
Az ajak kiszáradását, kirepedezését, esetleg fájdalmát vagy viszketését a száraz, hideg téli levegő, a napfény, valamilyen allergiás reakció vagy akár a megemelkedett testhőmérséklet is kiválthatja. Ezenkívül lehetséges, hogy egyszerűen csak túl gyakran nyaljuk meg a szánkat.
A napfénynek, szélnek és más irritációnak nagymértékben kitett ajkunk nem rendelkezik olyan mirigyekkel, amelyek puhán és nedvesen tartanák. Ráadásul nem tartalmaz túl sok melanint – a napsugaraktól védő, barna színű bőrpigmentet – sem. Nem csoda hát, hogy szárazzá és repedezetté válhat.
A csókra csábító ajkakat bizony ápolni és óvni kell!
Balzsamos gyógymódok
- A méhviasznak bőrpuhító és tápláló hatása van. Kenjük be méhviasztartalmú balzsammal az ajkunkat, mielőtt a szabadba megyünk, hogy megóvhassuk a természet erőitől.
- A vazelin ugyancsak enyhülést nyújt az ajak kicserepesedése esetén. (A kézfej kiszáradt bőrét is hidratálja és bársonyossá teszi.) Alkalmazzuk naponta négy-öt alkalommal vagy szükség esetén akár többször is. Amint a bőr jól megpuhult, meleg vízbe mártott tiszta ruhával távolítsuk el a kicserepesedett bőrdarabkákat.
- Ha más nincs is kéznél, bizonyára van otthon egy kevés olívaolaj, margarin vagy tejföl – ezek mindegyike hatékonyan puhítja és hidratálja a cserepes ajkat.
- Ha a gyógyszerszekrényben tartunk E-vitamin-kapszulát, nyissunk fel egyet, és kenjük a benne lévő olajat az ajkunkra.
Hidratálás belsőleg
- A megfelelő folyadékbevitelre az egészségünk szempontjából egyébként is ügyelnünk kell: igyunk meg naponta legalább 2 liter vizet. Ez ugyan nem előzi meg az ajak kiszáradását, de megakadályozhatja, hogy fájdalmasan kicserepesedjen.
A megelőzés ereje
- Az ajkat ugyanolyan hatékonyan kell óvni a naptól, mint a többi bőrfelületet. Használjunk legalább 15-ös faktorszámú balzsamot. Vigyázat! Néhány embernél előfordul, hogy allergiás reakciót vált ki a fényvédőt tartalmazó ajakír.
- Egy sötét, krémes rúzs is segíthet megóvni ajkunkat az UV-sugarak káros hatásától.
- Ha a lakás levegője nagyon száraz, éjszakára kapcsoljunk be egy párásító készüléket a hálószobában, vagy tegyünk a radiátorra egy edényben vizet, esetleg terítsünk rá vizes törülközőt.
- Fogyasszunk minél több B-vitaminban gazdag ételt, például húst, halat, teljes kiőrlésű gabonát, diót, illetve levélzöldségeket. A B-vitamin hiánya ugyanis hozzájárulhat az ajak kicserepesedéséhez.
- Ne nyalogassuk az ajkunkat. Az így képződött nedves réteg hamar elpárolog, és a bőr szárazabb lesz, mint előtte. Ezenkívül a nyál olyan emésztőenzimeket is tartalmaz, amelyek kiszárítják a szöveteket.
- Ne használjunk fenol- vagy kámfortartalmú ajakbalzsamot. Ezek a fertőtlenítő hatású anyagok elősegíthetik a hámkiszáradását.
- Gyerekeknek ne adjunk ízesített ajakbalzsamot, mert szívesen lenyalogatják, tovább fokozva ezzel a kicserepesedést.
Hasznos
- Egy kis kényeztetés általában elég ahhoz, hogy megóvjuk az ajkunk egészségét, de ha a probléma 2-3 hét múlva sem oldódik meg, forduljunk orvoshoz. Akkor is keressünk fel szakrendelést, ha az ajkunk gyakran repedezett, hiszen lehet, hogy gombás fertőzésünk (szájpenészünk) van. A fogkrémben, rúzsban vagy ajakbalzsamban található összetevőkkel szembeni allergia is okozhat ajakszárazságot. Az állandóan vörös, száraz és hólyagos ajak rákos megbetegedésre is utalhat.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.