
Az alvászavar három formában jelentkezhet: elalvás helyett ide-oda forgolódunk (elalvási zavar); éjszaka többször felriadunk (át-alvási zavar); kora hajnalban felébredünk, és képtelenek vagyunk visszaaludni. Másnap mindhárom esetben kimerülten és ingerlékenyen ébredünk..
Az alvászavarok leggyakoribb oka a feszültség és a depresszió. A nyugtató teák, egy szippantás a levendulaolajból, a rendszeres alvási szokások kialakítása és még sok más módszer segíthet leküzdeni az álmatlanságot, hogy kipihenten ébredjünk minden reggel.
Az asztaltól az ágyig
- Együnk lefekvés előtt egy szelet pulyka- vagy csirkehúst, egy banánt, esetleg más, triptofánt (pl. meleg tej) tartalmazó élelmiszert. A szervezetünknek ugyanis szüksége van erre az aminosavra az elalvásban szerepet játszó agyi vegyület, a szerotonin termeléséhez. Kerüljük a bőséges étkezést, a hatás eléréséhez néhány falat is elég.
- A fűszerek irritálják a gyomrunkat, a sok édesség — főleg a koffeintartalmú csokoládé – pedig fokozza az éberséget.
Álomhozó gyógyfüvek
- A macskagyökér hatásos az álmatlanság ellen, ráadásul másnap nem érezzük az egyes altatók szedése után tapasztalható kábaságot. Maga a gyógynövény rossz szagú, ezért nem ajánlott teát készíteni belőle. Vegyünk be inkább fél vagy l teáskanálnyi tinktúrát, esetleg 2 kapszulát egy órával lefekvés előtt. Vigyázat! Terhesség és szoptatás alatt ne használjuk!
- Készítsünk golgotavirág-teát. Tegyünk l teáskanálnyi szárított gyógynövényt egy csészényi forrásban lévő vízbe, hagyjuk ázni 5—10 percig, majd lefekvés előtt leszűrve fogyasszuk. Ezt a növényt széles körben alkalmazzák enyhe nyugtatóként.
- Bármilyen összetételű is a készítmény, kövessük a betegtájékoztató utasításait.
Elringató illatok
- A levendula közismert enyhe nyugtató hatásáról. Oldjunk fel levendulaolajat valamilyen hordozóolajban (10 ml-enként 5 cseppet), és lefekvés előtt kenjünk egy keveset a halántékunkra és a homlokunkra. Párologtatóba vagy párásítókészülékbe is tehetjük, hogy beillatosítsuk a hálószobát. Esetleg levendulás illatzacskót helyezhetünk a párnánk közelébe.
- Még jobb, ha 1-1 csepp jázminillóolajat teszünk mindkét csuklónkra közvetlenül lefekvés előtt.
- Vegyünk nyugtató aromafürdőt lefekvés előtt. Adjunk 5 csepp levendulaolajat és 3 csepp ilang-ilang olajat a fürdővízhez, és áztassuk magunkat kedvünkre.
Rend a lelke mindennek
- Mindennap ugyanabban az időben keljünk fel, még akkor is, ha az előző éjszaka nem sokat aludtunk. Hétvégén se maradjunk sokáig ágyban. Tartsuk magunkat ugyanahhoz a beosztáshoz, hogy a szervezetünk hozzászokjon a rendszerességhez. Sokkal gyorsabban el tudunk majd aludni.
- Bármilyen fáradtak vagyunk, ne feküdjünk le napközben, mert csak összezavarja a biológiai óránkat. Csak azoknak tesz jót a rövid délutáni alvás, akik nem szenvednek álmatlanságban.
Lefekvés után
- Nyújtózzunk ki az ágyban, és képzeljük el, hogy a lábunk elnehezül, elzsibbad, és belesüpped a matracba. Azután összpontosítsunk ugyanígy a lábszárunkra, és lassan haladjunk felfelé. Hagyjuk, hogy fokozatosan, tetőtől talpig az egész testünk ellazuljon.
- Számoljunk birkákat. Elcsépelt népi bölcsességnek tűnhet, ám mégis ésszerű elgondoláson alapul: a monoton ismétlés képes lekötni a kavargó gondolatokat.
- Lefekvés után hallgassunk nyugtató, ellazító zenéket.
- Ne maradjunk az ágyban, azon gyötrődve, hogy nem tudunk elaludni. Ez csak még jobban megnehezíti az elalvást. Keljünk fel, menjünk ki a hálószobából, és kezdjünk el olvasni, kötögetni, keresztrejtvényt fejteni vagy tévét nézni. Ne olvassunk vagy nézzünk azonban nagyon izgalmas könyveket, illetve filmeket, nehogy még éberebbé váljunk.
Változtatások a hálószobában
- Ha éjszakánként ide-oda forgolódunk, de egyik testhelyzetet sem találjuk kényelmesnek, érdemes beszereznünk egy speciális nyaktámasztó párnát. Ezt kifejezetten azok számára fejlesztették ki, akiket nyakfájdalom vagy izomfeszültség akadályoz a nyugodt pihenésben.
- Fordítsuk el az ébresztőórát, hogy az ágyunkból ne lássuk, mennyit mutat. Ha felriadunk, s ránézünk — ami szinte elkerülhetetlen -, rögtön azon kezdünk el töprengeni, hogyan leszünk képesek másnap ilyen kevés alvás után helytállni. Elég egyetlen pillantást vetni az órára ahhoz, hogy szorongani kezdjünk.
- Lefekvés előtt kapcsoljuk le (vagy állítsuk lejjebb) a fűtést. Az emberek többsége jobban alszik hűvös szobában, puha, meleg ágyneművel betakarózva.
- A franciaágy lehetővé teszi, hogy ne akadályozzuk partnerünkkel egymást az alvásban. Ráadásul ma már olyan matracokat is gyártanak, amelyeken semmit sem érzékelünk abból, hogy a másik megmozdul
Élénkítő hatású gyógyszerek
- Legyünk óvatosak a lefekvés előtt bevett fájdalomcsillapítókkal: némelyikükben koffein van. Olvassuk el figyelmesen a betegtájékoztatót.
- Ellenőrizzük az orrdugulás és a nátha elleni készítmények tájékoztatóját is. Olyan összetevőket tartalmazhatnak, amelyek felpörgetnek, így akadályozzák az elalvást. Keressünk éjszakai használatra javasolt készítményt.
Tiltott kedvtelések
- Ne végezzünk testmozgást a lefekvést megelőző négy órában. Ha tehetjük, eddzünk inkább délelőtt vagy például munka után. A jóga természetesen kivételt képez, hiszen számos gyakorlat éppen arra szolgál, hogy kellőképpen ellazítsa a testünket, és hozzásegítsen az elalváshoz szükséges nyugalmi állapot eléréséhez.
- Mellőzzük a koffeintartalmú italokat, különösen a lefekvést megelőző négy órán belül. Az emberek különböző módon reagálnak a koffeinre: egyeseknél a serkentő hatása igen hosszú ideig is eltarthat.
- Alkoholt se igyunk este. Egy pohár bor vagy whisky után ugyan a szokásosnál gyorsabban elalszunk, a hatás azonban hamar elmúlik, és sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy éjszaka felébredünk.
- Ha lefekvés előtt négy órán belül dohányzunk, ne csodálkozzunk azon, hogy álmatlanságban szenvedünk. A nikotin serkenti a központi idegrendszert, s ez gátol bennünket az elalvásban és a nyugodt éjszakai pihenésben.
Érdekesség
- A komlóval töltött párna segíthet az álmatlanság leküzdésében. A sörfőzéshez használt komló virága enyhe nyugtató hatású anyagot bocsát ki. Saját készítésű altatópárnához szabjunk ki két 30 cm-es négyzetet egy szövetből, és varrjuk össze a három oldalát úgy, hogy egy zsebet kapjunk. Töltsük tele szárított komlóvirággal, majd oltsuk össze a negyedik oldalt is. Éjszakára tegyük a fejünk közelébe, hogy belélegezhessük a növény illatát.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.