
Az asztmás rohamot kiválthatja a tüdőbe került irritáló anyag – legtöbbször füst, hideg vagy meleg levegő, virágpor, penészgomba vagy poratka -, a hormonszint ingadozása, valamint a stressz és a düh. Időnként azonban nincs egyértelmű oka.
Az asztmát sokféleképpen enyhíthetjük, sőt meg is szüntethetjük a tüneteket.
Néhány egyszerű életmódbeli változtatás pedig a legtöbb betegnél jelentős javulást eredményez
Könnyebb légzés
- Az asztmás roham jelentkezésekor próbáljunk nyugodtak maradni, mert a pánik felerősítheti a tüneteket. A következő vizualizációs módszer segíthet: csukjuk be a szemünket. Belégzés alatt jelenítsük meg képzeletben, hogy a tüdőnk kitágul, megtelik fehér fénnyel, és a légzésünk könnyebbé válik. Ismételjük meg a gyakorlatot még kétszer.
- Vészhelyzetben igyunk egy jó erős kávét, két dobozos kólát vagy egy energiaitalt. Mindegyikben sok ugyanis a koffein, amely kémiai rokonságban áll az asztma kezelésére használt teofilinnel, és segít megnyitni a légutakat.
A szorítás ellen
- A hagyományos kínai orvoslásban évszázadok óta használják a ginkgo bilobát (páfrányfenyőt) az asztma kezelésére. Egy nemrég megjelent tanulmány szerint ez a növény gátolja a vérben található, légúti görcsökért felelős egyik fehérje működését.
- Egyes kutatók szerint a magnézium ellazítja a légutakat. Szedjük rendszeresen pezsgőtabletta formájában.
A gyulladás csökkentése
- A tonhalban, a lazacban, a makrélában és más olajos húsú halakban található ómega-3 zsírsavak hasonló módon hatnak, mint az asztma elleni készítmények egyik csoportja, az úgynevezett leukotrién antagonisták. Ezek gátolják a légutak gyulladását okozó vegyületek működését a szervezetben. Vigyázat! Ha véralvadásgátlót szedünk, először beszéljünk orvosunkkal, mert az ómega-3 zsírsavak fokozhatják a gyógyszer hatását.
- A ligetszépeolaj bőséges mennyiségben tartalmazza a gamma-linolénsav (GLA) nevű esszenciális zsírsavat, amelyet a szervezet gyulladáscsökkentő anyaggá alakít át. A jobb felszívódás érdekében étkezés közben vegyük be.
- Az indiai sáfránynak is nevezett kurkuma hatékony gyulladáscsökkentő. A benne lévő vegyületek gátolják a COX-2 prosztaglandinok, a gyulladás kialakulásában részt vevő hormonszerű anyagok felszabadulását. Keverjünk l teáskanál kur-kumaport egy csésze meleg tejhez, és fogyasszuk legfeljebb naponta háromszor.
Egy kis odafigyelés
- Egy hónapon keresztül naponta írjuk le, hogy mit fogyasztottunk, és az asztmás tüneteinket is jegyezzük fel. Az ételallergia ugyan ritkán áll összefüggésben az asztmával, időnként azért mégis megállapítható valamilyen kapcsolat. Vessük össze a naplóban a betegség jeleit és az étrendünket, hátha kiderül, hogy valamelyik ennivaló fokozza a rohamok gyakoriságát, illetve súlyosságát.
- Ha asztma elleni gyógyszert szedünk, szerezzünk be légúti csúcsáramlás-mérőt is. Az eszköz segítségével megállapítható a tüdőből kiáramló levegő sebessége, vagyis a légzés hatékonysága. A rendszeresen mért értékekből így következtetni tudunk arra, hogy mennyire sikeres az alkalmazott gyógyszer vagy gyógymód. Asztmás roham alatt is használhatjuk a roham súlyosságának megállapítására, és hogy eldöntsük, szükség van-e gyors orvosi segítségre.
A megelőzés ereje
- Ne dohányozzunk, sőt még azt is igyekezzünk elkerülni, hogy cigarettázó emberekkel egy helyiségben tartózkodjunk. A dohányfüst erősen irritálja a légutakat.
- Ne tartózkodjunk közel a kandallóhoz vagy a fatüzelésű kályhához.
- Hideg időben tartsuk a sálat az orrunk és a szánk elé, hogy belégzés előtt felmelegedjen a hideg levegő.
- Kerüljük az erősen illatos ételeket és a magazinokban elhelyezett illatmintákat, parfümreklámokat.
- Próbáljunk többször, kevesebbet enni, és lefekvés előtt ne fogyasszunk semmit. A gyomorsav felfelé áramlása (ami a gyomorégést is okozza), szintén kiválthat asztmás rohamot.
- Az asztmás betegek körülbelül 5 százaléka allergiás a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekre, például az aszpirinre és az ibuprofenre. Esetükben az említett orvosságok szedése is rohamot idézhet elő. Ha ebbe a csoportba tartozunk, szedjünk paracetamolt vagy más, aszpirint nem tartalmazó fájdalomcsillapítót.
- Érdemes kipróbálni az úgynevezett Butejko-féle légzéstechnikát.
A hasi légzés gyakorlása
- Természetes, hogy a roham jelentkezésekor a nehezebb légzés miatt izgatottabbá válunk, és ez az érzelmi reakció tovább szűkítheti a légutakat. Gyakoroljuk be az alábbi légzési technikát, mert megkönnyíthetjük vele a levegővételt, mi több, csökkenthetjük az asztmás rohamok súlyosságát és gyakoriságát. Feküdjünk hanyatt egy szőnyegen vagy matracon, és tegyünk egy könyvet a hasunkra. Óvatosan lélegezzünk be jó mélyen, de úgy, hogy ne a mellkasunk táguljon, hanem a hasunk. Figyeljük a könyvet: ha emelkedik, jól haladunk. Amikor úgy érezzük, hogy már nem fér belénk több, szívjunk be még egy kis levegőt. Próbáljuk még egy kicsit magasabbra emelni a könyvet. Lélegezzünk ki lassan, és közben számoljunk ötig. Minél több levegőt fújunk ki, annál nyugodtabbak leszünk. Legalább ötször ismételjük meg a légző gyakorlatot.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.