
Négy és nyolc hónapos kor között, amikor az első fogak megjelennek, a baba fogínye vörössé, nyomásérzékennyé és duzzadttá válhat. Néhány csecsemő számára teljesen problémamentes a fogzás időszaka, mások azonban nyugtalanok, ingerlékenyek…
Számítsunk arra, hogy ilyenkor sok nyál termelődik. Általában az első kettő-négy fog kibújása a legfájdalmasabb. Igaz, akadnak kisgyerekek, akiknek a többi fog kinövése is ugyanolyan szenvedést okoz, még akár hároméves korban is.
Napközben sokat segíthetnek a patikában kapható fájdalomcsillapító cseppek, ecsetelők és zselék.
Számos más módszer is ismeretes a fogzási problémák megoldására:
Hűs enyhülés
- Szerezzünk be vízzel vagy zselével töltött hűsítő rágókát a bababoltban, és tegyük a hűtőszekrénybe. Amikor a baba elkezdi rágcsálni, a hideg elzsibbasztja a fogínyét, és ezáltal csillapítja a fájdalmat. Vigyázat! A mélyhűtőben nem szabad tartani, mert ez a baba ínyének fagyásos sérülését okozhatja.
- Bugyoláljunk be egy jégkockát tiszta rongyba, és finoman dörzsöljük vele a baba fogínyét. A jég közvetlenül ne érintkezzen az ínnyel, és folyamatosan mozgassuk, nehogy egy területet túlságosan lehűtsünk.
- Ha a baba legelső foga próbál kibújni, hűtsünk le egy kiskanalat a hűtőszekrényben (ne a mélyhűtőben!), és helyezzük a domború részét a baba fogínyére. A hűtőrágókához hasonlóan a hideg kanál is érzésteleníti a fájdalmas területet.
- Szeleteljünk fel egy franciakenyeret, tegyük a szeleteket egy mélyhűtőtasakba, és helyezzük a mélyhűtőbe. Amikor a fájdalom jelentkezik, adjunk a babának egy darab hideg kenyeret rágcsálni. A hideg elzsibbasztja a fogínyt, a kenyér széle pedig masszírozza a kicsi ínyét. Maradjunk a közelben, és vegyük el a kenyeret, amikor kezd pépessé válni.
- Adjunk a babának egy meghámozott, hűtött banánt. A banán gyorsan felenged, miközben a kicsi majszolja, és a hűvös gyümölcs megnyugtatja a fogínyt. A kenyérhez hasonlóan ezt is vegyük el egy idő után.
A szülő közelsége
- Vannak időszakok, amikor nem kell fájdalomcsillapítóhoz folyamodni, elég, ha egyszerűen foglalkozunk a kicsivel. Babusgassuk, vagy sétáljunk vele a lakásban, hogy eltereljük a figyelmét a fájdalomról.
- Néhány percig masszírozzuk a baba fogínyét tiszta ujjal. Ez enyhíti a fájdalmat, ráadásul gondoskodásunk vigasztaló a kicsi számára.
Gyógynövényes fogínynyugtatók
- Keverjünk össze 2 csepp szegfűszeg-illóolajat és legalább l evőkanál növényi olajat. Először próbáljuk ki a saját fogínyünkön, nehogy túl erős legyen. Ha irritációt érzünk, adjunk hozzá még egy kevés növényi olajat. Vigyázat! A tiszta szegfűszegolaj nagyon erős, soha ne használjuk a baba fogínyére!
- Tegyünk 1-2 csepp kamillaolajat egy benedvesített vattalabdára, és kenegessük vele a fogínyt naponta kétszer. Az olaj nyugtatóan hat az irritált bőrre és fogínyre.
Ha nagyon fáj
- A gyógyszertárakban forgalmazott fogzási zselék segítenek a fájdalom csillapításában. Nagyon kis mennyiségben bármilyen helyi érzéstelenítőt használhatunk. Vigyázat! Ezek a készítmények nemcsak az ínyt zsibbasztják el, hanem a garatot is, ami azt jelenti, hogy a lenyelt táplálék vagy nyál a légutakba juthat anélkül, hogy a szokásos öklendezést vagy hányási reflexet kiváltaná.
Ha fog, akkor fogmosás
- Amint a fog megjelenik, kezdjük el rendszeresen tisztítani. Naponta kétszer nagyon finoman dörzsöljük meg a fogínyt puha fogkefével vagy tiszta babamosdókesztyűvel. Ezzel kordában tarthatjuk a baktériumokat a szájüregben, és egyúttal csökkenthetjük a fogzás okozta irritációt is. Fontos az is, hogy gyermekünk idejében hozzászokjon a fogmosáshoz.
Hasznos
- A közhiedelemmel ellentétben a fogzás nem jár lázzal, hasmenéssel, hányással vagy étvágytalansággal. Ezek a tünetek valamilyen más problémát jeleznek, ezért forduljunk gyermekorvoshoz vagy védőnőhöz. A legjobb, ha minél hamarabb felkeressük az orvost, de semmiképpen ne várjunk tovább, ha a baba láza két-három napig nem megy le.
- Régen bevett szokásnak számított, hogy pálinkát dörzsöltek a baba fájó ínyére. Alkoholt adni egy csecsemőnek nemcsak butaság, hanem törvényellenes is. Alkalmazzunk inkább valamilyen biztonságosabb gyógymódot.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.