
Terméketlenségről akkor beszélünk, ha egy párnak egyévi rendszeres, védekezés nélküli nemi élet után sem sikerül a fogamzás (nem is gondolnánk, hogy ez milyen gyakori probléma). Az orvosok ma már tudják, hogy a két nem képviselői között közel megegyező az érintettek száma..
Az esetek egyharmadában a nő ivarszerveinek rendellenessége, a másik harmadában a férfi ,,magtalansága”, a fennmaradó egyharmadban pedig mindkettőjüknél megfigyelhető tényezők állnak a háttérben.
NŐKNEK
Készenlétben
- A peteérés (ovuláció) előtt és után öt nappal vagyunk a legtermékenyebbek. Időnként töröljük le a hüvelyi területet egy papír zsebkendővel, és ellenőrizzük a méhnyaknyák állagát: amennyiben a váladék nyúlós és tojásfehérjéhez hasonló, jók az esélyek a teherbe esésre. (A nyák megkönnyíti a spermium számára a petesejthez jutást.)
- A gyógyszertárban kapható ovulációs tesztek segítenek megállapítani, hogy mikor következik be peteérés. Amennyiben a teszt – amelynek elvégzéséhez vizeletmintára, illetve a nyálból vagy a hüvelyváladékból vett kenetre lehet szükség -három hónap alatt nem jelez ovulációt, forduljunk orvoshoz.
A megfelelő testsúly elérése
- Ha súlyfeleslegünk van, és teherbe szeretnénk esni, ez elég erőt adhat, hogy lefogyjunk. A zsír ösztrogént termel, a magas ösztrogénszint pedig csökkenti a fogamzóképességet.
- A túlzottan alacsony testsúly is okozhat terméketlenséget. Elegendő mennyiségű zsír hiányában a peteérés rendellenes lehet, vagy a méh képtelen befogadni a megtermékenyített petesejtet. Adjunk több egészséges kalóriát az étrendünkhöz – sovány fehérjét, teljes kiőrlésű gabonaféléket, valamint olyan jótékony zsírokat, mint az olívaolaj.
Lazábban
- Komoly fizikai megerőltetés mellett szervezetünk nagy valószínűséggel képtelen felkészülni a terhességre, így például az egy óránál hosszabb testedzés gátolhatja a peteérést (ezzel a problémával női sportolók és balett-táncosok gyakran szembesülnek). Ha gyermeket szeretnénk vállalni, lassítsunk egy kicsit a tempón.
- A felmérések szerint a váltakozó ritmusú, stresszes munkát végző nők általában nehezebben esnek teherbe. Tűzzünk ki elérhető szakmai célokat, és próbáljuk magunk mögött hagyni a munkahelyi feszültséget, amikor hazaérünk. A feszültség csökkentése érdekében meditációs vagy jógagyakorlatokat is végezhetünk.
Rejtett összefüggések
- Próbáljuk mellőzni az antihisztaminokat és az orrdugulás elleni szereket. Ezeket a gyógyszereket az orrüregben felgyülemlő váladék mennyiségének csökkentésére fejlesztették ki, de a méhnyaknyákra is hatást gyakorolnak. Ez utóbbi pedig fontos szerepet játszik abban, hogy a spermiumok eljussanak a méhen át a petevezetékbe, ahol a megtermékenyítés megtörténhet.
- Az olyan gyulladáscsökkentő szerek, mint az ibuprofen és az aszpirin, gátolhatják a peteérést, illetve a megtermékenyült petesejt megtapadását a méhfalon. Használjunk inkább paracetamolt a fájdalom csillapítására.
FÉRFIAKNAK
Készenlétben
- Ha a partnerünk peteérését megelőző néhány napban nemet mondunk a szexre, az ovuláció idején több spermiummal próbálkozhatunk majd a megtermékenyítéssel. Tulajdonképpen minél több idő telik el az utolsó ejakuláció óta, annál magasabb lesz a spermaszám.
- Hordjunk boxeralsót a szoros alsónadrág helyett – ez utóbbi benntartja a hőt, és a túl nagy meleg hatására kevesebb egészséges spermium termelődik a herékben. A szűk farmert ugyancsak érdemes lazább viseletre cserélni, és mellőzzük a forró fürdőket meg a szaunázást, ha az apaságra készülünk.
A kiegészítők is segíthetnek
- A cink növeli a tesztoszteronszintet és a spermaszámot, ráadásul hozzájárul, hogy a spermiumok életképesebbé váljanak. Mivel gátolja a réz felszívódását a szervezetünkben, a két ásványi anyagot együttesen alkalmazzuk.
- A sejteket és a szöveteket károsító szabad gyökök (a külső elektronhéjukon párosítatlan elektronnal rendelkező molekulák) a spermiumoknak is árthatnak. Ezt azonban antioxidáns C- és E-vitamin alkalmazásával elkerülhetjük. Ha véralvadásgátló gyógyszert vagy a véralvadást befolyásoló más orvosságot (például aszpirint) szedünk, előbb kérdezzük meg orvosunkat, javasolja-e az E-vitamint.
- A közelmúltban végzett vizsgálatok során azoknál a férfiaknál, akik három hónapig mindennap szeléntablettát szedtek, a spermiumok mozgásképessége jelentősen megnövekedett. A spermaszámra ugyanakkor semmilyen hatást sem gyakorolt.
- A pycnogenol, egy Délnyugat-Franciaország partjai mentén élő fenyőféle kérgének kivonata erős antioxidáns, amely javíthatja a spermiumok állapotát. Egy nemrégiben végzett vizsgálat során a terméketlen férfiak spermiumainak minősége és mozgásképessége jelentősen javult a pycnogenol három hónapig tartó szedése után. A készítmény gyógynövényboltokban kapható.
- A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a nagy mennyiségű esszenciális zsírsavat tartalmazó lenmagolaj szintén elősegíti az egészséges spermiumok termelődését. Emellett azonban egyéb jótékony hatással is rendelkezik: csökkenti a koleszterinszintet, és véd a szívbetegség ellen. Vegyünk be naponta 1 evőkanállal étkezés közben. Akár gyümölcslébe, joghurtba, salátaöntetekbe vagy más ételekbe is keverhetjük (főzéskor ne használjuk, mert hő hatására értékes vegyületei elbomlanak).
NŐKNEK ÉS FÉRFIAKNAK
Füst- és koffeinmentesen
- A dohányzás mindkét nem esetében csökkenti a termékenységet, a fogamzás után pedig a nőknél egyértelműen növeli a vetélés kockázatát. A nikotint fogyasztó nők petefészkében bizonyítottan gyorsabban csökken az egészséges petesejtek száma, mint a nem dohányzókéban. A férfiaknál összességében kevesebb spermium termelődik, ráadásul ezek közül több lesz a sérült.
- Érdemes kerülni a koffeintartalmú italokat, mert fogyasztásuk mindkét nemnél csökkentheti a termékenységet. A gyógyszeres szekrényben is nézzünk körül: bizonyos orvosságok koffein felhasználásával készülnek.
Megfelelő időzítés
- Peteéréskor (az időpontot a méknyaknyák vizsgálatával vagy ovulációs teszttel állapíthatjuk meg) három napon át naponta legalább egyszer kerüljön sor együttlétre.
- Ha nem szeretnénk a peteérés figyelésével bajlódni, a legutóbbi menstruáció első napjától számított nyolcadik naptól minden második nap szeretkezzünk, egészen a huszadik napig. A spermium élettartama három nap, ez a rendszeresség és gyakoriság tehát biztosítja, hogy amikor az ovuláció bekövetkezik, a spermiumok készenlétben várakozzanak.
Hasznos
35 év alatt egyévi, 35 év felett pedig hathavi sikertelen próbálkozás után érdemes igénybe venni az orvosi segítséget. Velünk egy időben partnerünk is keresse fel orvosát, hogy minden szükséges vizsgálatra sor kerülhessen.