
A haj élettelen anyag; összetételében a körmünkhöz hasonlít, de mindegyik hajszál egy külső sejtréteggel rendelkezik, mely a belső részt védi. Ha ez a burkolat megsérül, a haj veszít nedvességéből és fényéből, a vége pedig töredezetté válik. Ennek számtalan oka lehet, a hajfestékek rendszeres használatától, a klórral való gyakori érintkezéstől a túl sok napfényen és a hajszárító hőjén át a hajegyenesítők és hajsütővasak károsító hatásáig..
Ha hinni lehetne annak, amit a tévéreklámok állítanak, bele kellene törődnünk, hogy csak a márkás samponok és hajkondicionálók képesek dússá és fényessé varázsolni a tincseinket. A hirdető cégek azonban igyekeznek elhallgatni, hogy termékeik semmivel sem nyújtanak többet, mint mondjuk az egyszerű majonéz, amely ugyanolyan csillogást és tartást kölcsönözhet a hajnak.
Íme néhány további hatékony módszer
A samponozás
- Legfeljebb két- vagy háromnaponta mossunk hajat.
- Használjunk babasampont, amely kevésbé szárít.
- A hajmosáshoz és -öblítéshez ideális vízhőfok alig melegebb a saját testhőmérsékletünknél, a forró víz ugyanis eltávolítja a természetes védőolajokat is a hajunkról.
- A habot alaposan öblítsük le. A hajszálakat kiszárítja a rájuk rakódott samponmaradék.
Hajbalzsamok
- Vásárláskor olyan hajkondicionálót válasszunk, amely dimetikont vagy fenil-trimetikont tartalmaz, mert ezek a vegyületek hajszárításkor megóvják a hajunkat a hőtől.
- Házi hajkondicionáló készítéséhez keverjünk össze 60 g olívaolajat és 60 g aloe vera zselét 6 csepp rozmaring-, valamint 6 csepp szantálfa-illóolajjal. Az olívaolaj természetes puhító, az aloe vera hidratál, a rozmaring életre kelti és lággyá teszi a hajat, a szantálfa olajára pedig finom illata miatt van szükség. Hagyjuk a hajunkon egy-két óráig, azután öblítsük le.
- Amikor kondicionálót alkalmazunk, először a hajvégekre tegyünk belőle bőven, mert a hajszálak itt a legszárazabbak.
- Ha más éppen nincs otthon, kenjünk egy kevés folyékony kézápolót a száraz hajvégekre.
Hajtápláló ételek
- Az avokádó hidratálja és erősíti a hajszálakat. Turmixoljunk össze egy érett, meghámozott avokádót l teáskanál búzacsíra olajjal és 1 teáskanál jojobaolajjal. Vigyük fel a frissen mosott hajra úgy, hogy a hajszálakat a tövüktől a végükig befedje a krém. Vegyünk fel egy zuhanysapkát (esetleg egy nejlonzacskót), várjunk 15-30 percig, azután alaposan öblítsük le.
- Avokádó helyett majonézt is használhatunk. Dörzsöljük a hajunkba, hagyjuk rajta legfeljebb egy óráig, majd mossuk le.
Kímélő szárítás
- Amikor csak lehet, hagyjuk a hajunkat a levegőn megszáradni. Ha hajszárítót használunk, csak rövid ideig tegyük. Ugyanez vonatkozik a hajcsavarókra, hajegyenesítőkre és hajsütő vasakra is. A hő előidézheti a haj töredezését.
- A hajszárítót ne a legmagasabb fokozaton működtessük.
Fésülködés
- Használjunk olyan hajkefét, amely természetes sörtével készült. A szintetikus anyagok statikus elektromosságot fejlesztenek, ami még törékenyebbé teszi a hajunkat.
- A csomók kifésüléséhez először a hajvégeket bontsuk ki. Talán nem is gondolnánk, mennyire igénybe veszi a hajszálakat, amikor türelmetlenül rángatni kezdjük a fésűt az összegubancolódott részeken.
- A hajvégek kifésülése után húzzuk a fésűt a tövektől a végekig, hogy a természetes olajokat egyenletesen eloszlassuk.
Erős tincsek
- A B-vitaminok erősítik a hajszálakat. Szedjünk naponta kétszer, étkezés közben B-vitamin-komplexet.
- A szelén segít megőrizni a haj egészségét. Szedjünk naponta kiegészítőt, vagy együnk brazildiót: 30 g szárított dió 840 mikrogrammot tartalmaz ebből az ásványi anyagból. Vigyázat! A túl sok szelén mérgező, és a tünet nem más, mint hajhullás!
- A gamma-linolénsav nevű esszenciális zsírsavban gazdag ligetszépeolaj fénylővé teszi a hajat. Vegyünk be ilyen kapszulát naponta háromszor, étkezés közben.
A megelőzés ereje
- Klóros vizű medencében viseljünk úszósapkát, és úszás után, amilyen hamar csak lehet, mossunk hajat.
- Télen működtessünk párásító készüléket a hálószobában. A központi fűtés szárítja a levegőt, s ez nem tesz jót a hajnak. Hathetenként vágassuk le a száraz, töredezett hajvégeket.
Hasznos
Ha a hajunk minősége hirtelen romlik, és emellett kimerültséget, hidegrázást, ingerlékenységet és székrekedést tapasztalunk, forduljunk orvoshoz. Ezek ugyanis a pajzsmirigy-elégtelenség (hipotireózis) tünetei lehetnek. Akkor is orvoshoz kell menni, ha a haj szárazsága mellett a fejbőrünk kérges és viszket, amit pikkelysömör okozhat.