
Ha gégegyulladásunk van, fáj a torkunk, és elmegy a hangunk. Ezt az állapotot okozhatja a hangszálak megerőltetése, a hideg, valamilyen vírusos fertőzés, a dohányzás vagy akár allergia, arcüreggyulladás, a nyálkahártyát irritáló por, gőz vagy gáz, illetve hörghurut és némely más betegség…
Hangszálaink pihentetésével megelőzhetjük a súlyosabb rendellenességek, vérzés, csomó, polip vagy ciszta kialakulását.
Az itt következő gyógymódok enyhítik a panaszokat, hogy kényszerű némaságunk minél rövidebb ideig tartson
Kíméletes csend
- Mindenképpen álljuk meg a köhögést vagy a torokköszörülést. Mindkettő károsíthatja a hangszálakat. Kortyolgassunk vizet, vagy nyeljünk néhányat, amíg meg nem szűnik a köhögési inger.
Gyógyító kortyok
- Igyunk naponta legalább 6—8 pohár langyos vagy meleg (de nem forró!) vizet. A gyógyuláshoz elengedhetetlen, hogy a gégénk ne száradjon ki.
- Más meleg folyadék, például a csirkehúsleves vagy a tea is enyhítheti a kellemetlen érzést.
- A gyógynövényszakértők gégegyulladásra orvosi pemetefű-vagy ökörfarkkóró-teát szoktak javasolni. A szőrös levelű pemetefűből régóta készítenek köhögés elleni cukorkát. Az ökörfarkkóró pedig olyan nyálkaanyagot tartalmaz, amely védőréteggel vonja be a gyulladt szöveteket, így csillapítja az irritációt és a köhögési ingert. Tegyünk 1-2 teáskanálnyit a szárított növényből egy csészényi forrásban lévő vízbe, 10 percig hagyjuk ázni, majd leszűrve fogyasszuk, naponta 1-3 csészével.
- Egy ősrégi népi gyógymódot is kipróbálhatunk. Háromóránként igyunk 2 teáskanálnyi vöröshagymalevet, – utána pedig vegyünk be l teáskanálnyi mézet. Ha nincs gyümölcs-centrifugánk, tegyünk egy fél fej vöröshagymát két tányér közé, préseljük össze, és fogjuk fel a kifolyó levet.
- Keverjünk össze l teáskanálnyi mézet, egy kis citromlevet és egy csipet cayenne-i borsot, majd kortyoljuk el. Ismételjük szükség szerint.
Párás, illatos, jóleső meleg
- Egy edényben forraljunk vizet, majd fölé hajolva lélegezzük be mélyen a gőzt 5 percig, naponta kettő—négy alkalommal. Az edényt helyezzük stabil felületre, és a fejünkre terítsünk törülközőt. Ne hajoljunk túlságosan közel a forró vízhez, nehogy megégessük magunkat. A gőz segít helyreállítani a torok nyálkahártyájának nedvességét, ami gyorsítja a gyógyulást.
- Adjunk a forró vízhez 4-6 csepp fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő illóolajat, például levendula, szantálfa- vagy kamillaolajat.
- Ökörfarkkóró-, zsálya- kakukkfű- vagy izsópteával készítsünk meleg borogatást, tegyük a torkunkra, majd tekerjünk a nyakunk köré még egy száraz törülközőt is, hogy megőrizze a meleget.
A megelőzés ereje
- Lélegezzünk az orrunkon keresztül. Az orrlyukak természetes párásítóként működnek. Szájon át történő légzéskor viszont száraz, hideg levegő éri a gégénket.
- Használjunk párásító készüléket a hálószobában, vagy helyezzünk egy edényben vizet a radiátorra. A hangszálainkat nyálkás réteg borítja, amelyet nedvesen kell tartani azért, hogy védelmet tudjon nyújtani az irritáló anyagokkal szemben.
- Repülés közben rágjunk rágógumit, vagy szopogassunk cukorkát. A gép fedélzetének levegője rendkívül száraz, ami nem tesz jót a hangszálaknak. Ha csukva tartjuk a szánkat, és fokozzuk a nyáltermelést, megelőzhetjük a kiszáradást.
- Ha repülőn utazunk, időnként tartsunk egy nedves ruhát az orrunk és a szánk elé, így magasabb nedvességtartalmú levegő jut a légutakba.
- Bizonyos vérnyomáscsökkentők, pajzsmirigybetegségek kezelésére szolgáló készítmények, antihisztaminok és más gyógyszerek nagyon kiszáríthatják a torkot. Kérdezzük meg orvosunkat, lehet-e ilyen oka rekedtségünknek.
- Szokjunk le a dohányzásról. Ez a sok szempontból káros szenvedély a torkot is kiszárítja. Még a füstös sörözőket, klubokat és éttermeket is kerüljük.
Hasznos
- A gégegyulladás jellemzően nem súlyosabb, mint a torokgyulladás. A hangunk általában néhány nap alatt visszatér, ha azonban mégsem, forduljunk orvoshoz. A makacs, megmagyarázhatatlan rekedtséget ki kell vizsgálni, különösen akkor, ha dohányzunk, ami rizikótényező a rákos megbetegedések szempontjából. Haladéktalanul menjünk orvoshoz, ha vért köhögünk fel, vagy zihálunk, illetve ha a gégegyulladást olyan erős fájdalom kíséri, hogy nehezen tudjuk lenyelni a nyálunkat. Ilyen esetben a gége felső része annyira megduzzadhat, hogy elzárhatja a légutakat, s ez végzetessé is válhat.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.