
Amikor erősebb lökés vagy ütés ér bennünket, előfordul, hogy a bőrfelület ép marad, alatta azonban a hajszálerek megrepednek, és bevérzés keletkezik. A vér a környező szövetekbe szivárog, és eleinte kékesfekete elszíneződést hoz létre, majd ahogy kezd lebomlani, a folt színe folyamatosan változik.
A véraláfutások általában 10-14 nap alatt kezelés nélkül is elmúlnak.
Néhány hasznos tanács, hogyan gyorsíthatjuk a felszívódást:
Vegyük elejét a nagyobb bajnak!
- A baleset után minél hamarabb kezdjünk meg a jegelést, és folytassuk a kezelést az elkövetkező 24 órában is. Ha lehűtjük a véredényeket az érintett területen, kevesebb vér tud a környező szövetekbe szivárogni. Használhatunk jégtömlőt, de törülközőbe bugyolált zacskós fagyasztott borsó, vagy jéghideg vízbe áztatott mosdókesztyű is tökéletesen megfelel a célnak. 10 percig hagyjuk a sérülésen, majd vegyük le, és a fagyásveszély miatt várjunk legalább 20 percet, mielőtt újra visszatennénk.
- Ha a karunkat vagy a lábszárunkat ütöttük meg, rögtön tegyünk a sérült részre rugalmas pólyát. A szorítókötés megakadályozza a véredények szivárgását, és a véraláfutás nem válik olyan súlyossá.
- Egy kanapéra vagy karosszékbe telepedve polcoljuk fel a sérült végtagot a szív magassága fölé. Ha ugyanis az érintett terület kevesebb vért kap, a véraláfutás kisebb mértékű lesz.
Jöhet a meleg
- A következő napon kezdjünk meleget alkalmazni, hogy javuljon a terület vérkeringése, és a felgyűlt vér távozhasson. Használjunk elektromos melegítőpárnát 20 percig, naponta többször. Kövessük az eszközön feltüntetett használati utasítást az égési sérülések elkerülése érdekében.
- Tetszés szerint meleg vizes palackot vagy mikrohullámozható hőakkut is használhatunk, amelyet gyógyászati segédeszköz boltokban szerezhetünk be.
- A fekete nadálytő olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek csökkentik a duzzanatot, és elősegítik az új sejtek növekedését.
- Öntsünk fél liter forrásban lévő vizet 30 g szárított vagy 60 g friss feketenadálytő-levélre. Hagyjuk 10 percig ázni, majd szűrjük le. A folyadékot csak külsőleg szabad használni — ne igyuk meg. Áztassunk egy gézlapot vagy mosdókesztyűt az oldatba, és tegyük a véraláfutásra egy órára. Vigyázat! Ne alkalmazzuk felhorzsolt bőrre vagy nyílt sebre!
- A meleg vízzel kevert ecet szintén segíti a gyógyulási folyamatot. Az ecet serkenti a bőrfelszín közelében a vérkeringést, így a véraláfutás hamarabb megszűnik. A varázsmogyoró hasonló gyógyhatással bír.
Dörzsölt megoldás
- Az árnikát régóta használják véraláfutás kezelésére. Olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek csökkentik a gyulladást és a duzzanatot. Kenjünk árnikakenőcsöt vagy -zselét a sérült területre mindennap.
- Vegyünk egy marék friss petrezselyemzöldét, morzsoljuk össze, és kenjük szét a bőrön. Bugyoláljuk be a területet rugalmas pólyával. Gyógynövényszakértők szerint a petrezselyem csökkenti a gyulladást, és enyhíti a fájdalmat. Az orbáncfüvet kapszula vagy tea formájában gyakran alkalmazzák enyhe depresszió ellen, az olaját pedig régóta használják sebgyógyításra. A benne lévő csersavak – érösszehúzó hatásuknak köszönhetően — megszüntetik a hajszáleres vérzést. Óvatosan dörzsöljük az olajat a véraláfutásra. Kezdjük el a kezelést rögtön a sérülés után, és ismételjük naponta háromszor.
A megelőzés ereje
- Ha túl könnyen alakulnak ki a bőrünkön véraláfutások, lehetséges, hogy C vitamin-hiányunk van. A C-vitamin erősíti a hajszálerek falát, ezáltal azok kevésbé lesznek sérülékenyek. Együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, különösen paprikát és citrusfélét, vagy szedjünk étrend-kiegészítő formájában C-vitamint naponta, osztott adagokban.
- Répa, kajszibarack és citrusfélék fogyasztásával növeljük a flavonoidok bevitelét. Ezek a vegyületek fokozzák a C-vitamin hatékonyságát. A szőlőmagkivonat szintén kiváló flavonoidforrás.
- A véraláfutások kialakulására a K-vitamin hiánya is hajlamossá tehet. Ezt a vitamint kelkáposzta, brokkoli, kelbimbó és levélzöldségek fogyasztásával pótolhatjuk, valamint multivitamin-kiegészítők szedésével, amelyeket a jobb felszívódás érdekében étkezés közben érdemes bevenni.
Hasznos
- Ha spontán módon vagy igen enyhe fizikai behatásra alakulnak ki véraláfutások a bőrünkön, forduljunk orvoshoz, mert tisztázni kell, nem valamilyen betegség áll-e a háttérben. Keressük fel az orvost, ha a beütött ízület megduzzad, vagy az érintett végtag mozgásában korlátozott, illetve ha heves fájdalom vagy láz lép fel, netán a véraláfutás a koponya oldalán, a fül felett alakult ki (az ütés súlyosabb sérülést, törést okozhatott).
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.