
A szezonális depresszió a legsötétebb téli hónapokban – decemberben és januárban – jelentkezik a legerőteljesebben. Tünetei közé tartozik a fáradtság, az alvászavar (álmatlanság vagy éppen túl sok alvás), az energiahiány, a szorongás, az ingerlékenység, a libidócsökkenés, az édességek iránti sóvárgás és a testsúlygyarapodás…
A jelenség okát nem ismerjük, de feltehetően kapcsolatban áll a napos órák számának csökkenésével, ami felborítja a szervezetben a melatonin és a szerotonin egyensúlyát. A melatonin nevű hormon az agyban, a tobozmirigyben termelődik, amikor kevés a fény. Ez a hormon állítja a szervezet belső óráját, ezzel csökkenti a testhőmérsékletet, és álmosságot okoz. A szerotonin egy ingerületátvivő anyag, ami szabályozza a hangulatot, javítja a memóriát és a figyelmet.
Nézzünk néhány hatékony módszert a szezonális depresszióra
Fényes megoldás
- Amennyire lehetséges, növeljük a lakásba beáramló természetes fény mennyiségét. Nappalra húzzuk szét a függönyöket. Ha faágak takarják el a fényt az ablak előtt, nyessük meg a fát. Érdemes lehet tetőablakot beépíttetni, különösen akkor, ha sok időt töltünk az adott helyiségben.
- Napsütéses téli napokon menjünk ki a szabadba sétálni. Egy vizsgálat szerint egy óra séta a téli napon ugyanolyan hatékonyan enyhíti a szezonális kedélybetegség tüneteit, mint két és fél órányi séta erős mesterséges fényben. Időzítsük a leghosszabb szabadságunkat a téli hónapokra, és ha tehetjük, utazzunk el meleg, napos éghajlatú vidékre.
A mozgás is jót tesz
- Ma már tudományos eredmények is alátámasztják, hogy a testmozgás segít a depresszió leküzdésében, ám télen az edzésre is nehezebben szánjuk rá magunkat. Megkönnyíthetjük a dolgunkat, ha bérletet veszünk egy fitneszklubba, ahová rendszeresen el tudunk járni.
- Még ennél is jobb, ha a szabadban edzünk. Sétáljunk, kocogjunk vagy kerékpározzunk – mozogjunk bármit, amit szeretünk, hogy friss levegőhöz és napfényhez jussunk (még a borús napokon is magunkba szívhatunk némi napsütést).
Gyógynövény a rosszkedvre
- Szedjünk naponta antidepresszáns hatású orbáncfűkapszulát. Az elmúlt húsz évben számos vizsgálat igazolta, hogy a régóta kedélyjavítóként használt gyógynövény egyik összetevője közvetett módon segít növelni a hangulatszabályozó agyi vegyület, a szerotonin mennyiségét. Az orbáncfű hátránya azonban az, hogy fényérzékenységet okozhat. A kúra alatt mindig alaposan kenjük be magunkat naptejjel, amikor kimegyünk a szabadba. Vigyázat! Ne alkalmazzuk az orbáncfüvet fényterápiával egy időben, mert fennáll a szem és a bőr károsodásának veszélye. A gyógynövényt vényköteles antidepresszánsokkal se szedjük együtt.
Mit tegyünk még?
- Szedjünk mindennap olyan étrend-kiegészítőt, amely B1-vitamint (tiamint),B6-vitamint (piridoxint) és folsavat tartalmaz. Ezek a vitaminok bizonyítottan jótékony hatást gyakorolnak a kedélyállapotunkra.
- Ne vigyük túlzásba a sütemények, édességek és cukros ételek fogyasztását. A finomított cukor eleinte felpörget ugyan, később azonban hirtelen leesik az energiaszintünk, és ezzel együtt romlik a hangulatunk is. A fehérjedús ételek ezzel szemben fokozzák a vitalitást: reggelire együnk mondjuk főtt tojást, ebédre pedig csirkehúsos szendvicset.
- Beszéljünk családunknak és barátainknak a problémánkról, és kérjük a támogatásukat. Ha tudják, hogy a borús napokon hajlamosabbak vagyunk a depresszióra, segíthetnek olyan közös programokat kitalálni, amelyek lekötik a figyelmünket.
- A hangulatingadozás megelőzése érdekében ne fogyasszunk szeszes italt. Noha egy rövid időre segít elmulasztani a szorongást, az alkohol nagyobb mennyiségben valójában depresszáns szer, azaz elnyomja a központi idegrendszer aktivitását, így amikor a hatása szűnni kezd, még rosszabb hangulat vesz rajtunk erőt.
Hasznos
Ha a depresszió súlyos tünetekkel – az érdeklődés és a motiváció hiányával, az étkezési és alvási szokások megváltozásával, búskomorsággal – jelentkezik, forduljunk orvoshoz. Állapotunkon antidepresszánsok és fényterápia alkalmazásával javíthatunk.