
A fájó torok bepirosodhat, és fehér vagy sárgás pöttyök jelenhetnek meg rajta; az égető vagy kaparó érzés miatt olykor nehezen tudunk beszélni vagy nyelni. Ezek a torokgyulladás legjellemzőbb tünetei, amelyet leggyakrabban vírusok, ritkábban baktériumok okoznak…
Vírusos megbetegedés (például nátha vagy influenza) esetén a fájdalom általában fokozatosan erősödik, és legfeljebb alacsony lázzal jár. Amennyiben a kórokozó valamilyen baktérium, például Streptococcus, a gyulladás hirtelen lobban fel, a nyaki nyirokcsomók megduzzadnak, és a lázunk magasra szökhet. A gyulladás gyakran a mandulákat érinti. A torokfájást ezenkívül előidézheti a dohányzással összefüggő irritáció, száraz meleg, az orrváladék lecsorgása a garat hátsó falán (különösen alvás közben fordulhat elő), illetve allergiás reakció is.
Íme, néhány hatékony megoldás
Gargarizálás
- Azonnali és hatékony enyhülést hoz a régi jó sós vizes öblögetés. A só enyhe fertőtlenítő hatással rendelkezik, és vizet von el az ödémás garat nyálkahártyájából, s ez segít a slejm ki-tisztulásában. Oldjunk fel fél teáskanál sót egy pohár meleg vízben (a lehető legmelegebbet használjuk, amit még el tudunk viselni), gargarizáljunk vele, majd köpjük ki. Alkalmazzuk óránként.
- Adjunk 10-20 csepp Tabasco-szószt egy pohár vízhez. A csípős ételízesítő kapszaicint tartalmaz, aminek vírusölő tulajdonsága van. Ne nyeljük le az oldatot.
- Tegyünk fél teáskanálnyi szódabikarbónát egy pohár meleg vízbe, majd öblögessük vele a garatot. A keverék csökkenti a gyulladást.
Édes gyógymódok
- A mézet már régóta alkalmazzák torokfájás ellen. Antibakteriális hatásának köszönhetően felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot. Úgynevezett hipertóniás ozmotikus szer, tehát vizet von ki a gyulladt szövetekből, ezzel csökkenti a duzzanatot és a fájdalmat. Adjunk 2-3 teáskanállal egy csésze forró vízhez vagy gyógyteához.
- Facsarjuk fél citrom levét forró vízbe, majd adjunk hozzá 2 teáskanálnyi mézet. Ha egy evőkanálnyi brandyt, whiskyt vagy portóit is hozzákeverünk, étvágygerjesztő és fájdalomcsillapító hatású puncsot kapunk.
- A fekete ribizlit is gyakran javasolják torokfájás ellen. Vásároljunk kiváló minőségű koncentrátumot, majd keverjük forró vízbe, és lassan kortyolgassuk el.
Remek teák
- A közönséges pemetefű csökkenti a gyulladt garatszövet duzzanatát. A nyákot is felhígítja, ezáltal megkönnyíti a kiürülését. Áztassunk 2 teáskanálnyit a felaprított gyógynövényből egy csészényi forrásban lévő vízbe 10 percre, majd leszűrve fogyasszuk.
- A vörös szilfa olyan nyálkát tartalmaz, amely védőréteget von a torkunkra, és csillapítja a fájdalmat. Áztassunk 1 teáskanálnyit a fa kérgéből kétpohárnyi forrásban lévő vízbe, szűrjük le, és kortyoljuk el.
- A vörös szilfa kérgéhez hasonlóan az orvosi ziliznek is nevezett fehér mályva gyökere is tartalmaz torokvédő, nyálkás anyagot. Áztassunk 2 teáskanálnyi szárított gyógynövényt egy csészényi forrásban lévő vízbe 10 percig, azután leszűrve fogyasszuk. Igyunk naponta 3-5 csészével.
Kiegészítő lehetőségek
- Szedjünk naponta C-vitamint. Akár nátha, akár influenza vagy Streptococcus baktérium okozta a torokfájásunkat, ez a vitamin erősíti az immunrendszerünket, és segít leküzdeni a fertőzést. Ha hasmenés jelentkezik, csökkentsük az adagot.
- A kasvirág antibakteriális és vírusölő hatása révén felgyorsítja a gyógyulást. Kivonata kapszula formában kapható – szabvány szerinti, 3,5 százalék echinakozidot tartalmazót vegyünk.
- A szárított fokhagymának erős antibakteriális és fertőtlenítő hatása van. Válasszunk savrezisztens bevonatú kapszulát (amely kíméletesebb az emésztőrendszerhez), és vegyük be étkezés közben.
- Szopogassunk cinktartalmú cukorkát három-négy óránként addig, amíg a torokfájás el nem múlik, de legfeljebb öt napig, mert túl nagy mennyiségben károsíthatja az immunrendszert. (A cinktartalmú kiegészítők biztonságos felső határa hosszú távon napi 15 mg.) Ez az ásványi anyag bizonyítottan gyorsítja a gyógyulást (egy vizsgálat szerint 3-5 nappal rövidíti le a lábadozás idejét).
A megelőzés ereje
- Megfázásos és influenzás időszakokban gyakran mossunk kezet, és lehetőleg ne nyúljunk a szemünkhöz, az orrunkhoz, illetve a szánkhoz, így kisebb valószínűséggel kapjuk el a betegséget.
- Működtessünk párásító készüléket a hálószobában. A levegő nedvességtartalmának növelésével megakadályozhatjuk a torkunkat borító nyálkahártya túlzott kiszáradását.
- Ha nincs párásító készülékünk, tegyünk a radiátorra egy edényben vizet minden este. Lehet, hogy nem túl esztétikus látvány, de a célnak kiválóan megfelel. A vízhez ráadásul néhány cseppfertőtlenítő hatású illóolajat is adhatunk; a citromolaj például igen kellemes illatúvá varázsolja a levegőt. Ugyanilyen jó, ha vizes törülközőt terítünk a radiátorra, esetleg télen a vastagabb ruhákat a fűtőtesten szárítjuk: így szintén növeljük a levegő páratartalmát.
- Szokjunk le a dohányzásról. A cigarettafüst irritálja a garat nyálkahártyáját.
- Ne szájon, hanem orron át lélegezzünk, így természetes módon tehetjük nedvesebbé a belélegzett levegőt, hiszen az orrüregnek a párásítás és egyben a levegő felmelegítése is a fő feladata.
- Abban az esetben, ha időről időre visszatérő torokgyulladás kínoz, gyakran váltsunk fogkefét. A baktériumok megtelepednek a sörtéken, és ha fogmosás közben megsértjük a fogínyt, újra megfertőződhetünk.
- A megfázásos és influenzás időszakokban erősítsük immunrendszerünket vitaminokkal, gyógynövényekkel és megfelelő táplálkozással. A legalapvetőbb kiegészítők a C- és az E-vitamin, a cink és a magnézium, valamint az olyan gyógynövények, mint az aranypecsétfű és a csüdfű. Használjunk főzésnél fűszerként vagy szedjünk kiegészítőként fokhagymát, gyömbért.
Hasznos
Általában mi magunk is hatékonyan kezelhetjük a közönséges torokfájást, ami néhány nap alatt magától elmúlik. Forduljunk azonban orvoshoz, ha a fájdalom egy hétnél tovább tart, ha legalább 38 °C-os láz kíséri három napnál hosszabb ideig, vagy ha a fülünk is fáj. Akkor is menjünk orvoshoz, ha nehezen tudjuk a nyálunkat lenyelni vagy kinyitni a szánkat, ha három hétnél tovább be vagyunk rekedve, vagy vércsíkos váladék ürül.