
Az ekcéma két típusát különböztetjük meg. A leggyakoribb az atópiás ekcéma; általában allergiára és asztmára hajlamos embereknél alakul ki. Tünetei -vörös foltok a bőrön, viszketés. Vannak, akik „kinövik”, míg mások felnőttkorukban is szenvednek tőle…
Akut rohamok során a bőrt kisméretű, folyadékkal telt hólyagok borítják. Idővel a heves vakarás hatására a bőr kérgesedni, hámlani kezd. A sérült bőr érzékeny a bakteriális fertőzésekre. A kontakt ekcémát valamilyen irritáló anyaggal (például mosószerrel, szappannal, kozmetikummal vagy fémmel) való érintkezés okozza.
Az ekcémás beteg bőre száraz és hámlik. Éppen ezért figyelni kell a hidratálásra, még a tünetmentes időszakokban is.
Legyen itt néhány gyógymód otthoni kezelésre:
Gyorssegély
- Adjunk finomra őrölt zablisztet a fürdővízhez, amely enyhülést nyújt a viszkető bőrnek.
- Legfeljebb 10 percig fürödjünk vagy zuhanyozzunk. Sőt, ha nem muszáj, ne is fürödjünk mindennap. Az ekcéma általában súlyosbodik, ha a bőr kiszárad, és a túl gyakori tisztálkodás lemossa a bőrt nedvesen tartó védőolajokat.
- Langyos vízzel fürödjünk vagy zuhanyozzunk.
- Fürdés után használjunk zsíros, krémes hidratálót, hogy védelmet nyújtsunk a bőrnek az irritáló anyagok ellen.
- Kérjük meg kezelőorvosunkat, hogy írjon föl valamilyen emulgeáló kenőcsöt. A petróleumzselé vagy a főzőmargarin is hatékony lehet.
Táplálkozás és étrend-kiegészítés
- Az ómega-3 zsírsavak csökkentik a gyulladást, és enyhíthetik az allergiás reakciókat, ezért fogyasszunk sok diót, avokádót, lazacot, makrélát, tonhalat.
- Az ómega-3 zsírsavak másik kiváló forrása a lenmagolaj. Együnk belőle naponta legfeljebb egy evőkanállal. Jótékony tulajdonságai főzéskor elvesznek, ezért keverjük inkább salátaöntetekbe vagy joghurtba.
- A bőr viszketésének enyhítése és kiszáradásának megelőzése érdekében szedjünk naponta E-vitamint. Étrendi úton hozzá juthatunk többek között a búzacsírából, a növényi olajokból, a diófélékből és az olajos magvakból. Vigyázat! Véralvadásgátló gyógyszerekkel együtt csak orvosunk beleegyezésével alkalmazhatunk E-vitamin-kiegészítőket.
- Ügyeljünk arra, hogy elegendő A-vitamint fogyasszunk. Az A-vitamin ajánlott napi mennyisége 800—1000 mikro-gramm. Túl nagy adagban viszont mérgező is lehet, ezért – különösen a gyerekek esetében – sokkal jobb, ha élelmiszerekből fedezzük a megfelelő mennyiségű béta-karotint (amit a szervezetünk aztán A-vitaminná alakít). Jó forrásai közé tartozik a máj, a halmáj, a sárgarépa, a sötétzöld levélzöldségek, a sárga gyümölcsök, a tojássárgája, valamint a tejtermékek.
Gyógynövények külsőleg
- A gotu kólát tartalmazó (Centella Asiatica) krém vagy tinktúra segít csillapítani a viszketést. A kivonatból mindig l részt hígítsunk fel 5 rész vízben. Esetleg áztassunk 1-2 teáskanál szárított növényt egy csésze nagyon forró vízbe 10 percig, szűrjük le, majd használjuk borogatásra.
- A kamilla-, az édesgyökér- és a varázsmogyoró-tartalmú krémek ugyancsak kiválóan csökkentik a bőr gyulladását.
Vakarni tilos!
- Ha a viszkető terület túl könnyen elérhető, például a csuklón vagy a kézfejen helyezkedik el, fedjük be ragtapasszal, hogy megakadályozzuk a vakarózást.
- Néhányan álmukban vakaróznak. Ha reggel észrevesszük ennek nyomait, éjjelre húzzunk a kezünkre vékony pamutkesztyűt (vagy akár egy pár vékony zoknit).
- Kevésbé sértjük fel vakarózás közben a bőrünket, ha rendszeresen rövidre vágjuk a körmünket.
A megelőzés ereje
- Olykor összefügg bizonyos ételek fogyasztása és az ekcéma fellángolása. A „gyanús” élelmiszerek közé tartoznak a déligyümölcsök, a tejtermékek, az olajos magvak és a tojás. Próbáljuk egy hónapig mellőzni ezeket, majd egyenként fogyasszuk őket újra három napig, és figyeljük, hogyan reagál a bőrünk. Gyerekeknél ez a kizárásos diéta rövid idő alatt látványos eredményt hozhat. Felnőtteknél inkább csak némi javulás tapasztalható.
- Védekezzünk a házipor-atka és a háziállatoktól eredő allergének hatása ellen. Számtalan kiváló módszer áll rendelkezésünkre: használjunk antiallergén matracokat és párnákat, a puha kárpitokat és szőnyegeket távolítsuk el a lakásból, a háziállatokat ne engedjük a szobába, és az ágyneműket magas hőfokon (legalább 60 °C-on) mossuk.
- Télen használjunk párásító készüléket a hálószobában.
- Kontakt ekcéma esetén — amennyiben nincs mosogatógépünk — viseljünk mosogatáskor bélelt gumikesztyűt vagy sima gumikesztyűt vékony pamutkesztyű fölött. (A latex anyagok szintén allergiás reakciót válthatnak ki, és akár súlyosbíthatják is az ekcémát.)
- Használjunk minél kevesebb vegyszert a mosáshoz. Válasszunk érzékeny bőrű emberek számára kifejlesztett mosószert, és kerüljük a fehérítő és a textilöblítő alkalmazását.
- Még egyszer öblítsük ki a ruhákat a mosógépben, hogy a mosószer minden nyomát eltüntessük.
- Kerüljük az érintkezést az egyéb allergénekkel is, például a fülbevalók és más ékszerek készítéséhez használt nikkellel, továbbá a latexszel, bizonyos kozmetikumokkal, parfümökkel és tisztítószerekkel.
Hasznos
Még a gyenge kortikoszteroid-tartalmú krémeket is óvatosan, és csak rövid ideig szabad alkalmazni. Noha valóban segíthetnek az ekcémás kiütés kezelésében, ha túl gyakran használjuk őket (mondjuk három héten át mindennap), elvékonyíthatják a bőrt (és egyéb káros hatásaik is lehetnek).
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.