező tünetcsoportba tartozik az emlőérzékenység, a hangulatingadozás, a fejfájás, a hátfájás, az ödémásodás (vízvisszatartás) és a haspuffadás. A problémát a hormonegyensúly felborulásával hozzák összefüggésbe, de pontosan nem tudják, miért hajlamosabbak rá egyes nők, mint mások. Annyi bizonyos, hogy a fő tettesek az ösztrogén és a progeszteron..
Mindkét hormon szintje megemelkedhet a havivérzés előtt, majd hirtelen lezuhanhat, befolyásolva a többi hormon, így például a hangulatszabályozó szerotonin mennyiségét is.
Számos kutató a leghatékonyabb megelőzési módnak nem valamelyik gyógyszert vagy étrend-kiegészítőt tartja, hanem a rendszeres testmozgást.
Kipróbálhatjuk a következő hasznos ötleteket is
Mozgásban
- Végezzünk legalább 20-30 perc aerob mozgást minden nap. A lendületes séta és az úszás a legjobb választás, ám ha ezeket túl unalmasnak tartjuk, ott van még a korcsolyázás, a karate, a vízitorna, a tánc és a többi. Az edzést izzadásig folytassuk: ha kitartóak vagyunk, csökkenthetjük a szabadon áramló ösztrogén szintjét a szervezetünkben, és gátolhatjuk a PMS-ben szerepet játszó folyadék-visszatartást. A testmozgás egyaránt enyhíti a stresszt, és javítja a kedélyállapotunkat, mert serkenti a „boldogsághormonnak” is nevezett endorfin termelését, illetve megszünteti az izmok feszültségét is.
Szabályozott étrend
- Fogyasszunk kevesebb sót, különösen a menstruációt megelőző héten. A nátrium fokozza a folyadék-visszatartást, ami a szövetek duzzanatát okozza. A feldolgozott élelmiszerek, például a zacskós levesek, a szószok és a csomagolt rágcsálnivalók különösen sok sót tartalmaznak, ezért ezeket inkább mellőzzük. Még a bolti kenyérben is meglepően sok só van – ha megtehetjük, jobban járunk, ha saját kenyeret sütünk.
- Naponta igyunk meg legalább nyolc nagy pohár vizet. így több nátrium távozik a vizelettel, s ez segít megakadályozni a puffadást.
- Fogyasszunk kevesebb alkoholt és koffeint, amelyek hozzájárulhatnak a menstruáció előtti tünetek jelentkezéséhez.
- Az édesség iránti vágy általában igen erős a menstruáció előtt. Ha engedünk neki, a vércukorszintünk megugrik, s amikor később újra visszaesik, fáradtnak és ingerlékenynek érezzük magunkat. Ha viszont inkább gyümölcsöt fogyasztunk, amikor a cukros nassolnivalók után sóvárgunk, elkerülhetjük a hangulatingadozást.
- A rostban gazdag élelmiszerek segítenek stabilizálni a vércukorszintet, enyhítik a hangulatingadozást és bizonyos ételek megkívánását. Fogyasszunk sok teljes kiőrlésű gabonából készült ételt, valamint zöldséget és gyümölcsöt.
A kalcium és társai
- Szedjünk naponta kalciumot és magnéziumot. A kalcium enyhíti a fejfájást, a hangulatingadozást és az izomgörcsöket. Az alvást is elősegíti, ezért a kiegészítőt érdemes közvetlenül lefekvés előtt bevenni. Sok nőnek, akit súlyos PMS-tünetek kínoznak, magnéziumhiánya van. A magnézium a kalciummal együtt segít az izomműködés irányításában. A kettő együttes, 2:1 arányban történő alkalmazása enyhíti a panaszokat.
- A menstruáció előtt legalább két nappal kezdjünk el B6-vitamint szedni, amely serkenti a hangulat irányításáért felelős agyi vegyület, a szerotonin termelését. A folyadék-visszatartást, a mellérzékenységet, az édesség iránti vágyat és a kimerültséget is csillapítja. Legjobb étrendi forrásai a fehérjedús élelmiszerek (húsok, szárnyasok és halak), valamint a dúsított müzlik.
- Sokan használnak ligetszépeolajat a menstruáció előtti tünetek mérséklésére, de nincs tudományos bizonyíték a jótékony hatására.
Hormonszintegyensúly
- Az illatos barátcserje a hormonok egyensúlyának helyreállításával enyhíti a tüneteket. Vegyünk be azokon a napokon egy vagy két kapszulát, amelyeken nincs vérzésünk. Várjunk türelemmel; akár hat hónapig is eltarthat, mire érezhető javulást érünk el.
- A változókorra jellemző hőhullámok ellen gyakran javasolt poloskavész (poloskafű) a hormonszint szabályozásában is segít. Szedjük naponta, két adagra osztva, étkezés közben, 7—10 napon keresztül, a menstruáció kezdete előtt. Hatását négy-hat hét alatt fejti ki.
- A természetes antidepresszánsként alkalmazott orbáncfű hathatós segítséget nyújt a hangulatingadozás megszüntetésében (a szerotoninhormon szintjét befolyásolja).
Hasznos
- Ha a premenstruációs szindróma tünetei olyan súlyosak, hogy akadályozzák a mindennapi tevékenységünket, beszéljünk orvosunkkal. Az ilyen esetek kezelésére általában hormontartalmú gyógyszereket, vizelethajtókat és a szerotonin-újrafelvételt gátló (SSRI) antidepresszánsokat alkalmaznak.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.