
A szürkehályog esetében az anyagcsere egyfajta zavaráról van szó. A szemlencse nem kap megfelelő vagy elegendő táplálékot, anyagcseretermékek maradnak vissza benne, melyek a látást és a szaruhártyát is zavarják. A betegség teljesen váratlanul jelentkezhet, kellemetlen eseményekkel, netán egy nemkívánatos személy látogatásával összefüggésbe, és ugyanolyan hamar meg is szűnhet.
- Gyakran a cukorbaj szövődményeként alakul ki.
- Sokat segíthet a táplálkozás radikális megváltoztatása, ami szellemi-lelki szinten annyit jelent, hogy a jövőben elkerüljük a helytelen „benyomások” befogadását. Kívánatos továbbá kerülnünk a mozgásszegény életmódot, hogy fizikai mozgékonyságunk fokozódásával szellemi-lelki ruganyosságunk is növekedjék, nehogy bizonyos nézeteinkben megmerevedjünk.
- Amennyiben ez utóbbi bekövetkezik, minden bizonnyal fizikai látásunk is megmerevedik. Általában véve gyökeresen meg kell változtatnunk helytelen életszemléletünket, azaz szellemi-lelki téren fel kell ismernünk és követnünk kell az élet törvényeit.
- Jótékony hatásúnak bizonyulhat a koplalás is. A betegnek meg kell próbálni javítani a légzésmódján is, hogy ezáltal ismét részt kelljen vállalnia a külvilág történéseiben – legalábbis az eddiginél nagyobb mértékben. Szó szerint ez annyit jelent, hogy részt kap és vállal is.
- Amennyiben a szürkehályog a cukorbaj szövődményeként lépett fel, arra szólít, hogy újra megtanuljunk szeretetet adni és valóban őszintén elfogadni ott, ahol irányunkban kinyilvánítják.
- Amíg mindez egyáltalán nem vagy csak részlegesen következik be, továbbra sem fogunk tisztán látni, szaruhártyánkat s ezáltal a tekintetünket is zavarja valami, míg teljesen el nem veszítjük azon képességünket, hogy a dolgokat olyannak tekintsük, amilyenek valójában. Hiszen ha valamit nem akarunk meglátni, ez előbb-utóbb látási képességünk elvesztéséhez vezet.
Összefoglalva: Hályog (szürke) – anyagcserezavar, szellemi-lelki „mozgáshiány”, megmerevedett nézetek; felszólítás, hogy több érdeklődést tanúsítsunk a világ iránt