
Az emberek olyan gyakran panaszkodnak tartós, nagyfokú fáradtságra, kimerültségre, hogy az orvosok ezt tartják az első számú egészségügyi problémának. Többnyire motiváció hiány és a szexuális vágy csökkenése kíséri.
Kialakulásához számos betegség és életmódbeli tényező is hozzájárul, köztük az alváshiány, a nem megfelelő táplálkozás, az influenza, az elhízás, az allergia, a fertőzések, a vérszegénység, az alkoholizmus, a pajzsmirigy működési zavarai, a szívbetegség, a rákos megbetegedések, a cukorbetegség és az AIDS.
Nagyon fontos a pihenés, de jó megoldás lehet az energiáink átcsoportosítása is
Gyorssegély
- Ha gyorsan össze akarjuk szedni magunkat, tegyünk 2 csepp borsmentaolajat egy zsebkendőre, tartsuk az orrunk elé, és lélegezzünk mélyeket. Ha egy kicsivel több időnk is van, adjunk 2 cseppnyit az olajból a fürdővízhez 4 csepp rozmaringolajjal együtt, és merüljünk el benne.
- Feküdjünk hanyatt, és párnákkal polcoljuk alá a lábunkat, hogy a fejünknél magasabbra kerüljön. Még ennél is jobb, ha valamilyen lejtős felületre heveredünk le. Indiában a jógik ezen az elven alapuló élénkítő gyakorlatokkal serkentik az agy vérellátását.
„Üzemanyag” a jobb teljesítményhez
- Reggelizzünk bőségesen, és együnk többször, kisebb adagokban egészséges harapnivalókat a nap folyamán. Próbáljuk 300 kalóriára korlátozni egy-egy étkezés energiaértékét, így egyensúlyban tarthatjuk a vércukor- és az energiaszintünket.
- Étrendünket tegyük változatossá, és adjunk meg a szervezetünknek mindent, amire szüksége van a vitalitás megőrzéséhez: A-vitamin (belsőségek, tejtermékek, tojássárgája, tengeri halak, sárgarépa, sütőtök, paraj), B-vitaminok (teljes kiőrlésű gabona, hal, hús, tej), C-vitamin (zöldségek, gyümölcsök), E-vitamin (diófélék, magvak, növényi olajok, zsíros húsú tengeri halak).
- A sok finomított szénhidrátot, azaz fehér cukrot vagy fehér lisztet tartalmazó élelmiszerek gyorsan, ám nem tartósan emelik meg a vércukorszintet. A fehér kenyér, a spagetti és a sütemény tehát nem a legszerencsésebb választás – ha túl sokat eszünk belőlük, folyton gyengének és fáradtnak érezhetjük magunkat.
- Megelőzhetjük a vércukorszint ingadozását, ha sok rostdús, összetett szénhidrátokban gazdag ételt, például teljes kiőrlésű gabonából készült reggeli pelyhet és péksüteményt, valamint zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztunk.
- A nagy mennyiségben fogyasztott zsíros ételek rontják az anyagcserében szerepet játszó mellékvese működését. Étrendünk legfeljebb 10 százalékban tartalmazzon telített zsírt.
- Karikázzunk fel egy megmosott, hámozatlan burgonyát, és éjszakára áztassuk a szeleteket vízbe. Reggel igyuk meg a káliumban gazdag levet. Ez a létfontosságú ásványi anyag részt vesz az idegi impulzusok továbbításában és az izmok működtetésében is. A természetgyógyászok szerint a kimerültségben szenvedő embereknél nagyon gyakori a káliumhiány.
Energiakészleteink pótlása
- A ginszenget régóta adják a fáradtság leküzdésére. Serkenti az idegrendszer működését, és védelmet nyújt a stressz hatásai ellen. Keressünk olyan kiegészítőt, amely a ginzenozid- vagy az eleuterozidtartalom alapján szabványosított kivonatból készült. Vigyázat! Ne szedjük, ha magas a vérnyomásunk.
- Naponta szedjünk magnéziumot (lehetőleg magnézium-citrát formájában). Ez az ásványi anyag többek között szerepet játszik a fehérje, a zsír és a szénhidrát energiaforrássá való átalakításában; hiánya kimerültséget okozhat.
- A ginkgo biloba (páfrányfenyő) javítja az agyba irányuló véráramot, s ettől éberebbnek és kevésbé fáradtnak érezzük magunkat. Reggelenként vegyünk be 15 csepp tinktúrát.
- Érdemes lehet karnitintartalmú kiegészítőket is kipróbálni. Ez az – egyébként elsősorban állati eredetű élelmiszerekből nyerhető — aminosav segít a zsírokat átjuttatni az energia elő állításáért felelős sejtrészecskék, a mitokondriumok membránján. Kövessük a címkén feltüntetett adagolási útmutatót.
- A szervezetünk által előállított Q10-koenzim szintén központi szerepet játszik az energiatermelésben. Naponta kétszer, a reggelinél és a vacsoránál vegyük be (étellel együtt könnyebben felszívódik). Hatását körülbelül 8 hét alatt fejti ki; utána csak kisebb adagot szedjünk. A Q10-koenzim bizonyos ételekben, például a diófélékben és az olajokban is megtalálható.
Mi van a pohárban?
- Mindennap igyunk meg legalább nyolc pohár vizet. Ne várjuk meg, hogy megszomjazzunk, mert a „folyadékszükséglet-jelzőnk” nem mindig pontos.
- Csökkentsük a koffeinbevitelt. A kávé és a kóla rövid időre ugyan feldob, de amikor hatása szűnni kezd, még fáradtabbnak érezzük magunkat, mint az ital elfogyasztása előtt.
- Korlátozzuk az alkoholfogyasztásunkat. Az alkohol eltompítja a központi idegrendszert, a vércukorszintet pedig csökkenti.
Nagyobb fordulatszámon
- A hét majdnem minden napján végezzünk legalább 30 perc aerob testedzést, ami nemcsak a fölös kilóktól szabadít meg (a túlsúly is kimerültséghez vezethet), hanem javítja az erőnlétünket is. A rendszeresen mozgó emberek jobban is alszanak.
- A jóga vagy a tajcsi, e két ősi edzésforma rendkívül jól átmozgat, relaxációs elemei révén pedig élénkítő hatással bír.
- Ha levertnek és erőtlennek érezzük magunkat, szánjunk 10 percet valamilyen könnyed testmozgásra. A kimerültségben szenvedő embere szervezetében gyakran alacsony az energia-anyagcserében részt vevő sejten belüli „hírvivő”, az adenozin-difoszfát (ADP) szintje. Leegyszerűsítve ez annyit jelent, hogy nincs elég „szikra, ami beindítaná a motort”. Szinte bármi beválhat — a légzőgyakorlat, a séta, sőt akár az éneklés is.
A pihenés művészete
- Mindig ugyanabban az időben keljünk fel, még hétvégén is. A szervezetünk fokozatosan hozzá fog szokni a rendszerességhez, és így kiegyensúlyozottan tud működni.
- Ha több alvásra van szükségünk, feküdjünk le korábban. Ha minden reggel ugyanakkor kelünk, nyugodtan kezelhetjük rugalmasan a lefekvés időpontját.
- Napközben csak rövid időre pihenjünk le. Ha egy óránál többet szundítunk, a szervezetünk még többet akar majd, és ébredéskor még fáradtabbak leszünk.
A teljesség kedvéért
- Télen vegyünk be napi egy multivitamin-tablettát, hogy biztosítsuk a szervezet számára szükséges tápanyagmennyiséget.
Hasznos
- Ha állandóan, még az otthoni kezelés és a megfelelő pihenés ellenére is fáradtnak érezzük magunkat, forduljunk orvoshoz. Előfordulhat, hogy pajzsmirigy-rendellenesség, cukorbetegség, depresszió, vérszegénység vagy más betegség áll a háttérben. Amennyiben a kimerültség hasi fájdalommal, légszomjjal vagy heves fejfájással együtt jelentkezik, haladéktalanul kérjünk orvosi segítséget.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.