
A láz leggyakrabban azt jelzi, hogy a szervezetünk valamilyen fertőzést próbál leküzdeni. A magas hőmérséklet gátolja a kórokozók szaporodását, és gyorsítja a szervezet ellenanyag-termelését. 37-38 “C között hőemelkedésről, 38-39 °C között mérsékelt lázról, 39-40,5 °C között magas lázról, 40,5 °C fölött pedig hiperpirexiáról beszélünk…
A szervezet védekezőképessége 37,5 °C-on a legaktívabb, ezért a hőemelkedés nem feltétlenül követel kezelést. Kivétel ez alól, amikor az izzadás, a hidegrázás vagy a kettő egyszerre súlyos rosszullétet okoz, vagy ha az érintett személy gyermek, lázgörcsre hajlamos, cukorbeteg, labilis keringésű, idős vagy terhes.
Vigyázat! Soha ne adjunk 16 éven aluliaknak láz esetén aszpirint, mert egy életveszélyes betegség, az úgynevezett Reye-szindróma kialakulását okozhatja, amely agyi elváltozásokkal és a máj zsírosodásával jár.
Természetesen azért bevethetünk hűsítő trükköket
Hűvös nyugalom
- A langyos fürdő (hűtőfürdő) már elég hideg ahhoz, hogy lejjebb vigye a testhőmérsékletünket. A hideg víz nem jó, mert védekezésre készteti a szervezetünket: mivel a bőrben szűkíti az ereket, a szervekben meg tágítja, ez utóbbiakba túl sok vér áramlik. A belsőnk tehát felmelegszik ahelyett, hogy lehűlne.
- A hűtőfürdőt gyermeknek úgy készítsük el, hogy először testhőmérsékletű vizet engedünk a kádba, beleültetjük a kis beteget, majd hideg vizet adunk a fürdőhöz, amíg az a testhőmérsékletnél hűvösebb, langyos nem lesz (kb. 28—32 °C). Ügyeljünk rá, hogy ne hűljön ki nagyon a víz. 5-10 perc után vegyük ki a gyereket, és töröljük szárazra.
- Mosakodjunk meg langyos vízbe mártott szivaccsal; a meleg területeken, például a hónaljnál és az ágyéknál többször is. A víz párolgása csökkenti a testhőmérsékletet.
- A hűtőborogatással ugyanolyan hatékonyan tudjuk a megemelkedett testhőt csökkenteni, mint a hűtőfürdővel. Csavarjuk az egész testet nyaktól lefelé langyos vizes lepedőbe, majd száraz lepedővel takarózzunk be. Amint a vizes lepedő felmelegedett, langyos vízzel hűtsük le, és ismét burkolózzunk be vele. A tarkóra vagy a csuklóra helyezett hideg, nedves törülköző nem elég hatékony, esetleg hőemelkedés esetén használható. Vigyázat! A lepedőt ne áztassuk hideg vízbe. A testhőmérséklet hirtelen csökkentése nem javasolt.
Izzasztó megoldás
- Készítsünk egy csésze cickafarkteát. A gyógynövény kitágítja a pórusainkat, és serkenti a verejtékezést, ami felgyorsítja a láz lefolyását. Áztassunk 1 evőkanálnyi gyógynövényt egy csésze forró vízben 10 percig. Hagyjuk lehűlni, és szűrjük le. Igyunk egy-két csészével, amíg izzadni nem kezdünk.
- A bodzavirág szintén elősegíti az izzadást, ráadásul, ha a lázat influenza vagy megfázás okozza, a betegségek más tünetei, például a túlzott nyáktermelődés ellen is hatékony. Tegyünk a gyógynövényből 2 teáskanállal egy csészényi forrásban lévő vízbe, hagyjuk 15 percig ázni, majd szűrjük le. Igyunk naponta három csészével, amíg a láz el nem múlik.
- Igyunk forró gyömbérteát, amely szintén serkenti az izzadást. Elkészítéséhez tegyünk fél teáskanál őrölt gyömbérgyökeret egy csészényi forrásban lévő vízbe. Leszűrve fogyasszuk.
Tűzzel a forróság ellen
- Szórjunk cayenne-i borsot az ételünkre, vagy fogyasszunk hozzá erős paprikát. Mindkettőnek a csípősségét adó kapszaicin a legfontosabb összetevője, amely fokozza a verejték kiválasztását, és felgyorsítja a vérkeringést.
Lentről kezdve
- Próbáljuk ki a vizes zoknis kezelést, az egyik népszerű régi gyógymódot. Lefekvés előtt melegítsük fel a lábfejünket forró vízben, azután áztassunk vékony pamutzoknit hideg vízbe, csavarjuk ki, és vegyük fel. Végül húzzunk rá egy pár száraz gyapjúzoknit is. Ez a módszer a lábfej vérkeringésének serkentésével csillapítja a lázat. Ne alkalmazzuk azonban, ha a hálószobánk nagyon hűvös.
- Vegyünk mustáros lábfürdőt. Adjunk literenként 2 teáskanál mustárport a forró vízhez, és áztassuk benne a lábunkat.
Folyadékpótlás
- A láz a verejtékezés miatt jelentős folyadékveszteséggel járhat, ami a kiszáradás veszélyével fenyeget. Igyunk naponta legalább 8—12 pohár folyadékot — amikor elegendő mennyiséget fogyasztunk, a vizeletünk világossárga színű. A sportitalok az elveszített ásványi anyagokat is pótolják.
- A C-vitaminban gazdag narancs- és más gyümölcslé segít az immunrendszerünknek leküzdeni a fertőzést.
- A hideg szőlő is hozzájárulhat a szervezet hidratálásához, mivel magas a folyadéktartalma – és kellemes jóleső finomság.
Hasznos
- Forduljunk orvoshoz, ha a lázunk meghaladja a 39 °C-ot, vagy a 38 °C-os láz három napnál tovább tart, illetve ha nyakmerevség, erős fejfájás, légszomj, fényérzékenység vagy bőrkiütés kíséri. Hat hónaposnál fiatalabb csecsemőt, ha lázas, vigyünk orvoshoz. Az öt év alatti gyermekek 2-5%-ánál lázgörcs lép fel; ilyenkor mentőt kell hívni. A gyermek elveszíti az eszméletét, szeme felakad, vagy oldalra, egy pontra mered. A végtagjai megfeszülnek, rángani kezdenek, nem tud lélegezni, az arca is elszürkül. A rosszullét oldódik, de kórházi megfigyelést igényel.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.