
A csuklás a rekeszizom ismétlődő, önkéntelen, görcsös összehúzódása, amely során a gégefő hirtelen záródása következtében a légzés megszakad, és „hukk”-szerű hangot adunk ki. A jelenség kiváltó okát pontosan nem ismerjük, de annyit tudunk, hogy előidézheti bizonyos ételek és sok alkohol fogyasztása, valamint nagy mennyiségű levegő lenyelése, például akkor, amikor szénsavas italt iszunk, vagy izgatottak vagyunk.
Rengeteg trükk áll a rendelkezésünkre, amit bevethetünk csuklás ellen
Vészhelyzetben
- A tenyerünkre nyomjuk rá a másik kezünk hüvelykujját olyan erősen, ahogy csak tudjuk, vagy szorítsuk a bal hüvelykujjunkat a jobb hüvelykujjunk és mutatóujjunk közé. A kellemetlen érzés elvonja a figyelmünket a csuklásról, amely így nagy valószínűséggel észrevétlenül abbamarad.
- Vegyünk nagy levegőt, és tartsuk bent, ameddig csak tudjuk. Amikor a vér szén-dioxid-szintje megemelkedik, a rekeszizom elernyed.
- Ha el tudunk vonulni néhány percre, dugjuk az ujjunkat a fülünkbe 20-30 másodpercre. A fülcimpánk mögötti és a koponyacsont széle alatti puha terület masszírozásának hatására a szervezet „lazítás” parancsot ad ki a rekeszizomhoz kapcsolódó bolygóidegen keresztül.
- Amikor senki sem láthat, oltsuk ki a nyelvünket. Ezt a gyakorlatot énekesek és színészek szokták végezni. Többnyire csillapítja a csuklást okozó görcsöket, mivel ritkábban veszünk levegőt.
- A tenyerünket tegyük az orrunk és a szánk elé, de továbbra is lélegezzünk szabályosan. A többlet szén-dioxid elmulasztja a csuklást. Ugyanezt érjük el, ha a szánk elé tartott papírzacskóból szippantunk néhányszor, ugyanis a kilélegzett szén-dioxidból is visszajut egy kevés a szervezetbe. Vigyázat! Csak rövid ideig alkalmazzuk, és műanyag zacskót sose használjunk, mert a túlzott szén-dioxid-felszaporodás káros hatású!
Kortyoljunk!
- Igyunk egymás után kilenc-tíz kortyot egy pohár vízből. A ritkább légvétel és a nyelőcső ritmikus összehúzódásai elnyomják a rekeszizom görcseit.
- Ivás közben fogjuk be a fülünket, és kortyoljunk szívószálon keresztül.
- Egy pohár víz fölé hajolva a pohár túlsó pereméről próbáljunk meg inni. A lassú kortyolgatás és nyelés a rekeszizmot ritmikus összehúzódásra készteti.
„Meglepett” ízlelőbimbók
- Tegyünk egy teáskanálnyi, meleg vízzel kevert cukrot vagy mézet a nyelvünk hátsó részére, és nyeljük le.
- A savanyú ízek, mivel hirtelen összehúzzák az ajkunkat, könnyűszerrel legyőzhetik a csuklást. Vágjunk le egy szelet citromot, és szopogassuk.
- Nyeljünk le l teáskanálnyi almaecetet. Nem lesz könnyű, de ha sikerül megbirkóznunk az ízlelőbimbóink ellen intézett támadással, gyors eredményt érhetünk el. (Ha esetleg jobban tetszik, szopogassunk ecetes uborkát.)
Különös légzőgyakorlatok
- Néha a lazítás a megoldás kulcsa. Feküdjünk hasra az ágyon, elfordított fejjel, kétoldalt lelógatott kézzel. Vegyünk mély lélegzetet, tartsuk bent 10—15 másodpercig, majd lassan fújjuk ki. Néhányszor ismételjük ezt meg, majd várjunk pár percig, mielőtt felkelünk.
- Olykor még egy hosszú, szenvedélyes csók is beválhat (és ha nem, hát akkor sem történt nagy baj). Csak arra kell ügyelnünk, hogy a megfelelő társat válasszuk ehhez a különleges „gyógymódhoz”.
Gyerekeknek
- Adjunk a gyereknek 1 nagy teáskanálnyi mogyoróvajat. A krém szopogatása, majd lenyalogatása a fogakról megváltoztatja a nyelés és a légzés ritmusát.
- A fagylaltnál nem is kívánhatnának a gyerekek kellemesebb „orvosságot”. A hideg, a folyamatos nyelés és a nyalánkság nyújtotta élvezet együttesen járulnak hozzá a rekeszizom megnyugtatásához.
A megelőzés ereje
- Kerüljük a sör és a szénsavas italok fogyasztását, különösen hidegen. Az alacsony hőmérséklet és a buborék együttesen olyan irritáló lehet, hogy megindíthatja a csuklást.
- Lassan, nyugodtan étkezzünk. Ha habzsolunk, több levegőt nyelünk, ami böfögést és csuklást is okozhat.
- Néhány gyógyszer is hozzájárulhat a gyakori csukláshoz.
Hasznos
- Bármilyen furcsán hangzik, van, aki napokig szenved a csuklástól. Ilyenkor forduljunk orvoshoz, hogy kiderüljön, mi lehet a tartós rekeszizomgörcs oka. Kiválthatja többek között idegrendszeri rendellenesség, gyomor- és bélrendszeri betegség, például bélelzáródás (a bél izomzatának nem megfelelő összehúzódása), gyomorirritáció vagy valamilyen fertőzés. Ha nincs a csuklásnak szervi oka, az orvos nyugtatót, például klórpromazint vagy haloperidolt írhat fel az úgynevezett „kezelhetetlen csuklásra”. Ez segít ellazítani a rekeszizmot.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.