
A benőtt lábköröm mellett valószínűleg a gombásodás az egyik legkellemetlenebb körömbetegség. Ez utóbbi esetben a köröm – többnyire a nagylábujjon – megvastagszik, elszíneződik és törékennyé válik. Gyakori rendellenesség még a köröm töredezése, amelyet az öregedés, a kiszáradás vagy a nem megfelelő táplálkozás okozhat.
Az alábbiakban ,,a körmünkre nézünk”, és egészségesebb táplálkozással, válogatott étrend-kiegészítőkkel és gombaölő szerekkel megszüntetjük a fenti problémákat
Első számú ellenség: a gomba
- A teafaolaj erős fertőtlenítőszer, amely elősegítheti a makacs körömgomba eltűnését. Ugyanolyan hatékony, mint a vényköteles gomba elleni gyógyszerek. Tegyünk néhány cseppet az elszíneződött körömre naponta egyszer-kétszer, lehetőleg fürdés vagy zuhanyozás után, amikor a víztől még puha.
- A gomba elleni hintőpor magába szívja a nedvességet, és megakadályozza a gombák elszaporodását. Szórjunk ebből a gyógyszert tartalmazó hintőporból egy keveset a zokninkba.
- Ha hazaérkezéskor a lábfejünk izzadt, vegyünk fel tiszta zoknit. Ha irodában dolgozunk, vigyünk magunkkal egy másik párat, hogy munkakezdés előtt átcserélhessük. » Ne vágjuk ki a körömágybőrt (a körömre nőtt bőrredőt), mivel fontos védelmi szerepet tölt be. Ha eltávolítjuk, a gombák és baktériumok könnyen megtelepednek a körömágyban.
Egy kis körömerősítés
- Vegyünk be naponta, étkezés közben valamilyen biotint (H-vitaminként is ismerik) tartalmazó készítményt. Az állatorvosok már sok évvel ezelőtt felfedezték, hogy ez a vitamin megerősíti a lovak patáját – a pata pedig főként keratinból épül fel, ugyanabból az anyagból, amely az emberi körmöt alkotja. A gyenge és töredezett körmöt biotin alkalmazásával helyreállíthatjuk, ám legalább fél évig kell folytatnunk a kezelést ahhoz, hogy az eredmény láthatóvá váljon. A biotin étrendi forrásai közé tartozik az árpa, a diófélék, a rizs, a szója, a gomba, a vese, a máj, az élesztő, a tojássárgája. A napi mennyiséget egy tojással elkészített nagy adag saláta vagy zöldségtál tartalmazza.
- Igyunk naponta egy csésze mezeizsurló- vagy csalánteát. Ezek a növények rengeteg kovasavat és egyéb ásványi anyagot tartalmaznak, amelyekre a körömnek szüksége van a növekedéshez. Filteres kiszerelésben is kaphatók.
Körömszépítő ételek
- Ha a körmünk töredezett, vagy lemezesen leválik, fogyasszunk több esszenciális zsírsavakat tartalmazó élelmiszert, például olajos húsú halat (makrélát, szardíniát, lazacot) vagy lenmagot. Amennyiben nem eszünk sok halat, szedjünk naponta l evőkanálnyi lenmagolajat (használhatjuk salátákhoz is), vagy szórjunk őrölt lenmagot a müzlibe és más ételekbe.
- A ligetszépeolaj esszenciáliszsírsav-forrás. Linolsav- és gamma-linolénsav-tartalmánál fogva serkenti a köröm növekedését.
- Ha a körmünkön fehér foltok jelennek meg, elképzelhető, hogy cinkhiányban szenvedünk. Ehhez az ásványi anyaghoz étrendi úton marha- és sertéshús, máj, szárnyasok (különösen a sötét húsok), tojás, tenger gyümölcsei, sajt, babfélék, diófélék és búzacsíra fogyasztásával juthatunk hozzá.
Hidratálás és védelem
- Ha a körmünk száraz, töredezett, dörzsöljünk rá petróleumzselét vagy valamilyen zsíros krémet, amely benntartja a nedvességet. Hatékonyabb, ha elalvás előtt pamutkesztyűt húzunk. ” Viseljünk gumikesztyűt mosogatáshoz és olyan háztartási munkákhoz, amelyek során vízbe kell nyúlni.
- Az aceton- vagy formaldehid tartalmú lemosók rendkívüli módon szárítják a körmünket. Használjunk inkább acetát alapú körömlakklemosót.
Hasznos
- Hacsak nem gyanakszunk valamely alapvető tápanyag hiányára, a töredezett köröm csupán kozmetikai probléma, nem valódi egészségügyi rendellenesség. A körömgomba-fertőzés viszont nagyon makacs, és ha nem kezeljük, akár hónapokig, sőt évekig is elhúzódhat – kérjünk inkább tanácsot orvosunktól, hogy gyorsan megszabaduljunk tőle.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.