
A fogainkon ételmaradékokból és baktériumokból álló ragacsos filmréteg, lepedék képződik, amely irritálja a fogínyt. Ha fogkefével és fogselyemmel nem távolítjuk el, kemény fogkővé alakul, amelyet már csak fogorvos tud eltávolítani…
Mindezek következtében végül megjelennek a fogínygyulladás (gingivitis) tünetei: a fogíny felpuffad, fájdalmassá válik, és fogmosáskor vérzik. Kezelés hiányában a fogíny elválik a fogaktól, és az így keletkezett nyílásokban megtelepednek a kórokozók. A fogak szabadon maradó részei rendkívül érzékenyek. Nem tudunk megszabadulni a szájszagtól, fájdalmas fekélyesedés indul meg, a fogaink pedig meglazulnak és kihullanak.
A fájdalom csökkentésére több gyógymód létezik, a legnagyobb küzdelmet azonban a lepedék ellen kell megvívnunk:
A fájó íny megnyugtatása
- A fogínyfájdalom csillapítására és a duzzanat csökkentésére öblögessük a szánkat fél percig sós vízzel (l teáskanálnyi sót egy pohár meleg vízben elkeverünk).
- Tegyünk beáztatott teafiltert a fogínyre. A tea csersavat tartalmaz, amely erős érösszehúzó hatásának köszönhetően csökkenti a duzzanatot, és segít elállítani a vérzést.
- Szorítsunk ruhába bugyolált jégtömlőt az arcunkra, a fájdalom helyén. A hideg csökkenti a duzzanatot, és érzéstelenítőként hat. A szegfűszegolaj, valamint a fogzási fájdalmat enyhítő zselé szintén sokat segíthet.
- Keverjünk össze szódabikarbónát néhány csepp vízzel, és kenjük be vele a fogínyünket. A szódabikarbóna elpusztítja a kórokozókat, és közömbösíti az általuk kiválasztott savakat, de legyünk óvatosak, mert túl nagy mennyiségben károsíthatja az íny érzékeny szövetét.
Gyengéd masszázs
- Ahogyan a feszült, görcsös izmoknak, úgy az ínyünknek is nagyon jót tesz a masszázs. Egyszerűen fogjuk a hüvelyk- és a mutatóujjunk közé, és finoman nyomkodjuk meg. Ez serkenti az íny érzékeny szövetének vérkeringését, így meggyorsítja a gyógyulás folyamatát.
- Az ájurvédikus orvoslás szerint hatékonyabb az ínymasszázs, ha kókuszolajat használunk hozzá.
- Az ínyt puha, gumisörtés ínymasszírozó kefével kezeljük.
- Azokon a helyeken, amelyeket fogkefével nem lehet elérni, szájzuhany segítségével tisztítsuk és masszírozzuk a fogainkat, a fogínyünket. Az elektromos fogkefe kisméretű, forgó feje szintén jól kitisztítja a nehezen elérhető sarkokat is a szájüreg hátsó részében.
- A régi, bevált sebgyógyító szer, a körömvirág a gyulladás csökkentésével enyhíti a fogíny fájdalmát. Kenjük a tinktúrát közvetlenül az ínyre.
Teljes körű szájápolás
- Próbáljuk ki az olyan száj- és fogínyápoló zselét, amely hialuronsav (a szervezet kötőszöveteiben található természetes anyag) felhasználásával készül, és ezáltal elősegíti az új, egészséges szövet képződését.
- Fogínygyulladás ellen a kamillateás szájöblögetés is rendkívül hatékony. Öntsünk egy pohár forró vizet 3 teáskanálnyi gyógynövényre, hagyjuk 10 percig állni, majd szűrjük le és hagyjuk kihűlni. Készítsünk el egyszerre nagyobb mennyiséget, és tartsuk a hűtőszekrényben.
- A vény nélkül kapható, cetilpiridinium-kloridot (CPC-t) vagy domifen-bromidot tartalmazó szájvizek bizonyíthatóan csökkentik a lepedék mennyiségét, és ennek köszönhetően óvják a fogínyünket.
Hasznos
- Az érzékennyé vált fogíny tulajdonképpen intő jel, hogy fordítsunk nagyobb figyelmet a fogmosásra és a fogselyem használatára. A rendszeres ellenőrzésen kívül akkor menjünk el a fogászati rendelésre, ha rendellenességet észlelünk a fogínyünkön, illetve ha vérezni kezd. Erős fájdalom esetén haladéktalanul jelentkezzünk be, különösen akkor, ha lázunk is van, és a nyaki nyirokcsomók duzzadtak. Ilyenkor olyan fekélyről lehet szó, amely azonnali kezelést igényel.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.