
Az irritábilis bél szindróma (IBS) nem gyógyítható, sőt kiváltó okai sem tisztázottak. Nagyon fontos, hogy ne csüggedjünk, és megtaláljuk azt a módszert, amelynek segítségével együtt tudunk élni ezzel a betegséggel. Az étrendi változtatások és a stresszkezelési technikák jelentős javulást eredményezhetnek.
A táplálékot a bélrendszer izomzatának összehúzódásai juttatják tovább. Irritábilis bél szindróma esetén azonban az összehúzódások rendszertelenné válnak – gyorssá és egyenetlenné, ami hasmenéshez vezet, illetve lassúvá és gyengévé, ami székrekedést vált ki. Egyéb tünetei a hasi fájdalom és a szelek képződése. Pontos kóroka egyelőre ismeretlen, de a stressz és némely élelmiszer bizonyítottan szerepet játszik a jelentkezésében. Nőknél kétszer olyan gyakori, mint férfiaknál.
Lássunk néhány technikát IBS ellen
Mindig nyugodtan
- Mivel a stressz egyike az IBS-roham legismertebb kiváltó tényezőinek, tanuljuk meg kezelni, például meditáció, jóga vagy a következő egyszerű légzőgyakorlat segítségével. Üljünk vagy feküdjünk le kényelmesen. Összpontosítsunk a testünkbe be- és onnan kiáramló levegőre. Amikor zaklatottságot, szorongást keltő gondolatok bukkannak fel, tereljük vissza a figyelmünket a légzésre. Eleinte végezzük a gyakorlatot mindennap, a későbbiekben pedig akkor, amikor feszültek vagyunk.
- Jegyezzük le, mikor milyen jellegű és mennyire súlyos tünetek jelentkeznek, és rögzítsük a napközben bennünket ért stresszes eseményeket is. Időnként olvassuk vissza a leírtakat, s talán kapcsolatot fedezhetünk föl a rohamok és bizonyos helyzetek, mondjuk a repülés vagy a főnökünkkel folytatott tárgyalás között. Amint sikerült azonosítani a tüneteket előidéző körülményeket, keressünk valamilyen módszert (például légzőgyakorlatot), amelynek segítségével megtanulhatunk nyugodtan szembenézni és megbirkózni ezekkel.
Kímélő ételek
- Együnk minél kevesebb húsfélét, zsírban sült húst, olajat, margarint, tejterméket és más zsíros ételt. Ezek az élelmiszerek heves összehúzódásra késztetik a vastagbelet, s ez hasmenést és hasi fájdalmat okoz.
- Tartózkodjunk a fűszeres ételektől. A csilipaprikában található kapszaicin például görcsbe rántja a vastagbelet, s ez hasmenéshez vezet.
- Fogyasszunk kevesebb koffeint, ami súlyosbítja a tüneteket.
- Kerüljük a közismerten gázképző ételeket, például a káposztát, a kelbimbót és a brokkolit.
- Ne fogyasszunk olyan rágógumit és édességeket, amelyek mesterséges édesítőszert tartalmaznak. A leggyakoribb cukorpótlók közé tartozik a szorbit és a mannit, amelyek nehezen emészthetők, így amikor a vastagbél baktériumai végül lebontják ezeket, szelek képződnek, és hasmenés jelentkezhet.
- Szokjunk le a dohányzásról. A nikotin hozzájárul az IBS-roham kialakulásához. Ezenkívül, amikor dohányzunk, levegőt is nyelünk.
Még több rostot
- Az utóbbi időben a rostok és az IBS kapcsolatáról alkotott vélemény a korábbinál árnyaltabbá vált. Úgy látszik, hogy az oldható és az oldhatatlan rostok jót tehetnek a szorulástól, a kemény széklettől és a sürgető székelési ingertől szenvedő betegeknek, ugyanakkor nem segítenek azoknak, akiket felfúvódás, hasmenés vagy szélszorulás gyötör, sőt ez utóbbi tüneteket akár súlyosbíthatják is. A következő tanácsokat akkor fogadjuk meg, ha a fő panaszunk a székrekedés.
- Fogyasszunk sok oldhatatlan rostot, amelyek a teljes kiőrlésű gabonafélékben, a korpában, a levélzöldségekben, a gyümölcshéjban és a magvakban találhatók. Ezek növelik a széklet tömegét, ezáltal felgyorsítják áthaladását a bélrendszeren.
- Az oldható rostok szintén javítják a bélrendszer működését, és a koleszterinszintet is csökkentik. Nagyszerű forrásuk a bab, a borsó, a zabkása, a rizskorpa, a zöldségek, valamint a hámozott gyümölcsök.
- Fogyasszunk mindennap útifüvet (Psyllium), az élelmirost-kiegészítők fő összetevőjét. A hashajtóktól eltérően hosszú távon is alkalmazható. Kövessük a betegtájékoztató utasításait.
- Ha korábban nem fogyasztottunk túl sok rostot, fokozatosan növeljük a rostbevitelt. Ha ez hirtelen történik, szélképződést és puffadást okoz. Kezdjük naponta 8 grammal (körülbelül ennyi van 2 körtében), majd mindennap együnk 3-4 grammal többet, amíg el nem érjük a napi 30 grammot.
- Igyunk 8 pohár vizet naponta, hogy a széklet laza maradjon.
Túlzások nélkül
- Együnk gyakrabban, kevesebbet. Ha egyszerre nagy adag ételt fogyasztunk el, megterheljük az emésztőrendszerünket.
- Lassan, a rágásra is odafigyelve együnk. Ha habzsolunk, túl sok levegőt nyelünk, ami bélgázképződéshez vezet.
A Joghurt jótékony hatása
- A hasmenés miatt megcsappanhat azoknak a baktériumoknak a száma, amelyekre szüksége van a szervezetünknek, mert megakadályozzák a kártékony mikroorganizmusok elszaporodását. Ha nem vagyunk laktózérzékenyek, irritábilis bél szindróma okozta hasmenés esetén együnk aktív baktériumot, például Addophilust tartalmazó joghurtot, vagy vegyünk be naponta háromszor két probiotikus kapszulát éhgyomorra.
Borsmenta és gyömbér
- Naponta egy-két csésze borsmentatea ellazítja a beleket, csillapítja a görcsöt. Bélben oldódó borsmentaolaj-kapszulát is szedhetünk. Ez a kiszerelés lehetővé teszi, hogy az olaj ne bomoljon le már a gyomorban, hanem eljusson a bélrendszerbe. Vegyünk be naponta háromszor egy-két kapszulát étkezések között. Vigyázat! Gyomorégés esetén kerüljük a borsmentát.
- Reszeljünk fél teáskanálnyi friss gyömbérgyökeret egy csészébe, öntsünk rá forró vizet, hagyjuk 10 percig állni, majd leszűrve fogyasszuk. Igyunk naponta 4-6 csészével.
Kell egy kis mozgás
- Szakítsunk időt a mozgásra. A testgyakorlás fájdalomcsillapító és kedélyjavító hormonokat, endorfinokat szabadít fel, és segít az emésztőrendszer kellő működésének fenntartásában.
Hasznos
- Hívjunk orvost, ha az irritáblis bél szindróma tünetei olyan súlyosak, hogy nem tudunk elmenni otthonról. Akkor is forduljunk orvoshoz, ha vér jelenik meg a székletben; akaratunk ellenére fogyni kezdünk; 50 évesek elmúltunk, és első alkalommal észleljük az IBS jeleit; vagy ha már több éve szenvedünk a betegségben, de változást veszünk észre az eddigiekhez képest. Ellenőriztessük a receptre felírt vagy vény nélkül kapható gyógyszereinket is, hogy a rendellenes bélműködés nem valamilyen mellékhatásként jelentkezik-e. Ételallergia gyanúja esetén figyeljük meg, melyik étel a bűnös. Lehet, hogy bizonyos táplálékokat nem tudunk megemészteni, mert a szervezetünk nem termel eleget egyes emésztőenzimekből.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.