
Az élesztőgombák mindannyiunk szervezetében jelen vannak. Számos más baktériummal együtt a normális bél- és bőrflóra részét képezik. A Candida albicans a bőrön és a nyálkahártyákon bárhol elszaporodhat, ha a baktériumok közötti természetes egyensúly felbomlik. Ennek kiváltó oka lehet például antibiotikumos kezelés, amely során elpusztulnak a védelmet nyújtó, jótékony baktériumok. A nők többsége legalább egyszer átesik hüvelyi Candida-fertőzésen..
A fertőzés viszketéssel, bőrpírral és sűrű, fehér váladék megjelenésével jár. A betegség a partnerre is átterjedhet; a férfinál a bőr és a makk általában vörös színű és gyulladt. Ilyenkor mindkét fél teljes gyógyulásáig ajánlott tartózkodni a szextől.
Megfelelő szerekkel és türelemmel kezelhetők ezek a fertőzések:
CANDIDIASIS ESETÉN
Konyhai orvosságok
- Az egyik igen gyakori fertőzést a Candida albicans nevű élesztőgomba okozza, amely leginkább a bőrredőkben, a nemi szerveken és a végbélnyílás körül szaporodik el. Nemi úton vagy közvetve, például közösen használt, nedves törülközővel terjed. Hüvelyi fertőzés esetén végezzünk naponta kétszer hüvelyöblítést 2 evőkanál ecet és l liter víz keverékével. Az élősködők nem kedvelik az így savassá váló közeget. A kezelést azonban csak két napig alkalmazzuk, és csak élesztőgomba fertőzés ellen, máskülönben elpusztítjuk azokat a hasznos baktériumokat is, amelyek kordában tartják a fertőzéseket.
- Vegyünk meleg fürdőt. Oldjunk fel egy kád vízben l pohár tengeri sót. Ez enyhítheti a viszketést és a fájdalmat, valamint lerövidítheti a gyógyulási folyamatot. (A sós vizes öblögetés egyébként az ugyancsak a C. albicans okozta szájpenész kezelésére is alkalmas.)
- A fahéj erős gombaellenes hatással rendelkezik. (Egy német tudományos vizsgálat során a fahéjjal átitatott vécépapír használatával teljes mértékben vissza lehetett szorítani a fertőzésekért felelős élesztőgombát.) Tegyünk 8 eltördelt fahéjrudat 4 pohárnyi forrásban lévő vízbe, és kis lángon forraljuk 5 percig. Vegyük le a tűzről, és 45 percig hagyjuk ázni. Egyes gyógynövényszakértők a langyos oldatot hüvelyöblítőként ajánlják, mások szerint a fahéjtea fogyasztásával megelőzhető az élesztőgomba-fertőzés.
- A népnyelvben nem túl hízelgően „büdös hagymának” nevezett fokhagymát már az ókortól kezdve használják különféle fertőzések megfékezésére. Gombaölő hatása miatt a candidiasis kezelésében is alkalmazható. Nyersen a leghatékonyabb, de nem kell magában fogyasztanunk – nyugodtan tegyük salátaöntetbe, vagy keverjük tésztaszószba.
Megoldások a patikából
- A régi időkben a fokhagymát „hüvelykúpként” is használták. Meghámozták a gerezdet, bevagdosták, gézbe csavarták, cérnát rögzítettek hozzá, a hüvelybe helyezték, és egy éjszakán át benn hagyták. Ezt három-négy alkalommal ismételték meg. Ma azonban már választhatjuk a gombaölő kúpokat és hüvelytablettákat is, annál is inkább, mert a fokhagyma csíphet.
- Mindkét nem esetében hatékonyak lehetnek a fertőzéssel szemben a különféle, vény nélkül kapható kenőcsök.
Baktériummal a fertőzés ellen
- A bélben kialakuló candidiasis ellen együnk naponta egy pohár Lactobacillus acidophilust tartalmazó natúr joghurtot. Ezek a hasznos baktériumok bizonyítottan korlátozzák az élesztőgomba túlszaporodását a bélrendszerben és a hüvelyben.
Gyógyító növény
- Immunrendszerünk erősítésére szedjünk kasvirágkészítményt naponta, vagy tegyünk egy csepegtetőnyi tinktúrát fél pohár vízbe naponta négyszer. Két hét után tartsunk két hét szünetet.
Az élesztőgomba visszaszorítása
- Változtassuk meg étrendünket. Csökkentsük a finomított szénhidrátokat és a természetes cukrokat tartalmazó ételek mennyiségét (ez utóbbi csoportba tartozik például a gyümölcs, a tej és a bor). Kerüljük az élesztővel készített péksütemények és más élelmiszerek (bor, sör, sajt) fogyasztását is. Az élesztő- és szénhidrátmentes diétát folytassuk néhány hétig — ezzel megvonjuk a gombák legfőbb táplálékát. Az immunrendszert erősítő ételeket ezzel egy időben helyezzük előtérbe.
- Éjszaka ne viseljünk alsóneműt. Mivel az élesztőgomba a meleg, nyirkos környezetben szaporodik, a szellőzés segít elkerülni a fertőzést. Napközben hordjunk pamut fehérneműt, amely jobban levegőzik, mint a műszálas anyagok.
- Ugyanezen okból kerüljük a szoros nadrágokat is.
- Úszás után ne maradjunk vizes fürdőruhában. Gyorsan zuhanyozzunk le, és öltözzünk át száraz ruhába.
- Fürdés vagy úszás után tiszta törülközővel teljesen szárítsuk meg a hüvelynyílás környékét.
- Tartózkodjunk az illatosított tamponoktól, tisztasági betétektől, intim dezodoroktól és hüvelyöblítőktől. Az ezekben lévő vegyszerek ugyanis megváltoztathatják a hüvely természetes baktériumflóráját, így az élesztőgombák könnyen elszaporodhatnak.
- Az illatosított hintőpor egyes nőknél bőrirritációt okoz, ami hajlamosabbá teszi őket az élesztőgomba-fertőzésre. Használjunk inkább sima babahintőport.
- Szeretkezés után menjünk el vécére. A hüvely nyálkahártyája normál esetben enyhén savas, az ondó viszont lúgos, ami kedvez az élesztőgombáknak. A vizelet távozása kevésbé vonzóvá teszi a környezetet a kórokozók számára.
GOMBÁS BŐRFERTŐZÉSEK ESETÉN
- A fertőzések ezen csoportját általában a bőrön élősködő gombák okozzák.
- A fertőzés első jelére szerezzünk be vény nélkül kapható, mikonazolt vagy klotrimazolt tartalmazó gombaellenes készítményt, és kövessük a betegtájékoztató utasításait. Egy héten belül javulást kell látnunk.
- Mindig tartsuk tisztán és szárazon a gombával fertőzött bőrfelületet.
- Ha a fertőzött terület váladékozni vagy hólyagosodni kezd, tegyünk rá hideg vagy meleg vizes borogatást. A váladékozó kiütések kiszárításához keserűsós vízbe is áztathatjuk az érintett testrészt. Vigyázzunk, nehogy felsértsük a hólyagokat, és minél hamarabb forduljunk orvoshoz.
A megelőzés ereje
- Ne használjunk másokkal közösen cipőt, papucsot vagy törülközőt.
- Gombás bőrbetegségben szenvedő családtagjainkkal ne osszuk meg ruháinkat és fésűnket.
- Mossunk ki forró vízben (90 °C) minden olyan ruhát, törülközőt, mosdókesztyűt és ágyneműt, amely érintkezésbe került a beteg bőrfelülettel.
- Úszás vagy fürdés után alaposan szárítsuk meg a lábfejünket, lehetőleg hajszárítóval. A lábujjak közötti bőrfelületen a gombák igen könnyen – és gyakran – elszaporodnak. Nyilvános strandon és uszodában ne járkáljunk mezítláb. Vigyünk magunkkal egy papucsot, vagy bújjunk bele a szandálunkba, nehogy elkapjuk a gombát.
- A cipőnkben és az ágyéki területen használjunk hintőport, amely magába szívja a felesleges nedvességet. (A gyógyszertárakban speciális „gombaellenes” hintőpor kapható.)
- A kórokozók háziállatokról is átterjedhetnek az emberre. Ha szőrtelen foltot veszünk észre a kutyánkon vagy a macskánkon, minél hamarabb vigyük el állatorvoshoz.
Hasznos
- Ha a tüneteink nem javulnak az otthoni gyógymódok hatására, vagy a fertőzés továbbterjed, forduljunk orvoshoz. Az ágyéki terület érintettsége esetén gombaellenes hintőport, a fejbőr kezelésére pedig szájon át szedhető gyógyszert kaphatunk. Ha cukorbetegségben szenvedünk, minél hamarabb forduljunk orvoshoz. Ritkán, ha az immunrendszer nagyon legyengült, a gombák a belső szerveket is megtámadhatják, és akár életveszélyes állapot is kialakulhat. Ha a gombásodás következtében a bőr felrepedezik (ez elsősorban a lábujjak között fordul elő), a réseken át bejutott baktériumok súlyos fertőzést (például orbáncot) okozhatnak.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.