
Az allergiás beteg immunrendszere nem képes megkülönböztetni a tényleges veszélyt – vírusok, baktériumok támadását – bizonyos ártalmatlan környezeti hatásoktól, ezért ugyanúgy beindítja a védekezést, ha virágpor vagy a háziállatok megszáradt nyálából, szőréből és bőréből leváló apró hámlemezkék, esetleg penészgomba kerül a szervezetbe. Az adott allergén anyaggal szembeni érzékenység gyakran örökletes…
Az allergiás tüneteket enyhíthetjük az alább javasolt természetes antihisztaminokkal
Természetes antihisztaminok
- A csalán egy olyan anyagot tartalmaz, amely természetes antihisztaminként hat (az allergén hatására egy hisztamin nevű vegyület szabadul fel az immunsejtekből, ez okozza a környező szövetek megduzzadását és a többi allergiás tünetet).
- A ginkgo biloba (páfrányfenyő) hatékonyan alkalmazható allergia ellen is. A benne lévő ginkgolidok ugyanis gátolhatják egy allergén vegyület (a vérlemezke-aktiváló faktor, PAF) működését.
- A kvercetin, a kék szőlő és a zöld tea színét adó pigment megakadályozza a hisztamin felszabadulását. Vigyázat! A csalán is tartalmaz kvercetint, ezért ne alkalmazzuk a kettőt együtt.
Jótékony zsírok
- Az ómega-3 zsírsavak gátolják a szervezet gyulladásos reakcióit, így az allergének által kiváltott válaszokat is. Legjobb étrendi forrásuk a lazac, a szardínia, a friss tonhal és a makréla. Étrend-kiegészítőkből is könnyen hozzájuk juthatunk: vegyünk be naponta egy halolajkapszulát, amely kombinált EPA/DHA-t (az ómega-3 zsírsavak két típusa) tartalmaz.
- A lenmagolaj is gazdag ómega-3 zsírsavakban. Fogyasszunk naponta l evőkanál lenolajat. Salátaöntetekhez vagy egy pohár gyümölcsléhez is hozzáadhatjuk, esetleg turmixba is keverhetjük, de főzéshez ne használjuk, mert magasabb hőmérsékleten értékes vegyületei elbomlanak.
A levegő megtisztítása
- A modern légszűrők felfogják a levegő útján terjedő allergéneket, és enyhülést nyújtanak a penész-, a virágpor-, illetve az állatszőr-allergiák esetében, bár az egyik vizsgálatban a macskától származó allergéneket csak a szőnyeg nélküli lakásokban tudták jelentős mértékben kiszűrni. A HEPA-szűrők működnek a leghatékonyabban. Ha ilyet használunk a hálószobában, csukjuk be az ajtót, hogy alaposabban megtisztíthassuk a helyiség levegőjét.
- A nagytakarítás jelentős mértékben csökkenti a por, a penészgomba, a hámlemezkék és egyéb, gyakori allergének mennyiségét a lakásban. Tehát évente kétszer, tavasszal és ősszel gondosan takarítsunk ki. A konyhaszekrények belsejétől az alsó szegélyükig mossunk le hígított fehérítővel minden felületet. A bútorokat törölgessük le nedves ruhával. Ha súlyos allergiában szenvedünk, végeztessük mással a munkát.
- Az alagsor és a pince a penészgombák és a poratkák paradicsoma, különösen akkor, amikor esős időben átnedvesednek a helyiségek. Folyamatosan működtessünk páramentesítő készüléket ezeken a nyirkos helyeken, és rendszeresen ürítsük a vízgyűjtő tartályát.
A szénanátha megelőzése
- Vihar előtt húzódjunk be a házba, és utána még három órán át ne mozduljunk ki. Az ilyenkor megemelkedő páratartalom hatására a virágporszemcsék megduzzadnak, kipukkadnak, és szétszórják a szénanátharohamot kiváltó keményítőjüket.
- A lakáson kívül viseljünk jól takaró napszemüveget, hogy távol tarthassuk a virágport a szemünktől.
- Tartózkodjunk zárt helyiségben, csukott ablakok mellett, különösen kora este, amikor a legmagasabb a pollenszint. A szabadban „pollencsapdával” védekezhetünk. Kenjünk egy kevés petróleumzselét az orrlyukaink elejére. A levegőben kavargó spórák a kenőcsbe tapadnak, így nem lélegezzük be őket. Autózás közben ne húzzuk le az ablakokat, és ha a jármű légkondicionált, állítsuk a berendezést belső keringetésre, hogy pollentartalmú levegő ne kerülhessen az utastérbe. (Manapság a személygépkocsikba már pollenszűrőt is szerelnek.)
- Mossunk hajat lefekvés előtt, nehogy a hajszálakra tapadt port és pollent átvigyük a párnánkra.
Vigyázat
A sós orrspray-ket régóta használják az orrjáratok tisztítására és hidratálására. Egy nemrég készített vizsgálat azonban kimutatta, hogy néhány készítmény olyan tartósítószert tartalmaz, amely károsítja az arc- és homloküreg nyálkahártyáját, ezért biztonságosabb lehet saját ,,spray-t” készíteni. Oldjunk fel fél teáskanál sót 250 ml meleg vízben. Töltsünk meg vele egy fecskendőt, hajoljunk a mosogató fölé, és finoman spricceljük a folyadékot az orrunkba.
Érdekes
a lakóhelyünk közelében készült méz és lép fogyasztásával ellenállóvá tehetjük immunrendszerünket a környezetünkben elő forduló virágporokkal szemben. A szénanáthaszezon előtt két hónappal kezdjünk el naponta 2 evőkanál mézet enni, és minden alkalommal rágjuk a lépet 5-10 percig. Folytassuk a kezelést az allergiás időszak végéig.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.