
Edzés alatt időnként begörcsöl egy izmunk, vagy más tevékenység közben valamelyik testrészünk hosszabb időre megmerevedik (például nem tudjuk elengedni a tollat). A görcsöt mindkét esetben az izom túlterhelése, elektrolithiány, stressz vagy kimerültség okozza…
Az éjszakai lábszárgörcs vagy a megmagyarázhatatlannak tűnő gyakori izomgörcsök helyi elektrolit zavarra vezethetők vissza, amelynek következtében az izomsejtek tartós ingerület alatt állnak. A rendellenesség gyakran a kálium és a nátrium egyensúlyának felborulásával áll összefüggésben.
Néhány hasznos tanács izomgörcs ellen
Meleg helyzetben a fájdalom
- A sajgó területre helyezett elektromos melegítőpárna vagy forró mosdókesztyű fellazítja a görcsöt, és javítja a szövetek vérellátását. Állítsuk alacsony fokozatra a párnát, hagyjuk a fájó testrészen 20 percig, majd a következő alkalmazás előtt várjunk legalább 20 percet.
- Vegyünk egy hosszú, forró zuhanyt vagy fürdőt. Még jobban enyhül a fájdalom, ha a kád vizébe fél pohár keserűsót öntünk. A só magnéziumtartalma elősegíti az izom ellazulását.
A lényegre tapintva
- Tapintsuk ki az összerándult izmot. Finoman masszírozzuk ezt a csomót a hüvelykujjunkkal, a tenyerünk tövével vagy az öklünkkel. Nyomjuk 10 másodpercig, hagyjuk abba 10 másodpercre, majd ismételjük. Nem fogunk erős fájdalmat érezni, de kissé kellemetlen lesz, amíg a görcs oldódni nem kezd.
Az éjszakai lábgörcsök megelőzése
- Lefekvés előtt igyunk meg egy pohár tonikot, amely az éjszakai lábgörcs ellen bizonyítottan hatásos kinint tartalmaz.
- Kinint tartalmazó tablettát viszont ne szedjünk, mert súlyos mellékhatásokkal, például fölcsengessél és látászavarral járhat.
- Próbáljunk úgy aludni, hogy a lábfejünket ne feszítsük le. Ne csavarjuk a lábunkat túl szorosan az ágyneműbe — így ugyanis általában lefelé feszülnek a lábujjak, s ez görcsöt okoz.
- Szedjünk naponta E-vitamint, hogy ne kelljen éjszaka felriadnunk a néha szinte elviselhetetlennek tűnő lábgörcs miatt.
Fontos ásványi anyagok
- Az elektrolitoknak nevezett ásványi anyagok – köztük a kálium, a nátrium, a kalcium és a magnézium – alacsony szintje is hozzájárulhat a görcs kialakulásához. Nátriumból (sóból) valószínűleg nem kell többet adnunk az étrendünkhöz, a többiből viszont annál inkább. A magnézium kiváló étrendí forrásai a teljes kiőrlésű gabonákból készült pékáruk és müzlik, a diófélék és a babfélék. Káliumhoz a legtöbb gyümölcsből és zöldségből hozzájuthatunk, de különösen sok van belőle a paradicsomban, a banánban, a narancsban és a sárgadinnyében. A tejtermékek pedig kalciumban gazdagok.
- Ha az étrendünk megváltoztatása ellenére sem szűnnek a görcsös izom-összehúzódások, szedjünk naponta kalciumot és magnéziumot. Ne alkalmazzuk a magnéziumot kalcium nélkül; a két ásványi anyag kiegészíti egymást.
- Ha a magas vérnyomás kezelésére vízhajtót szedünk, a gyakoribb vizeletürítéssel több kálium távozik a szervezetünkből. Az alacsony káliumszint (hipokalémía) kimerültséget, izomgyengeséget és izomgörcsöket okoz. Vízhaj tóhoz mindig szedjünk „sótablettát” (káliumot).
Feltankolás
- A görcsöket gyakran a kiszáradás okozza — elejét vehetjük a fájdalmas izom-összehúzódásoknak, ha minél több folyadékot iszunk.
- Ha általában sportolás közben kapunk görcsöt, igyunk legalább két pohár vizet két órával az edzés előtt, valamint 10—20 percenként további 1-2,5 dl-t a tréning közben is. Ha nagyon izzadunk, érdemes valamilyen sportitalt választani, amely pótolja az elvesztett elektrolitokat.
Hasznos
- Az izomgörcsök többnyire átmeneti jellegűek, és nem okoznak maradandó károsodást. Forduljunk azonban orvoshoz, ha a görcs egy napnál tovább tart a felsorolt házi gyógymódok bevetése ellenére is.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.