
Az égési sérülések többsége otthon következik be, ahol általában forró víz, olaj vagy zsír kerül a bőrre. A bőrnek csupán a külső rétegét (a felhámot) érintő, első fokú égési sérülés esetén bőrpír és -érzékenység, valamint duzzanat jelentkezik…
Nyílt láng és gőz a felhám alatt az irhát is károsíthatja. Az ilyen másodfokú sérüléseket erősebb fájdalom és hólyagosodás kíséri. A harmadfokú égés eleinte nem fáj, hiszen a bőr teljes egészében, az idegvégződésekkel együtt roncsolódik; a bőrfelület elszenesedett, illetve viasszerű. Azonnali kórházi ellátást és kezelést igényel.
Cselekedjünk gyorsan! Még az első fokú égési sérülés is orvosi ellátást igényel, ha tenyérnyinél nagyobb kiterjedésű. A hámszövetek mélyebb roncsolódása, illetve áramütés okozta sérülések esetén sürgősen hívjunk segítséget! Amennyiben csupán a felső bőrréteg egy kis területe érintett, biztonsággal követhetjük az alábbi lépéseket.
Az alább felsorolt módszerekkel javíthatjuk szervezetünk öngyógyító képességét:
Mi a teendő?
- Amilyen hamar csak lehet, tartsuk a megégett bőrfelületet folyó hideg víz alá legalább 10 percig. Ha nincs a közelben csap, alkalmazzunk valamilyen más hideg, nem irritáló folyadékot, például tejet vagy behűtött teát.
- Távolítsunk el minden ékszert vagy ruhadarabot, amely a megégett testrészt elszoríthatja, ha az bedagadna.
- Fedjük be lazán steril kötszerrel az égési sérülést. Nedves ruhát is helyezhetünk a kötés tetejére, hogy a kezdeti, 10 perces folyó vizes kezelés után tovább hűtsük a sérülést.
- Ne nyissuk fel a hólyagokat, mert azok természetes védőréteget alkotnak.
- Ne nyúljunk a sérüléshez legalább 24 óráig, hogy megindulhasson a gyógyulási folyamat. Ha egy hólyag felfakad, tisztítsuk meg a területét, tegyünk rá fertőtlenítőkrémet, majd lazán kötözzük be steril kötszerrel.
A természet orvosságai
- Préseljünk ki egy kis zselét a frissen levágott aloe vera levélből, és tegyük a sérülésre. A hűsítő zselé csillapítja a fajdal- mát, nedvesíti a bőrt, légmentesen lezárja a sebet, és távol tartja a baktériumokat. Használhatunk aloe vera alapú krémet is, naponta két-három alkalommal.
- Kamillavirágból régóta készítenek égési sérülésekre gyógyírt. A hámréteg gyorsabb regenerálódását segítik a kamillakrémek vagy az erős kamillafőzetbe mártott borogatások.
- A körömvirágkrém ugyancsak gyengéden gyógyít. Tetszőleges gyakorisággal alkalmazható.
- A szederlevél antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. 100 ml hideg vízbe tegyünk 10 g szárított levelet, forraljuk fel, majd hagyjuk ázni 15 percig. Szűrjük le, ízesítsük mézzel, és gargarizáljunk tetszés szerinti gyakorisággal.
Tejjel és mézzel
- A méz eredményesebben alkalmazható az égési sérülések kezelésére, mint az ilyen esetekben általában javasolt krémek hatóanyaga, az ezüst-nitrát. A mézzel bekent égési sérülések kevesebb fájdalommal és gyorsabban gyógyulnak, a hegesedés pedig kisebb mértékű.
- Áztassunk mosdókesztyűt jéghideg tejbe, és tegyük a sérülésre, alkalmanként 10 percig.
Homeopátiás orvosságok
- A hólyagosodással nem járó égési sérülésekre alkalmazzunk csalánt (Urtíca) vagy orbáncfüvet és körömvirágot tartalmazó krémet vagy tinktúrát.
- Hólyagosodással járó égési sérülések esetén szájon át vegyünk be óránként 5 golyócska Cantharis 9 CH-t.
Belsőleg
- Az immunerősítő kasvirág segíti a bőr regenerálódását, s óv a fertőzés ellen. Naponta háromszor 15 cseppet keverjünk vízbe.
- A gotu kóla (Centella Asiatica) egy trópusi növény, amelynek levele értékes sebgyógyító tulajdonságokkal rendelkezik. Kapszula és külsőleg alkalmazható krém formájában egyaránt kapható
ÉGÉSI SÉRÜLÉSEK A SZÁJBAN
- Egy hörpintés a forró teából, egy jókora harapás a még gőzölgő sajtos pizzából — és a várt kellemes íz helyett kínzó fájdalmat érzünk. A szájpadlásunkon lévő hámszövet nagyon vékony, ezért könnyen megéghet. A sérülés gyógyulása, akárcsak a többi testrészen, sokáig tart. Ha egyszerűen hagyjuk, hogy a szervezetünk tegye a dolgát, az általában egy hetet jelent, de ha gyorsan cselekszünk, és azonnal lehűtjük a leforrázott területet, csökkenthetjük a regenerálódás idejét.
Tűzre víz
- A szájüreg égési sérülését gyorsan hűtsük le. Öblögessünk hideg vízzel 5—10 percig, vagy amíg a fájdalom nem enyhül.
- Sokkal hatékonyabb, ha jeget alkalmazunk, feltéve persze, hogy van kéznél. Szopogassunk jégkockát, amíg az égető érzés el nem múlik.
- Amint sikerült lehűteni és megnyugtatni a sérült területet, keverjünk fél teáskanálnyi sót egy pohár meleg vízbe, majd öblögessünk és gargarizáljunk a sós oldattal. (Ne nyeljük le!) A só fertőtleníti a sebet.
Hűs és édes
- Ha pórul jártunk a pizzával, és megégette a szánkat, hűtsük le egy-két gombóc fagyival (különösen ajánlott ez a vigasztaló módszer gyerekeknek).
Hasznos
- Régen azt tartották, hogy az égési sérülésre vajat kell kenni. Ez azonban csak annyira jó, mint benzinnel tüzet oltani. A zsír ugyanis a szövetekben tartja a hőt, ezért csak tovább ront a helyzeten. Maradjunk inkább a bőséges mennyiségű hideg víznél
- A szájpadlás égésénél a sérülést követő néhány napban ne fogyasszunk forró italokat. Hagyjuk langyosra hűlni a teát és a kávét, vagy részesítsük előnyben a hideg innivalókat. Átmenetileg vegyük le a pirítóst az étlapról, valamint ugyanez vonatkozik minden ropogós élelmiszerre, például a burgonyasziromra, a nyers répára vagy a kemény húsú almára, amelyek felsérthetik a gyógyuló sebet a szájban. Kerüljük az erős fűszereket, amelyek irritálják a sérült bőrfelületet.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.