
Ahogy a nő szervezete minden hónapban felkészül a megtermékenyülésre és az esetleges szoptatásra, a hormonok – főként az ösztrogén és a progeszteron – szintjének ingadozása szövetnövekedést és folyadék-visszatartást vált ki az emlőben. Ez a mell duzzanatához, fájdalmához, sőt akár csomók képződéséhez is vezethet.
- A ciklikus mellérzékenységet régebben fibrocisztás emlőbetegségnek nevezték. Az ötven évnél fiatalabb nők közel felét érinti, és általában közvetlenül a menstruáció előtti néhány napban jelentkezik a legerőteljesebben, majd a vérzés megindulásával megszűnik.
- A vitaminok, gyógynövények és olajok befolyásolni-tudják a vízvisszatartást és bizonyos mértékben hatnak a hormonszintekre.
Íme, néhány javaslat a hormonok által okozott kényelmetlen érzés mérséklésére
Nyugtató szappan
- Zuhanyozás közben szappanozzuk be a mellünket, és finoman masszírozzuk a mellkas középső részétől kifelé, a hónalj irányába. Ez javítja a vérkeringést és a nyirokkeringést, elősegítve a fertőzés ellen védő anyagok szállításáért felelős nyirokfolyadék távozását.
Hűs enyhülés
- Bugyoláljunk egy csomag jégkockát vagy fagyasztott borsót törülközőbe, és mindkét mellet 10-10 percig borogassuk vele. A hidegkezelés csökkenti a duzzanatot, és enyhíti a fájdalmat.
Kiegészítő készítmények
- Készítsünk teát a vízhajtó hatású gyermekláncfű gyökeréből nyert porból, amelyet filteres kiszerelésben beszerezhetünk a gyógynövényboltokban. Áztassunk egy filtert egy csészényi forrásban lévő vízbe 10 percig, és fogyasszuk naponta kétszer, egy órával étkezés után. Esetleg szedjük a gyógynövényt kapszula formában.
- A ligetszépe-olajat régóta alkalmazzák a menstruáció előtti tünetegyüttes kezelésére. A benne lévő gamma-linolén sav (GLA) nevű esszenciális zsírsav hozzájárulhat a hormonok egyensúlyban tartásához, és enyhítheti az időszakos mellérzékenységet. Két nappal a menstruáció várható időpontja előtt kezdjük el szedni.
- Az E-vitamin és a B6-vitamin együttesen szintén segíthet a mellérzékenység megelőzésében. Az ajánlott adag naponta 500 mg E-vitamin és 50 mg B6-vitamin egy héten keresztül.
Megfelelő tartás
- Ne viseljünk merevítős melltartót, amikor a mellünk érzékeny. Ha új fehérneműt vásárolunk, figyeljünk oda, hogy ne szorítson. A régi darabokat, amelyek már nem támasztják alá megfelelően a mellünket, dobjuk ki.
Étrendi megoldások
- A szója fitoösztrogéneknek nevezett, hormonszerű vegyületeket tartalmaz, amelyek befolyásolják a menstruációval és a menopauzával kapcsolatos hormonszint-ingadozásokat. Fogyasszunk szója alapú húskiegészítőket, tofut vagy szójatejet.
- Együnk sok gyümölcsöt, zöldséget, babot, hüvelyest, valamint teljes kiőrlésű gabonát. A rostban gazdag étrenden élő nők szervezete több ösztrogént termel.
- A napi kalóriamennyiségünknek csak kevesebb mint 30 százaléka származzon zsírból. Ahol a zsírszegény étrend a jellemző, ritkábban fordul elő emlőfájdalom.
- A margarinban, a bolti süteményekben, a piskótatésztában és a chipsekben lévő hidrogénezett olajok gátolják, hogy a szervezetünk az egészségünk szempontjából lényeges zsírsavakat gamma-linolén savvá alakítsa. Kerüljük az ilyen ételek fogyasztását.
- Bánjunk csínján a sóval, és ügyeljünk a zacskós levesekből és más kész- és csomagolt ételekből származó nátrium bevitelére is. A nátrium fokozza a vízvisszatartást, s ettől a mell megduzzadhat.
A hormonális egyensúly javítása
- Hormonszintünk egyensúlyának helyreállítása érdekében használjunk valamilyen természetes progeszteronkrémet. A csomagoláson feltüntetett utasítás szerint dörzsöljük a bőrünkbe mindennap.
- Ha fogamzásgátló tablettát szedünk, vagy hormonpótló kezelés (HRT) alatt állunk, beszéljünk az orvosunkkal a terápia módosításáról. Már a dózis kismértékű változtatása is segíthet.
- Hetente legalább háromszor 30 percet mozogjunk. Különösen a menstruációt megelőző héten lényeges erre időt szakítani. A testmozgás csökkenti az emlőfájdalom kialakulásában is szerepet játszó stresszhormonok szintjét, miközben az örömérzetet keltő endorfinok termelődését serkenti. Ezenkívül a szervezetben lévő folyadék mennyiségének csökkentésével a duzzanatot is enyhíti.
- Egyetlen napon se mulasszunk el valamilyen relaxációs technikát alkalmazni (meditáció, légzőgyakorlatok stb.), amelyek csökkenthetik a stresszhormonok szintjét.
Hasznos
- Az emlőfájdalom vagy -érzékenység a gyógyszereinkkel is összefüggésben állhat, ezért tájékoztassuk róla orvosunkat. A mellben vagy a hónaljban tapintható puha csomókat általában felgyülemlett folyadék okozza, de ha egy csomó keményebb és gömbölyű, szövetmintavétellel kell megállapítani, nem rákos daganatról van-e szó. Mindenképpen keressük fel az orvost, ha csomót veszünk észre. Tegyük ezt abban az esetben is, ha az emlőfájdalom a szokásosnál erőteljesebb, vagy ha váladék, illetve vér szivárog a mellbimbóból.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.