
A csalánkiütés allergiás reakció, amely a cukorka nagyságútól a csészealj méretűig terjedő, viszkető, vöröses vagy fehér dudorok, illetve csíkok formájában jelentkezik a bőrön. A foltokat a felszabaduló hisztamin okozza, az a vegyület, amelynek hatására az apró bőrerekből folyadék szivárog a környező szövetekbe.
Nem teljesen világos, miért hajlamosak egyesek a csalánkiütésre, sőt a kiváltó tényezők listája is rendkívül hosszú és változatos. A teljesség igénye nélkül közéjük sorolhatjuk például a napfényt, a hőt, a hideget, a nyomást, a vírusfertőzést, a stresszt vagy bizonyos gyógyszereket. Bármi, ami allergiához vezethet, csalánkiütést is előidézhet, tehát idetartozhat a virágpor, a házipor, az állatszőr, a poratka, valamint a kagyló és számos más élelmiszer is. Érdemes tehát fényt deríteni a csalánkiütést kiváltó tényezőkre, hogy a jövőben elkerülhessük ezeket.
Miközben az orvosság hatására várunk, az alábbi házi gyógymódokkal enyhíthetjük a tüneteket:
Hűvösre tenni a viszketést
- Vegyünk hűvös fürdőt, vagy alkalmazzunk hideg borogatást. Az alacsony hőmérséklet összehúzza a véredényeket, és meggátolja a hisztamin további felszabadulását. A viszketés még hatékonyabb csillapítására tegyünk 5 evőkanál zablisztet vagy 3 evőkanál szódabikarbónát a fürdővízbe, és áztassuk benne magunkat 10-15 percig.
Kenhető gyógyszerek
- Kenjük be a kiütést kalaminnal vagy varázsmogyoróval. Ezek a szerek összehúzzák a vérereket, így megakadályozzák a (viszketéshez vezető) folyadékkiáramlást.
- A gyomorpanaszokra adott magnézium-hidroxidot és bizmut-szubszalicilátot is kipróbálhatjuk. Lúgos kémhatásuknak köszönhetően segítenek csillapítani a viszketést.
- Egy kis pohárban szódabikarbónából vagy borkőből néhány csepp víz hozzáadásával keverjünk krémet. Kenjük a kiütésekre, hogy enyhítsük az irritációt.
- 1 teáskanál (bármilyen) ecet és l evőkanál langyos víz elegyébe mártott vattalabdával töröljük át a kiütéseket.
- Egy régi, hagyományos kínai orvosság receptjét követve forraljunk 60 g barnacukrot és 30 g friss gyömbért néhány percig 2 dl ecetben. Az így kapott folyadékot azután keverjük meleg vízhez, majd naponta többször kenjük be vele alaposan a bőrünket.
Csalán ellen csalánnal
- A gyógynövényszakértők az antihisztaminok szedése helyett a csalánt ajánlják. Vegyük be naponta az előírt mennyiségű kapszulát, vagy szedjünk néhány marékkal a növényből, pároljuk meg, és fogyasszuk el. Viseljünk kesztyűt, hosszúnadrágot és hosszú ujjú felsőt, hogy védjük magunkat a csalánlevelek csípése ellen.
Hal és C – vitamin
- A halolaj olyan esszenciális zsírsavakat tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkeznek. Szedjük naponta kapszula formában, vagy fogyasszunk sok lazacot, friss tonhalat, makrélát és más olajos húsú halat.
- Vegyünk be naponta legfeljebb 1000 mg C-vitamint három adagban. Ilyen mennyiségben a C-vitamin olyan hatást fejt ki, amely az antihisztaminok működéséhez hasonló.
Stoptábla a stressznek
- A stressz szintén kiválthatja, vagy tovább ronthatja a csalánkiütést. Ha feszültek vagyunk, végezzünk relaxációs gyakorlatokat, meditáljunk vagy jógázzunk.
- Főzzünk egy csésze kamilla- vagy macskagyökérteát. Ezek a gyógynövények nyugtató hatásuk révén enyhítik a stresszt.
A megelőzés ereje
A csalánkiütés elkerülése érdekében ki kell derítenünk az okát.
- A csalánkiütést jellemzően kiváltó élelmiszerek közé tartoznak, a diófélék, a kagyló, a csokoládé, a halak, a paradicsom, a tojás, a friss bogyós gyümölcsök és a tej. Néhányan bizonyos élelmiszerekben és borokban lévő tartósítószerekre, például a szulfitokra érzékenyek. A gyanússá vált ételeket és italokat iktassuk ki az étrendünkből, és figyeljük meg, hogy csökken-e a rohamok gyakorisága.
- Az allergiás reakciót leggyakrabban előidéző gyógyszerek közé tartoznak az antibiotikumok és a nem szteroid gyulladásgátlók, például az aszpirin és az ibuprofen. Az orvosok azonban nemritkán olyan esetekkel is találkoznak, amikor egyes nyugtatok, vízhajtók, diétás étrend-kiegészítők, savkötők, ízületi gyulladás elleni gyógyszerek, vitaminok, szem- és fülcseppek, hashajtók és hüvelyöblítők tehetők felelőssé.
Hasznos
- A csalánkiütés ugyan kellemetlen, de általában ártalmatlan. Szerencsés esetben néhány perc vagy óra alatt eltűnik, de időnként több napig is eltarthat. Amennyiben a szem környékén vagy a szájüregben jelenik meg, illetve légzési nehézséget, zihálást, szédülést tapasztalunk, hívjunk mentőt, mert egy életveszélyes állapotról, az úgynevezett anafilaxiás sokkról lehet szó, és a belső szövetek duzzanata elzárhatja a légutakat, s ez fulladáshoz vezet. Ha krónikus csalánkiütésben szenvedünk, amely nem reagál az enyhébb kezelésekre, orvosunk szájon át szedhető szteroidkészítményt írhat fel.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.