
A szem megerőltetése igen gyakori probléma napjainkban. Ha bekövetkezik, akkor homályosan látunk, elfáradunk, esetleg megfájdul a fejünk. A hosszan tartó, megerőltető nézés következtében látásproblémák (például kettős vagy homályos látás) jelentkezhetnek. A szem kiszáradása (ami a monitor előtt dolgozók körében gyakori) irritációval és szúró érzéssel járhat. Végül, a nem korrigált látászavarok is igénybe veszik a szemet. A panaszok enyhítésére azonban számos hatékony módszer áll rendelkezésünkre..
Pihenés, pislogás, bezárás
- Ha intenzív koncentrációt igénylő munkát végzünk, 20 percenként tartsunk rövid szünetet. Nézzünk valami távoli tárgyat — egy képet a szemközti falon vagy a tájat az ablakon keresztül — legalább 30 másodpercig. A fókusz megváltoztatása rendkívül pihentető a szemünk számára.
- Tévénézés vagy számítógépezés közben gyakran (körülbelül néhány másodpercenként) kellene pislogni. A szem így nem szárad ki, és a szemizmok pihenhetnek.
- Amikor hosszú odafigyeléssel járó feladatot végzünk, időnként hunyjuk be a szemünket. Pár perc pihenő is sokat számít.
Szemre való meleg, hideg
- Dörzsöljük össze a két tenyerünket, amíg fel nem melegszik, majd helyezzük a csukló feletti részt a csukott szemünkre. Tartsuk rajta néhány másodpercig.
- Áztassunk egy kéztörlőt hideg vízbe, csavarjuk ki, és tegyük az enyhülést hozó borogatást a szemünkre 5 percig.
- Feküdjünk hanyatt, és helyezzünk egy-egy uborkaszeletet mindkét lehunyt szemünkre. 3 perc múlva cseréljük ki újabb, hidegebb szeletekre.
Könnyes megoldás
- A szem kiszáradásával járó megerőltetés kezelésére alkalmazzunk gyógyszertárban kapható műkönnyet.
A monitor beállítása
- Figyeljünk oda a felbontás és a kontraszt beállítására a számítógép monitorján, hogy a betűk élesen kirajzolódjanak.
- A székünk magasságát úgy állítsuk be, hogy egy kicsit lefelé nézzünk a képernyőre. Döntsük meg a monitort, hogy jól láthassuk.
- A szemünk legalább 50 cm-re legyen a képernyőtől.
- A monitort úgy helyezzük el, hogy az ablak ne tükröződjön a képernyőn. Ha szükséges, húzzuk össze a függönyt, illetve engedjük le a redőnyt az irodában.
- Rendszeresen töröljük le a monitort, hogy a kép éles legyen.
- Ha enyhén rövidlátók vagyunk, próbáljuk a számítógép képernyőjét a távollátó szemüveg nélkül nézni, így jobban kíméljük a szemünket.
- Válasszunk nagyobb betűméretet, vagy nagyítsuk fel a képek méretét, hogy a szemünknek ne kelljen olyan erősen fókuszálnia.
Árnyékolás
- Erős napfényben, akár télen is, viseljünk napszemüveget. A citromsárga, borostyánsárga, narancssárga vagy barna lencsék a legjobbak, mert a színspektrum kék tartományába, tartozó fényt szűrik — azt a fényt, amely a szemünket megerőltető hunyorgásra késztet bennünket.
Legyen világosság
- Mindig ügyeljünk arra, hogy a szemünknek olvasás közben ne kelljen erőlködnie. A hajlítható hattyúnyaklámpa a legjobb, hiszen a fejét közvetlenül a lapra lehet irányítani. Még egy kisebb teljesítményű izzóval is több fényt biztosít, mint egy nagyobb teljesítményű villanykörtével ellátott asztali lámpa. (A 40—60 wattos izzó megfelelő megvilágítást nyújt.)
- Egy sötét szobában nem elegendő egyetlen olvasólámpát felkapcsolni. Ha túl nagy a kontraszt az olvasósarok és a helyiség többi részének megvilágítása között, a pupillánknak állandóan alkalmazkodnia kell a különbséghez, ezért jobb, ha több lámpa is ég.
- Amennyiben lehetséges, ne használjuk, illetve kerüljük a neon fénycsövet, mert pislákolása fokozza a szem megerőltetését. A hagyományos izzó fénye a legjobb, de kipróbálhatjuk a természetes fényt utánzó változatot is. Ez utóbbi különösen ajánlott a szemet túlságosan igénybe vevő munkákhoz.
Idősebb korban
- A negyven év feletti emberek szeme gyakran már nehezebben tud a közeli tárgyakra fókuszálni: gondot jelent például a cérna befűzése, vagy a boltban meg kell kérnünk valakit, hogy olvassa el az árucímkét helyettünk. Ezt nevezzük időskori távollátásnak (presbyopia). Ha a változás mindkét szemet nagyjából egyformán érinti, és a távollátásunk továbbra is kiváló, írassunk fel szemésszel olvasószemüveget. Nagyon fontos, hogy a mi pupillatávolságunkhoz legyen igazítva, ezért a gyógyszertárakban és a bevásárlóközpontokban kapható olcsó szemüvegeket inkább ne használjuk, mert esetleg tovább ronthatják a szemünket.
- Negyvenéves kor felett ajánlott rendszeresen részt venni szemészeti ellenőrzésen.
Hasznos
- Ha a szem megerőltetésének tünetei rendszeresen jelentkeznek, és az itt javasolt házi gyógymódok nem segítenek, ha a szemünk egyre romlik, vagy érzékennyé válik a fényre, keressünk fel szakrendelést. Ha hirtelen elszédülünk, és kettős látás lép fel, amely a szemünk pihentetése után sem múlik el, késlekedés nélkül forduljunk orvoshoz.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.