
Egy felnőtt az ébren töltött idő mintegy 80 százalékában talpon van, és naponta átlagosan 8-10 ezer lépést tesz meg. Nem meglepő tehát, hogy időről időre elfárad és megfájdul a lábunk.
Szinte bármi kiválthatja a fájdalmat, beleértve a kényelmetlen cipőt, bizonyos betegségeket (például az ízületi vagy íngyulladást, a cukorbetegséget), valamint az elégtelen vérkeringést.
Ha a kellemetlen érzés fáradtság vagy kényelmetlen cipő viselése következtében alakul ki, a legjobb megoldás a lábfürdő – meleg vagy hideg vízben, esetleg gyógynövényekkel -, illetve az élénkítő lábmasszázs. Ha senki sem vállalkozik a masszírozásra, ne csüggedjünk
Jó néhány tanácsot találunk még arra vonatkozólag, hogyan lehet enyhíteni a lábfájást
Kényeztető lábfürdő
- Töltsünk meg egy lavórt hideg vízzel, egy másikat pedig olyan meleggel, ami még jólesik. Üljünk egy kényelmes székre, s tegyük a lábunkat a hideg vízbe. Öt perc múlva helyezzük át a melegbe. Ismételjük a műveletet. Ez tágítja és összehúzza a véredényeket a lábfejünkben, így serkenti a vérkeringést.
- Illóolajos kényeztetéshez töltsünk meg egy edényt forró vízzel. Tegyünk bele 2 csepp borsmentaolajat és 4-4 csepp eukaliptusz- és rozmaringolajat. Áztassuk a lábunkat 10 percig.
- Főzzünk egy csésze erős borsmentateát, s öntsük a lábvízbe. Áztassuk a lábunkat 15 g árnikatinktúrát tartalmazó meleg vízbe. A vérkeringés fokozódásának hatására szinte azonnal enyhül a fájdalom.
Lábmasszázshoz
- Gyógynövényboltokban vásárolhatunk olyan hengert, amelyet kifejezetten a talp masszírozására fejlesztettek ki. Az is jó megoldás, ha néhány percig mezítelen talpunk alatt görgetünk egy tenisz- vagy golflabdát, esetleg egy sodrófát.
- Alaposan keverjünk össze 3 csepp vérkeringést serkentő szegfűszegolajat és 3 evőkanál szezámolajat. A lábba masszírozva enyhíti a fájdalmat.
- Ugyanilyen hatékony, ha 3 csepp levendula-, l csepp kamilla-, l csepp muskátli- és 2 teáskanál olívaolajat vegyítünk egymással.
Mentőöv a süllyedőnek
- A talpbetétek enyhítik a lúdtalp és a bokasüllyedés okozta lábfejfájdalmat. Gyógyászati segédeszközt árusító üzletekben pontos, számítógépes méretvételt követően a betétet a lábunkhoz is igazítják.
Lábtorna
- Szórjunk szét néhány ceruzát a padlón, és szedjük össze a lábujjainkkal. Ez a torna erősíti a lábfej izmait, és enyhíti a fájdalmat.
- Bujtassuk a lábujjainkat vastag (például befőttes-) gumiba. Nyissuk szét a lábujjakat, és tartsuk kifeszítve a gumit 5 másodpercig. Ismételjük a gyakorlatot tízszer, hogy kilazítsuk a nap során a cipőben összeszorított lábfejünket.
Sarkalatos problémák
- A sarokfájás, különösen, ha reggel jelentkezik, a lábujjaktól a sarokig húzódó rostos kötőszövet gyulladásának a jele is lehet. A fájdalmat az Achilles-ín nyújtásával csillapíthatjuk. Álljunk körülbelül egy méterre a faltól. A kezünkkel támaszkodjunk a falnak, és a jobb lábunkkal lépjünk előre. A bal lábunk maradjon egyenes, a sarkunkat nyomjuk a padlóra. Enyhe feszülést kell éreznünk a sarkunknál és a bokánknál. Maradjunk így körülbelül 10 másodpercig, majd váltsunk lábat, és ismételjük meg a gyakorlatot.
- Naponta háromszor tegyünk jégtömlőt 20 percig a fájós sarkunkra.
- Vásároljunk saroktartót a gyógyszertárban. Ez a segédeszköz a cipőbe helyezve alátámasztja a sarkunkat, és megóvja az ütődésektől.
A megelőzés ereje
- Amikor sokáig kell egy helyben szobroznunk, próbáljunk meg szerezni egy gumiszőnyeget, amelyre ráállhatunk.
- Amikor csak tehetjük, hordjunk futócipőt, még akkor is, ha éppen nem sportolunk. Az ilyen cipők párnázzák ki legkényelmesebben a lábunkat, és támasztják alá legjobban a sarkunkat. Ha nem felelnek meg az ízlésünknek, legalább válasszunk vastag talpú lábbelit.
- Mindig késő délután vásároljunk új cipőt: a lábfejünk ilyenkor ugyanis egy kicsit nagyobb, mint reggel. Ha cipőbetétet hordunk, feltétlenül vigyük magunkkal, így az új cipő a betéttel együtt is biztosan kényelmes lesz.
Hasznos
- Az időnként jelentkező fájdalom miatt nem kell aggódni. Akkor viszont forduljunk orvoshoz, ha reggel, közvetlenül felkelés után nehezen tudunk járni, vagy ha a fájdalmas terület duzzadt, netán elszíneződött. Ilyen esetben ugyanis íngyulladás, csonttörés vagy idegbecsípődés állhat a probléma hátterében, és a háziorvos ortopéd szakorvoshoz adhat beutalót. Nem szabad továbbá figyelmen kívül hagyni a cukorbajra vagy pajzsmirigybetegségre utaló fájdalmas, égető érzést a lábban. Ha cukorbetegségben szenvedünk, haladéktalanul keressük fel az orvost, amikor egy vágás, seb, hólyag vagy horzsolás egy nap elteltével sem kezd gyógyulni a lábfejünkön.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.