
Bőrünk felső szarurétege normális esetben önmagát hidratálja, ám ezt a feladatát nem tudja kielégítően ellátni, ha túl gyakran zuhanyozunk, sokat tartózkodunk a napon, szárító hatású szappant és kozmetikumokat használunk, esetleg a lakásban „sivatagi” a levegő..
A kézfej és az arc van leginkább kitéve az időjárásnak, ráadásul a kézfej bőre tartalmazza a legkevesebb faggyúmirigyet. A száraz bőr veszít rugalmasságából, hamarabb ráncosodik. A vitaminokban és ásványi anyagokban szegény táplálkozás, az elégtelen folyadékpótlás, a dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás hozzájárul a bőr nedvességtartalmának csökkenéséhez és idő előtti öregedéséhez.
A legtöbb testápoló rendszeres alkalmazásával helyreállíthatjuk a bőr nedvességtartalmát, de az alábbi házi gyógymódokat is bátran kipróbálhatjuk:
A puhább bőrért
- A tejsav lehámlasztja az elhalt sejteket, és fokozza a bőr nedvességmegtartó képességét is. Áztassunk egy kéztörlőt hideg tejbe, és helyezzük a különösen száraz vagy irritált felületre. Hagyjuk rajta 5 percig, majd finoman öblítsük le a bőrt, hogy egy kevés tejsav rajta maradjon.
- Engedjünk meleg vizet a kádba, adjunk hozzá 2 pohár keserűsót, és néhány percig áztassuk benne magunkat. Amíg a bőrünk nedves, a kérges területeket néhány marék keserűsóval be is dörzsölhetjük. Meg fogunk lepődni, milyen bársonyosnak érezzük a bőrünket fürdés után. Néhány szál szárított moszatot is tehetünk a vízbe, hogy fokozzuk a puhító hatást.
- Az aloe vera zselében található savak elpusztítják az elhalt hámsejteket. Vágjunk le a tövénél egy levelet a növényről, majd hámozzuk le a külső, zöld bőrszövetet, és a zselével kenjük be a bőrünket.
- Használjunk alfa-hidroxi-savakat vagy ureát tartalmazó krémet, testápolót. Ezek eltávolítják a fellazult, hámló sejteket, ezáltal puhábbá teszik a bőrt.
Még több nedvesség
- Készítsünk pépet egy érett avokádóból, és kenjük az arcunkra. A benne lévő olaj lágyítja a bőrt, ezenkívül E-vitamint is tartalmaz.
- Próbáljuk ki a következő olcsó termékeket a bőr nedvességtartalmának megőrzésére: a lanolint (a gyapjúból nyerik), a petróleumzselét, a mogyoróolajat, sőt akár a főzőmargarint is. Módjával alkalmazzuk őket, különben zavaróan ragacsosnak fogjuk érezni a bőrünket.
Szappancsere
- Kerüljük az illatosított szappanokat, mert kiszáríthatják és irritálhatják a bőrt.
- Válasszunk inkább krémszappanokat, amelyekhez a gyártás folyamatának késői szakaszában többlet olajat vagy -zsírt adnak, ezért jótékony olajos filmréteget képeznek a bőrünkön.
- Próbáljunk ki valamilyen gyengéd lemosót, amely a bőr pH-értékéhez hasonló pH-értékkel rendelkezik, ezért úgy távolítja el a szennyeződést, hogy nem mos le túlságosan sok természetes olajat a bőrünkről.
- A folyékony szappanok szintén gyengédek a bőrhöz. Válasszunk olyat, amely a termékleírás szerint hidratáló, és tartsunk egy-egy flakonnal a mosogató és a mosdó mellett is.
Gyors zuhany és fürdés
- Soha ne töltsünk 15 percnél hosszabb időt a zuhany alatt vagy a fürdőkádban. Amikor sokáig áztatjuk magunkat, lemossuk a bőr zsíros védőrétegét. Ugyanilyen okból meleg, és ne forró vizet használjunk.
- Adjunk valamilyen bőrlágyítót a fürdővízhez, például fürdőolajat.
- Módjával használjuk a szappant — csak a hónaljunkra, az ágyék területére és a lábfejünkre, a testünk többi részét pedig mossuk tiszta vízzel.
- Fürödjünk vagy zuhanyozzunk este, hogy a bőrünk alvás közben pótolni tudja a védőolajokat.
Párásítás a lakásban
- Télen ügyeljünk arra, hogy a lakásunk páratartalma megfelelő legyen. Tegyünk víztartályokat a radiátorokra, a kandalló mellé; hagyjuk nyitva a fürdőszoba ajtaját zuhanyzás vagy fürdés közben; éjszakára kapcsoljuk be a párásítókészüléket a hálószobában.
- Ha a házban kandalló vagy fatüzelésű kályha van, csak módjával használjuk. A fa elégetéséből származó hő jobban szárítja a levegőt.
Hidratáló étel-ital
- Igyunk sok folyadékot, naponta legalább nyolc nagy pohárral (2,5 dl). A gyógynövényteák és a gyümölcslevek is be leszámítanak a mennyiségbe, a vízhajtó hatású koffein- és alkoholtartalmú italok viszont nem.
- Legalább hetente kétszer együnk olajos húsú halat, például makrélát, szardíniát, heringet vagy lazacot, amelyek ómega-3 zsírsavakban gazdagok, és segítenek megőrizni a hámsejtek egészségét. E zsírsavak kiváló forrása a dió, az avokádó és a lenmagolaj is. Keverjünk legfeljebb 2 evőkanál lenmagolajat a salátaöntetbe vagy a reggeli zabkásába mindennap. (Ha meleg zabpehelybe keverjük, csak a zabpehely megfőzése után adjuk hozzá. Hő hatására, ugyanis a lenmagolaj hasznos vegyületeinek nagy része elbomlik.)
Vitaminok és ásványi anyagok
- Bizonyos vitaminok, különösen a B- és C-vitaminok, számos ásványi anyaggal együtt segítenek megőrizni bőrünk egészségét. Szedjünk naponta B-vitamin-komplexet, amely tiamint (B,- vitamint), riboflavint (B2-vitamint) és pantotén-savat (B5-vitamint) tartalmaz; vagy időnként együnk egy kevés élesztőt.
- Fogyasszunk olyan multivitamin-kiegészítőt, amely egyetlen tablettában számos bőrtápláló anyagot (például A-, B6-, C- és E-vitamint, valamint riboflavint, folsavat, cinket és szelént) tartalmaz.
Hasznos
- Ha a szárazság az otthoni kezelések hatására sem szűnik meg; ha súlyos, viszkető kiütés jelentkezik; ha a bőrünkön fertőzés jeleit (bőrpír, kérgesedés vagy váladékozás) fedezzük fel, feltétlenül forduljunk orvoshoz. A száraz bőr esetenként valamilyen betegség, például pajzsmirigy-elégtelenség vagy cukorbetegség jele is lehet.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.