
A szervezetünk védekezésképpen kezd el vastag „páncélzatot” kialakítani elhalt hámsejtekből, amikor a bőr külső rétege túl erősen vagy gyakran érintkezik egy másik felülettel. Pontosan ez történik akkor, amikor egy rosszul illeszkedő cipő mindig ugyanazt a lábujjat dörzsöli, vagy a gereblye nyele folyamatosan a hüvelykujjunk belső részét, esetleg a tenyerünket töri.
Ha a talpunk érintett, a bőrkeményedés felpuhításához valamilyen olajra lesz szükségünk, az egész napos védelemhez pedig különféle tapaszokra, valamint megfelelő zoknira, cipőre és talpbetétre. A kéz esetében a megfelelő kesztyű sokat segíthet.
A lehetséges kezelési módok azonban itt még nem merülnek ki:
Dörzsölés és reszelés
- A fájdalmat vagy irritációt okozó bőrkeményedés kevésbé fogja nyomni az idegeket, ha ledörzsöljük az elhalt hámsejtek egy részét. A legjobb, ha ehhez gyógyszertárakban kapható habkövet használunk a forró fürdő vagy zuhany után, amikor a bőrünk még nedves és puha. Ne próbáljuk egyszerre eltávolítani az egész megvastagodott hámréteget, mert így az egészséges bőrt is lehorzsolhatjuk. Inkább mindennap egy keveset reszeljünk le, és legyünk türelemmel. A nagyobb bőrkeményedések eltüntetéséhez akár több hétre is szükség lehet.
- Amikor a szomszédos lábujjak csontjai egymáshoz nyomódnak, a bőr idővel megvastagszik, és tyúkszem alakul ki. A habkő nem fér be a szűk helyre, ezért vegyünk inkább bőrkeményedés-reszelőt, és alkalmanként távolítsunk el egy keveset a megvastagodott bőrből. Esetleg szivacsékkel akadályozzuk meg a lábujjak súrlódását.
Puhítás
- Nemcsak a reszelés és a dörzsölés, hanem az áztatás és a hidratálás is segíthet. A lábujjon kialakult tyúkszemre puhítóként használjunk olíva- vagy ricinusolajat, és tegyünk rá tyúkszemtakaró párnát. A legjobb a patikában kapható, nem gyógyszeres, alakjával lyukas korongra emlékeztető filcpárna. Helyezzük a keményedés köré, vattával vigyünk néhány csepp olajat a közepébe, majd ragtapasszal rögzítsük. A kis „karika” a tyúkszemet megóvja a nyomástól, miközben benntartja a hidratáló olajat is.
- Az áztatóvízhez adott keserűsó ugyancsak hatékonyan puhítja fel a bőrkeményedést és a tyúkszemet.
Szalicilsav a tyúkszem ellen
- Fürdés vagy zuhanyzás után helyezzünk fel szalicilsavval átitatott tyúkszem-eltávolító tapaszt. Ügyeljünk arra, hogy csak az érintett területet kezeljük, a környező puha, egészséges bőrt ne – a szalicilsav ugyanis az ép bőrt égetheti, illetve kisebesedést okozhat.
- Szalicilsavat tartalmaz az aszpirin is (acetil-szalicilsav). Tyúkszempuhító szer készítéséhez zúzzunk porrá 5 db 100 mg-os tablettát, és alaposan keverjük össze fél teáskanálnyi citromlével és fél teáskanálnyi vízzel. Kenjük a krémet a megvastagodott bőrfelületre, tekerjük be a lábfejünket folpakkal, majd jól bugyoláljuk be egy felmelegített törülközővel. 10 perc múlva távolítsuk el a kötést, és habkővel finoman dörzsöljük meg a felpuhult bőrt. Vigyázat! Ezt a módszert nem használhatja az, aki allergiás az aszpirinre.
A súrlódás elkerülése
- A lábujjaink között kialakult tyúkszem esetén használjunk gyógyszertárban kapható lábujj elválasztó szivacsot.
- Hordjunk vastag, párnázott talpú zoknit. Ezzel is késleltethetjük a bőrkeményedések állapotának romlását.
- Vény nélkül kapható talpbetéttel szintén csökkenthetjük a megvastagodott bőrfelületre gyakorolt nyomást, és elősegíthetjük a gyorsabb gyógyulást.
A megelőzés ereje
- A bőr megkeményedését úgy is megelőzhetjük, ha hetente egyszer a lábfejünket meleg vízbe áztatjuk. A lábfürdő után használjunk hidratálókrémet.
- Amikor csak tehetjük, legyünk mezítláb, vagy viseljünk kényelmes papucsot, hogy megkíméljük a lábunkat a fölösleges nyomástól.
- A cipőnk kényelmes legyen. A leghosszabb lábujj és a cipő orra között maradjon egy hüvelykujjnyi hely, és fontos, hogy a lábfej elülső része oldalirányban se nyomódjon össze. Az sem jó, ha a cipő túl bő, mert a lábfejünk ide-oda csúszkál, és így kidörzsölődik.
- Mivel a lábfejünk — természetes módon — napközben némileg megduzzad, késő délután vásároljunk cipőt. Ha ugyanis délelőtt vesszük meg a cipőt, kiderülhet, hogy a kelleténél kisebb méretet választottunk.
- A nőknek érdemes a magas sarkú cipőt az igazán különleges eseményekre tartogatni – és még jeles alkalmakkor is olyan magas sarkú lábbelit viseljenek, amelynek elülső része alaposan ki van párnázva, hogy minél kisebb nyomás nehezedjen a lábujjakra.
- Ne teniszezzünk futócipőben: minden mozgásformához válasszunk annak megfelelő lábbelit. Nem véletlen, hogy oly sok kutatás és tervezés árán különféle sportcipőket fejlesztenek ki.
- A bőrkeményedés kialakulásának megelőzése érdekében viseljünk vastagon bélelt kesztyűt gereblyézés, festés, metszés és más hasonló munkák végzésekor.
Hasznos
- Cukorbetegeknél és érszűkületben szenvedőknél a lábon megjelenő bőrkeményedés és tyúkszem igen . nehezen gyógyul, ezért különösen veszélyes lehet. Az elégtelen vérkeringés megnöveli a fertőzések kockázatát, ezért semmiképp sem szabad otthoni praktikákkal próbálkozni.
- Egyesek azt tanácsolják, hogy a bőrkeményedést és a tyúkszemet hagyományos vagy bőrvágó ollóval, esetleg borotvapengével vágjuk le. Ne tegyük! Ha ugyanis nem körültekintően használjuk ezeket az eszközöket, az érintett terület könnyen elfertőződhet. Hagyjuk ezt a feladatot inkább a hozzáértő pedikűrösre, aki szakszerűen és megfelelő higiéniai feltételek mellett fog minket megszabadítani a bőr-keményedésünktől.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.