
Az ajakon fájdalmas, folyadékkal teli hólyagok, illetve a szájüregben és a torokban fekély formájában jelentkező herpeszt általában a Herpes simplex-1 vírus (HSV-1) okozza. Akinél egyszer kialakult, az számíthat rá, hogy kiújul, mert az elsődleges fertőződés után a vírus megbújik az érzőidegdúcokban, ahonnan aztán bizonyos tényezők hatására ismételten aktiválódhat.
A vírus az idegek mentén jut el a bőr felszínére. A száj körüli bizsergés, viszketés előre jelzi a hólyag közelgő, többnyire egy-két napon belüli megjelenését. Ez előbb megduzzad, kireped, nedvezik, varosodik, majd 7-10 nap alatt eltűnik. Ezalatt a szájüregben (a nyelven, az ajak és az arc belső felén) további hólyagok keletkezhetnek. A kiújulás gyakori előidézője a napfény, a kimerültség, a stressz, illetve a menstruáció és az immunrendszer legyengülése.
Nos, ha egyszer megkapjuk a vírust, következetes óvintézkedésekre van szükség, hogy elejét vegyük a fellobbanásoknak
Elsősegély
- Tegyünk jeget a herpeszre. Ez leviszi a duzzanatot, és enyhíti a fájdalmat is. Ha elég korán – már a bizsergés első jelére – alkalmazzuk ezt a trükköt, megúszhatjuk egy kisebb hólyaggal.
- Aszpirint is használhatunk a fájdalom csillapítására. Egy tanulmány szerint, ha naponta beveszünk 150 mg aszpirint, akkor akár felére is rövidülhet a herpeszfertőzés aktív stádiuma. Vigyázat! Gyermekeknek sose adjunk aszpirint!
A vírus legyőzése
- Hasznos ellenszer lehet a lizin nevű aminosav, mivel megakadályozza a herpeszvírus szaporodását. Szedjük a hólyagok megjelenésétől egészen a visszahúzódásukig, naponta. A bevitelt lizinben gazdag élelmiszerek fogyasztásával is növelhetjük; ezek közé tartozik a bab, a burgonya, a hal, a tojás, a hús, a tej és a joghurt.
- A citromfű illóolaja olyan összetevőket tartalmaz, amelyek bizonyítottan gátolják az ajakherpeszt okozó vírus működését. Alkalmazzuk a citromfüvet amilyen gyakran csak szükséges.
- Nedvesítsük be a herpeszt egy mirhakivonattal átitatott fülpiszkálóval, naponta legfeljebb tízszer. A mirha közvetlenül támadja a herpeszt okozó vírust.
- Keverjünk össze teafaolajat azonos mennyiségű olívaolajjal, és tegyük a herpeszre naponta kétszer vagy háromszor. A teafaolaj hatékony természetes fertőtlenítőszer.
A védelmi vonalak megerősítése
- Amíg tart a fertőzés, naponta szedjünk kasvirágkapszulát. Ez a gyógynövény erősíti az immunrendszert, így eredményesebben vehetjük fel a harcot a vírussal.
- Szedjük osztott adagokban immunerősítőket, amik gyógyszertárban és gyógynövényboltokban is beszerezhetők.
A megelőzés ereje
- Ha évente háromnál többször van ajakherpeszünk, érdemes a megelőzés érdekében rendszeresen lizint szednünk.
- Tartózkodjunk az argininban gazdag ételektől. A herpesz-vírusnak szüksége van erre az eszenciális aminosavra a szaporodáshoz. Ha tehát igazán hatékonnyá akarjuk tenni herpesz elleni óvintézkedéseinket, kerüljük a csokoládé, a kóla, a sör, a borsó, az olajos magvak (földimogyoró, kesudió, mandula, dió), a zselatin és a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztását.
- Szedjünk naponta 15 mg cinket, mivel ez az ásványi anyag meggátolja a vírus szaporodását. A cink az immunrendszert, illetve az ajak és a szájüreg felszíni szöveteit is erősíti.
- Kerüljünk minden lehetséges kiváltó tényezőt. Figyeljük meg, jellemzően mikor jelentkezik a herpesz. Napozás után? Stresszes időszak alatt? Ha egyszer már sikerült azonosítani az okokat, könnyen kiküszöbölhetjük őket.
Hasznos
- A herpesz legalább olyan „ragadós”, mint a nevetés vagy az ásítás. Ne csókoljuk meg partnerünket, ha valamelyikünknek herpesze van. Általában a fertőzött személy nyálával való közvetlen érintkezés szükséges a vírus továbbadásához, de ne használjuk egymás mosdókesztyűjét, törülközőjét, poharát vagy fogkeféjét se. Az apró hólyagok ugyanis teli vannak vírussal, így könnyen fertőznek.
- Mivel az ajakherpeszt okozó vírus nyál útján terjed, érdemes a megszokottnál egy kicsit jobban odafigyelni a szájápolásra is a kiújulás megelőzése érdekében. Tartsuk a fogkefénket száraz helyen, lehetőleg nyitott polcon, ahol szabadon szellőzhet, és rásüthet a nap. Ez valószínűleg azt jelenti majd, hogy a fürdőszobán kívül kell tárolnunk a fogkefénket, de gondoljunk arra, hogy a nyirkos fürdőszobában tartott nedves fogkefe visszautasíthatatlan meghívó a vírusok számára. A herpesz elmúltával cseréljük le fogkefénket.
- Ha ajakherpeszünk van, ne nyúljunk a szemünkhöz. A szemre átterjedt fertőzés rendkívül kellemetlen, és akár a látásunkat is károsíthatja.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.