
A csukló belsejében egy szűk alagút, az un. kéztő-csatorna helyezkedik el. Hátsó falát a kéztőcsontok, elülső falát a harántcsuklószalag képezi. Ezen át futnak az ujjak hajlító-inai, és áthalad rajta a középideg is. Ha sérülés, reumás elváltozás vagy más ok miatt a csatorna beszűkül, a felül futó ínakat a harántcsukló-szalag leszorítja.
- Ha ez az állapot tartós, károsodik az idegmozgató és érző működése, az első három ujjban bizsergő érzés jelentkezik, a kéz ügyetlenné válik, végül elsorvad a hüvelykujjpárna izomzata. A csuklóba és alkarba sugárzó fájdalom, nyak- és vállfájás is felléphet. Ezt a betegséget leggyakrabban a tartós igénybevétel váltja ki, de közrejátszhat kialakulásában a terhesség, a fogamzásgátló tabletták, a reumás ízületi gyulladás, a pajzsmirigy-elégtelenség és a cukorbaj.
Lássunk néhány hasznos tanácsot:
A fájdalom ellen
- A fájdalom és a gyulladás gyors csökkentése érdekében hűtsük a csuklónkat vékony törülközőbe bugyolált jégtömlővel. Legfeljebb 10 percig hagyjuk rajta, majd ismételjük a kezelést óránként.
- A hő az izmok ellazítása révén enyhíti a fájdalmat. Minden este lefekvés előtt áztassuk a kezünket és a csuklónkat forró vízbe 15 percig. A meleg ugyanakkor az érintett terület duzzadását idézheti elő, s ezáltal felerősítheti a tüneteket — ilyenkor hagyjuk abba ennek a módszernek az alkalmazását.
- Naponta kétszer kenjük be a csuklónkat árnikakenőccsel. Ez a gyulladáscsökkentő hatásáról ismert gyógynövény segít csillapítani a fájdalmat. Nyomjunk egy borsószemnyi krémet a csuklónk belső felére, és a másik kezünk hüvelykujjával maszszírozzuk a bőrbe. Ismételjük a kezelést reggel és este, egészen addig, amíg a tüneteink nem enyhülnek.
- Sokak szerint a csukló gyors mozgatása segít a tünetek enyhítésében, különösen este. Ezt azonban csak akkor végezzük, ha az inak nem gyulladtak, és a mozgatás nem okoz fájdalmat
- Éjszakára tegyünk fel sínt, vagy valamihez (például egy favonalzóhoz) rögzítsük a kezünket. Alvás közben a kezünket néha a párna alá dugjuk, ami nyomást gyakorol a csuklónkra; a kéztőcsatorna-szindrómás betegeket gyakran a fájdalom ébreszti fel. A sín az ujjakat és az alkart természetes helyzetükben tartja, és enyhíti a középidegre nehezedő nyomást.
- Akár napközben is hordhatunk sínt, különösen ha a munkánk során a csuklónk és a kézfejünk is sokat „dolgozik”.
Jótékony kiegészítők
- Az ananászból nyerhető bromelin nevű enzim lebontja a gyulladást okozó fehérjéket, így amellett, hogy csillapítja a fájdalmat, a gyógyulást is felgyorsítja. A bromelin erősségét tejalvadási egységben (MCU) mérik. Keressünk legalább 2000 MCU-s kiegészítőt, és a kéztőcsatorna-szindróma jelentkezésekor szedjük naponta kétszer. A tünetek enyhülésével az adagot csökkentsük le. A bromelint mindig étkezések között vegyük be, hogy valóban ki tudja fejteni a hatását. A főként antidepresszánsként ismert orbáncfű szintén segít az idegkárosodás visszafordításában, valamint a fájdalmat és a gyulladást is csökkenti. Kezdjük a szedését kisebb adaggal, majd ha két hét múlva sem tapasztalunk javulást, a betegtájékoztató utasításait betartva emeljük a dózist.
- Szedjünk mindennap l evőkanál lenmagolajat, és a hatására legalább két hétig várjunk türelemmel. A lenmagolaj rengeteg gyulladáscsökkentő ómega-3 zsírsavat tartalmaz. A jobb felszívódás érdekében étkezés közben vegyük be. Akár narancslébe vagy salátaöntetbe keverve is fogyaszthatjuk.
- A kurkumin a kurkuma fűszernövényben található gyulladásgátló anyag. Az ájurvédikus orvoslásban régóta alkalmazzák fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő orvosságként. A növény azonban nem rendelkezik az étrend-kiegészítők hatóerejével. Keressünk szabványos, 95 százalék kurkumint tartalmazó terméket, és vegyük be étkezés közben, naponta háromszor.
- Szedjünk mindennap magnéziumot. Ez az ásványi anyag fontos szerepet játszik az idegműködésben és az izomlazításban. A kiegészítő különösen akkor segíthet, ha nem fogyasztunk sok magnéziumban gazdag ételt, például teljes kiőrlésű gabonát, diót, hüvelyeseket és sötétzöld levélzöldségeket. Legjobban felszívódó formája a magnézium-citrát. Ha mellékhatásként hasmenés lép fel, csökkentsük az adagot, vagy váltsunk magnézium-glükonátra, amely kicsit kíméletesebb az emésztőrendszerhez.
A számítógép előtt
- Ha sok időt töltünk a számítógép előtt, helyezzük el megfelelően a székünket és a billentyűzetet. A karunk 90 fokban hajoljon be gépelés közben, hogy a csuklónk párhuzamos legyen az asztallappal. A lábszárnak szintén 90 fokos szöget kell bezárnia a combunkkal. A hátunk legyen egyenes, ne görnyedjünk előre.
- Ha lehetséges, a billentyűzetet helyezzük alacsonyabbra, úgy, hogy egy kissé a csuklónk vonala alá kerüljön. A cél az, hogy könnyedén, kényelmesen tudjunk gépelni.
- A billentyűket lazán üssük le. Minél kisebb erőt fejtünk ki, annál jobb.
- Amikor csak lehetséges, használjunk ergonomikus irodai termékeket, például csuklótámaszt.
- Szerezzünk be kontúros vagy osztott billentyűzetet. Ezeket kifejezetten úgy tervezték, hogy a kézfejünk természetes helyzetben nyugodhasson, miközben az ujjaink finoman kopogtatják a billentyűket. (A billentyű lenyomásához sokkal kisebb erő kell, mint a szokványos billentyűzet esetében.) A kontúros típusoknál a billentyűk külön csoportokban helyezkednek el, és kényelmes támasz tartja mindkét csuklót. Az osztott billentyűzet két oldalát adott szögben elforgatják egymáshoz képest, maximális kényelmet biztosítva az emberi csuklónak.
Hasznos
- Forduljunk orvoshoz, ha a tünetek akadályt jelentenek mindennapi tevékenységeink elvégzésében. A kezeletlen kéztőcsatorna-szindróma meggyengítheti a kézfejet, s jelentős fájdalmat okozhat az alkarban és a vállban. Ezenkívül, mivel a rendellenesség összefüggésbe hozható az ízületi gyulladással, a cukorbetegséggel és a pajzsmirigy-elégtelenséggel, orvosi vizsgálatra van szükség ezek kizárása vagy azonosítása érdekében. Ha a hagyományos kezelés hatására az állapotunk nem javul, marad a műtéti megoldás, amely során kis metszéssel átvágják a harántcsukló-szalagot.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.