
Az arcüreget – levegővel teli üregrendszer az orr mindkét oldalán az arccsontban – rendkívül vékony nyálkahártya borítja. Amikor a nyálkahártya begyullad és megduzzad, elzárja azokat a csatornákat, amelyek összekötik az arcüreget az orrüreggel, és amelyeken át a váladék az orrunkba ürül.
A pangó váladék miatt megnövekvő nyomás fejfájást, orrdugulást, sárgászöld orrváladékot és (előrehajláskor fokozódó) arccsonti fájdalmat eredményez. A legfeljebb 3 hétig tartó arcüreggyulladást (akut szinuszitisz) bakteriális fertőzés, megfázás, influenza vagy szennyezett vízzel való érintkezés (úszáskor) idézheti elő. Krónikus szinuszitisz orrsövényferdülés, por vagy cigarettafüst okozta irritáció és gombás fertőzés következtében lép fel.
Álljon itt néhány alternatív lehetőség az elzáródott járatok megnyitására és közérzetünk javítására
Gőzölés
- A gőz enyhíti a fájdalmas arcüregi nyomást. Vegyünk egy forró zuhanyt, lélegezzük be a gőzt, és hagyjuk, hogy a vízpermet beborítsa az arcunkat.
- Öntsünk forrásban lévő vizet egy edénybe, és adjunk hozzá néhány csepp eukaliptuszolajat. Állítsuk az edényt stabil felületre (ne az ágyra), terítsünk törülközőt a fejünkre meg a vállunkra, és hajoljunk előre. Tartsuk az arcunkat körülbelül 45 centire a forró víztől, és lélegezzünk mélyeket az orrunkon keresztül. A felszálló pára apró cseppecskéket visz magával az olajból az arcüregünkbe, és fellazítja a váladékot. Inhaláljunk vele addig, amíg jólesik.
- Eukaliptuszolaj helyett egy Karvol nevű készítményt (gyógyszertárakban kapható) vagy kamillavirágot is tehetünk a vízbe.
Sókúra
- A váladék fellazítására és a duzzanat csökkentésére alkalmazhatunk gyógyszertárban kapható vagy otthon, az alábbi módon elkészített sós oldatot is: egyharmad teáskanálnyi konyhasót és egy csipet szódabikarbónát keverjünk egy csésze meleg vízbe. Töltsük fecskendőbe, a hüvelykujjunkkal fogjuk be az egyik orrlyukunkat, hajtsuk hátra a fejünket, majd spricceljük a folyadékot a másik orrlyukunkba, és szipogjunk. Finoman fújjuk ki az orrunkat, és ismételjük meg a műveletet a másik oldalon is.
Fűszerterápia
- Egyenlő mennyiségű tormát és citromlevet keverjünk össze, és reggeli előtt — esetleg vacsora előtt is — együnk meg belőle egy teáskanálnyit. Készüljünk fel rá, hogy könnyezni fog tőle a szemünk.
- Ha szeretjük, tegyünk egy kis csípős paprikát az ételekbe. Az erős paprika kapszaicint tartalmaz, amely felszakítja a dugulást, és elősegíti a váladék távozását. Csilivel ugyanilyen hatást érhetünk el.
- Számos kutatás bizonyítja, hogy a fokhagyma egyik összetevője, az allicin antibakteriális hatással rendelkezik. Zúzzunk össze egy gerezdet, majd keverjük el 4 evőkanálnyi vízben. Egy pipettával cseppentsünk 10 cseppet a fokhagymás vízből az orrunkba, naponta kétszer. Három nap múlva már látványos javulást tapasztalhatunk.
A pihenés érdekében
- A kamilla régi népi gyógyír az arcüreggyulladásra. A forró tea fellazítja az orrváladékot. Ha nagyon fanyalgunk a kamilla ízétől, próbáljuk ki a csipkebogyó- vagy a gyömbérteát. Igyunk naponta több csészével, és lélegezzük be a gőzét is.
- Pihenjünk sokat. Arra azonban ügyeljünk, hogy ha egyenesen fekszünk a hátunkon, párna nélkül, az orrdugulás súlyosbodni fog. Mindig támasszuk alá a fejünket.
- Borítsunk meleg törülközőt a szemünkre és az arcunkra. Hagyjuk rajta, majd amikor kihűlt, melegítsük fel újra, és ismételjük a műveletet addig, amíg nem érzünk javulást.
Gyógynövények bevetése
- A kasvirág és a csüdfű immunerősítő hatással rendelkezik, bizonyos esetekben még a baktériumokat és a vírusokat is képes elpusztítani. Mindkettőt étkezések között vegyük be. Ha megfázás vagy influenza után hirtelen jelentkezett az arcüreggyulladás, alkalmazzuk teljes dózisban mindkét gyógynövényt néhány hétig, vagy addig, amíg a tünetek nem enyhülnek. Krónikus arcüreggyulladás esetén (mely sokáig elhúzódik) szedjük felváltva az egyik héten az egyiket, a másik héten a másikat.
- Készítsünk aranypecsétfű-teát, és fogyasszuk legfeljebb öt napig. Ez a gyógynövény közismerten hatékony a fertőzések ellen, néha a kasvirággal együtt alkalmazzák. Teáját megihatjuk, vagy orröblítésre is használhatjuk
A megelőzés ereje
- Működtessünk éjszaka párásító készüléket a hálószobában, hogy megvédjük az orr- és az arcüregünket a kiszáradástól.
- Csak módjával fogyasszunk alkoholt, mert az orr- és az arcüreg nyálkahártyájának megduzzadását okozhatja.
- Ne ússzunk klóros úszómedencében, és főleg ne dugjuk a fejünket a víz alá. A klór irritálja az orr- és az arcüreg falát. Kerüljük a füstös helyiségeket. A cigarettafüst kiszárítja az orrjáratokat, és így baktériumok telepedhetnek meg az arcüregünkben.
Érdekes
- Ha mindkét orrlyukunkat egyszerre fújjuk ki, a nyomás még beljebb juttathatja a baktériumokat az arcüregünkben. Fújjuk ki először az egyik orrlyukunkat, miközben a másikat befogva tartjuk, azután pedig fordítva.
Hasznos
- Az arcüreggyulladás általában jól reagál az otthoni kezelésekre. Érdemes tanácsot kérni azonban, ha az arcüregi fájdalom néhány hétnél tovább húzódik, vagy a gyulladás ismétlődik. A betegség ritkán súlyossá is válhat, illetve átterjedhet a szemre vagy az agyra, s ez komoly szövődményeket okozhat. Azonnal menjünk orvoshoz, ha szemfájdalmat vagy -bénulást tapasztalunk, a szemünk kivörösödik, illetve ha hányinger vagy hányás kíséri a szinuszitiszt.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.