
A változókor a petefészek zsugorodásával kezdődő és a menstruáció teljes megszűnésével lezáruló folyamat, A női nemi hormon, az ösztrogén és a progeszteron termelődése fokozatosan csökken, és az ovuláció (havi peteérés) ritkábbá válik, végül mindkettő abbamarad.
A hormonháztartás egyensúlyának felborulása számos kellemetlen tünettel járhat: hőhullámok és éjszakai izzadás, hüvelyszárazság, kedélyhullámzás, alvászavar és kiszámíthatatlan, illetve szokatlanul könnyű vagy fájdalmas menstruáció. Ekkor indul meg a kóros (vagyis 3-5%-nál nagyobb mértékű) csontvesztés, a csontritkulás is.
Ne feledjük, hogy a menopauza nem betegség, és nem tart örökké, ráadásul az alábbi módszerek valós segítséget nyújthatnak:
Növényi ösztrogének
- A tofu és egyéb szójakészítmények izoflavonoidjai rengeteg fitoösztrogént (enyhe hormonszerű tulajdonságokkal rendelkező növényi eredetű vegyületet) tartalmaznak, amelyek enyhíthetik a hőhullámokat és a hüvelyi szárazságot. Az ajánlott napi adagot például 200 mg tofu elfogyasztásával vihetjük be a szervezetünkbe.
- A szükséges mennyiséget izoflavonoid-kiegészítő szedésével is biztosíthatjuk, amennyiben nem szeretnénk mindennap tofut enni. Keressünk olyan terméket, amely geniszteint és daidzeint tartalmaz.
- A lenmag szintén kiváló fitoösztrogén-forrás. Őröljük meg, és tegyünk 1-2 evőkanálnyit müzlibe vagy joghurtba.
Nyugodt éjszakák
- A poloskavész (poloskafű) bizonyítottan enyhíti a hőhullámokat, mivel csökkenti a luteinizáló hormon (LH) mennyiségét (a kutatások összefüggést találtak az LH magas szintje és a hőhullámok között). Néhány nő esetében a növény a hüvelyszárazság, az idegesség és a depresszió ellen is hatékony. A hőhullámok és az éjszakai izzadás visszaszorítása érdekében szedjünk naponta kettő-négy alkalommal legfeljebb 1 ml tinktúrát. Hogy ne érezzük annyira az ízét, keverjük fél pohár gyümölcslébe vagy vízbe. Szedjük hat hétig, azután tartsunk négy hét szünetet a következő alkalmazásig, majd ugyanígy folytassuk.
- Az éjszakai izzadás enyhítésére vegyünk be naponta háromszor 3—15 csepp zsályatinktúrát fél pohár teába vagy vízbe keverve. Összehúzó hatásának köszönhetően körülbelül egy nap alatt segít megszüntetni a rendellenes izzadást.
- Az E-vitamin szintén enyhítheti a hőhullámokat, az éjszakai izzadást, a kedélyhullámzást és a hüvelyszárazságot. Mindenképpen beszéljünk orvosunkkal, mielőtt rendszeresen E-vitamint kezdenénk szedni. Ez különösen akkor fontos, ha cukorbetegek vagyunk, könnyen szerzünk horzsolásokat, vagy magas a vérnyomásunk.
- Viseljünk természetes anyagból készült könnyű ruhákat, és esetleg hordjunk magunknál kisméretű, elemes ventilátort arra az esetre, ha jelentkeznének a hőhullámok.
- Egy 20 perces reggeli langyos fürdővel egyes nőknél egész napra megelőzhetők a hőhullámok.
Többet erővel
- Végezzünk naponta legalább 20 perc aerob testmozgást. Vizsgálatok támasztják alá, hogy a rendszeres, fokozott oxigénfelvétellel járó testedzés csökkenti a hőhullámokat és az éjszakai izzadást, javítja a kedélyállapotot, az alvást, és a hormonszint egyensúlyát. A mechanikai terheléses sportok, például a séta és a futás csontjaink erejének megőrzésében is segíthet. Természetesen az egészséges testsúly elérése és fenntartása is rendkívül lényeges.
Fűben, fában, cserjében
- Az illatos barátcserjét már körülbelül 2000 éve használják a különféle „női bajok” kezelésére és megszüntetésére. A bogyójából készített orvosság helyreállítja a progeszteronszintet, amely a változókorban jelentősen visszaesik. A gyógynövény különösen hasznos lehet a menopauza alatt jelentkező erős vérzés kezelésében. Más tüneteket, például a hőhullámot és az éjszakai izzadást is enyhítheti. Vegyük be kapszula formájában reggel és este, vagy igyunk meg 30 csepp tinktúrát egy kevés hideg vízbe keverve. Legyünk türelemmel: a hatás körülbelül három hónap múlva jelentkezik. Nyugodtan használjuk a gyógynövényt: a mesterséges hormonpótlókkal ellentétben nincsenek mellékhatásai.
Étrendtervek
- Ha hőhullámaink vannak, tartózkodjunk az alkoholtól, a kávétól, a fűszeres ételektől és a forró italoktól. Ezek az élelmiszerek kiválthatják ezt a jellegzetes változókori tünetet.
- A csontritkulás megelőzése érdekében ügyeljünk arra, hogy elegendő mennyiségű fehérjét fogyasszunk. Ez nem jelent sokat: egy tenyérnyi nagyságú csirkehús vagy hal már biztosítja a napi fehérjeszükségletünket.
- Csontjaink védelme érdekében szedjünk mindennap olyan kiegészítőt, amely kalciumot, magnéziumot és D-vitamint tartalmaz. A zsírszegény tejtermékek kiváló kalciumforrások: egy pohár fölözött tejjel például 300 mg kalciumhoz juthat a szervezetünk (menopauza alatt a napi szükséglet 1500 mg).
A kellemes együttlétért
- A csökkenő ösztrogénszint hüvelyszárazsághoz vezet, ami miatt a szeretkezés fájdalmassá válik. A vízbázisú síkosítók megoldhatják a problémát, a petróleumzselét és a többi, olaj alapú készítményt azonban kerüljük. A vizsgálatok szerint ez utóbbiak nem olyan hatékonyak, hosszú távú használatuk pedig fokozhatja az irritációt.
Hasznos
- A menopauza természetesen nem betegség, pusztán egy mérföldkő minden nő életében. Néhányan nem is észlelnek tüneteket. Sokan azonban igen, mégpedig az enyhétől a rendkívül nyugtalanítóig sokfélét. Ha a ciklusunk szabálytalanná válik, vagy két menstruáció között is jelentkezik vérzés, forduljunk orvoshoz, hogy kiderítsük, a rendellenesség a menopauzával áll-e összefüggésben, vagy valamilyen betegség okozza. A vizeletürítéskor feílépő égető, szúró érzés húgyúti fertőzésre utalhat, amely gyakran előfordul hüvelyszárazság mellett.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.