
A hátfájást elsősorban a hátizmok meghúzódása, a csigolyák közti porckorongok sérülése vagy – elsősorban idősebb korban -a csigolyák kis ízületeinek elváltozásai idézik elő. Általában néhány napig tartó probléma, de lehet elhúzódó, akár munkaképtelenséget okozó állapot is…
Fájdalmat válthat ki a helytelen testtartás, a hosszan tartó egy helyben ülés, a megerőltető testmozgás vagy akár egy hirtelen mozdulat is. Ugyancsak a gerincet terheli meg a túlsúlyosság és a terhesség is. A stressz szintén szerepet játszhat, de előfordulhat, hogy valamilyen belső szervi probléma kísérő tünete a hátfájás.
Az alábbi módszerek segítségével kiegészíthetjük az orvosi kezelést
Ne olyan hevesen!
- Amikor fájni kezd a hátunk, valószínűleg leginkább egy jó forró fürdőre vágyunk. Az első néhány napban azonban alkalmazzunk inkább jeget, amely fájdalomcsillapítóként igazán nagyszerű munkát végez, ráadásul a duzzanatot is csökkenti. Tegyünk törülközőbe burkolt jégtömlőt (vagy például egy csomag fagyasztott borsót) a fájó területre legfeljebb 20 percig, amilyen gyakran csak szükséges. (A későbbiekben a hideg borogatást testmozgás vagy bármilyen fizikai erőkifejtés után hasonló módon alkalmazhatjuk.)
- Körülbelül 48 óra múlva kezdjük el meleg borogatással kezelni a területet, hogy serkentsük a vérkeringést, és oldjuk az izmok fájdalmas merevségét. Mártsunk egy törülközőt nagyon forró vízbe, csavarjuk ki, majd hajtogassuk össze. Feküdjünk hasra, a csípőnk és a bokánk alá tegyünk egy-egy párnát.
- Terítsük a törölközőt az érintett részre, takarjuk le celofánnal, aztán helyezzünk rá közepes hőfokra állított melegítőpárnát. Legfeljebb 20 percig hagyjuk rajta. A műveletet napközben ismételjük meg három-négy alkalommal néhány napon át.
Kenőcsök és masszázs
- Kérjük meg partnerünket vagy közeli barátunkat, hogy masszírozza meg a hátunkat. Nyugodtan használhatunk közben speciális krémeket vagy kenőcsöket, de ügyeljünk arra, hogy ezek néhány kezelés után bőrirritációt okozhatnak. Egyszerű masszázseszközt úgy készíthetünk, hogy néhány teniszlabdát tömünk egy hosszú szárú zokniba, bekötjük a száját, és megkérjük a társunkat, hogy görgesse fel-le a hátunkon.
- Kenjünk be a hátunkat metil-, dietilamin- vagy glikol-szalicilát-tartalmú krémmel, amelyek mind fájdalomcsillapító hatással rendelkeznek. Masszírozással dörzsöljük be a kenőcsöt a bőrbe, hogy ezzel is enyhítsük a fájdalmat. Vigyázat! Ne használjunk kenőcsöt melegítőpárnával vagy meleg borogatással egyidejűleg.
- Lehetséges, hogy orvosunk kapszaicint tartalmazó krémet ír fel (ez a vegyület teszi csípőssé a paprikát). A bőrön alkalmazva a kapszaicin az idegvégződésekből P-anyagnak nevezett neuropeptideket szabadít fel. A kutatók kiderítették, hogy a P-anyag létfontosságú szerepet játszik a fájdalomérzet továbbításában, tehát ha kevesebb van jelen belőle a vérben, a fájdalom csökken. A hatás esetleg csak a krém több hétig tartó használata után jelentkezik. Bőrirritáció esetén azonnal hagyjuk abba a kezelést.
Helyes testtartás
- Álljunk egyenesen, úgy, hogy a testsúlyunk egyformán nehezedjen mind a két lábunkra. Toljuk a medencénket előre, majd hátra, kissé eltúlozva a mozdulatokat. Ezután keressük meg azt a testhelyzetet, amely a lehető legkisebb megterhelést jelenti a hátunknak. Először összpontosítsunk a deréktájra, azután a mellkasi szakaszra, végül pedig a nyaki és válltáji területekre. Figyeljük meg, melyik testtartás a legkényelmesebb és a legkevésbé megerőltető, majd ehhez térjünk vissza mindig, amikor állunk, járunk, illetve elkezdünk vagy befejezünk egy tornagyakorlatot.
- Alvás közben feküdjünk a hátunkon vagy az oldalunkon. Ha háton helyezkedünk el, a fejünk és a térdünk alatt is legyen párna, hogy csökkentsük a derékra nehezedő megterhelést. Ha inkább az oldalunkra fordulunk, tegyünk egy párnát a lábszáraink közé. Ha isiász gyötör, hason ajánlatos feküdni.
- Ha szeretünk az ágyban ülve olvasni vagy televíziót nézni, szerezzünk be egy nagyméretű szivacs háttámaszt, amely pihenés közben is megfelelő tartást nyújt a felsőtestünknek. Még kényelmesebben helyezkedhetünk el, és a nyakunkat is jobban kímélhetjük, ha szivacsos vagy felfújható nyaktámaszt használunk.
- Amikor széken ülünk, tegyük mindkét talpunkat a padlóra, és a csípőnk egy kicsit magasabban helyezkedjen el, mint a térdünk. Használjunk szivacsos deréktámaszt, vagy helyette egy összecsavart törülközőt — bár az előbbi puhább, és nem mozdul el, mert pántokkal a támlához erősíthető.
- Lehetőleg minél kevesebbet üljünk autóban, és ezen ritka alkalmakkor is tegyünk szivacs háttámaszt a derekunk mögé.
- A pénztárcánkat mindig vegyük ki a farzsebünkből, mielőtt leülünk, különben a széken nem tudjuk majd megfelelően kiegyenesíteni a gerincünket.
- Tartsunk a konyhában egy erős dobozt vagy néhány régi könyvet, és ácsorgás alatt pihentessük rajta felváltva a lábunkat. Sorban álláskor egy lépcső vagy padka is megteszi. A testsúlyunk áthelyezésével mindkét oldal izmai lehetőséget kapnak a pihenésre.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.