
Az orvosi szakszóval stomatitis aphthosának nevezett szájfekély (afta) gyakran csoportosan jelenik meg az ajak vagy az arc belső felszínén, a fogíny környékén, illetve a nyelven. A fehér vagy sárgás hólyagokat vöröses gyűrű övezi; méretük a gombos-tűfejnyitől akár a pénzérme nagyságúig terjedhet.
Ma még nem tudják pontosan, mi okozza, de az immunrendszer legyengülése valószínűleg szerepet játszik a kialakulásában. Kitörését gyakran valamilyen stresszhelyzet vagy szájsérülés előzi meg. A visszatérő fekélyt olykor bizonyos ételek fogyasztása okozza.
Íme néhány módszer a fájdalom tompítására és a fekély gyógyulásának siettetésére:
Pecsét a sebre
- Az úgynevezett deglicirrizinált édesgyökér (DGL) védő réteggel vonja be a sebet, így csillapítja a fájdalmat, és elősegíti a gyógyulást. Ha a DGL-t meleg vízbe keverjük, és szájöblítőként alkalmazzuk, hamarabb megszabadulhatunk az aftától.
- A széles körben alkalmazott aloe vera nedve szintén enyhülést nyújthat. Töröljük szárazra a fekélyt vattával, majd kenjük rá a növény leveléből kipréselt zselét. Ismételjük tetszés szerinti gyakorisággal.
- Törjünk szét egy E-vitamin-kapszulát, és kenjük a tartalmát a sebre. Naponta többször is alkalmazhatjuk.
Semlegesítés
- Kapjunk be egy savlekötő rágótablettát, vagy tegyük a fekélyre, és hagyjuk feloldódni. A fájdalmat ugyanis savak és emésztőenzimek okozzák, amelyek marják a seb környékén, lévő szöveteket. Ezek semlegesítésével enyhíthetjük a panaszt, és elősegíthetjük a gyógyulást.
- Használjunk egy kevés magnézium-hidroxidot szájvízként, esetleg tegyük a fekélyre naponta három-négy alkalommal. (Öblögetéskor köpjük ki.)
- Helyezzünk egy beáztatott teafiltert a fekélyre 5 percig. A tea csillapítja a fájdalmat, részben a savakat közömbösítő lúgos kémhatásának, részben pedig érösszehúzó tulajdonságának köszönhetően.
- Próbáljuk ki a csecsemők fogzási fájdalmára ajánlott zselét: érzéstelenítőtartalma miatt enyhe zsibbasztó hatása van. Vigyázat! Lidokainra érzékenyek nem használhatják!
Küzdelem a baktériumok ellen
- Az aranypecsétfű enyhe antibakteriális hatással rendelkezik. Alkalmazzuk tinktúráját a sebre naponta háromszor, legalább egy órával étkezés előtt.
- Fertőtlenítsük a sebet egy csepp baktérium- és vírusölő hatású teafaolajjal.
- A körömvirágot évszázadok óta használják kisebb sebek, felrepedt vagy viszkető bőr, valamint rovarcsípések kezelésére. Öntsünk egy csészényi forrásban lévő vizet 1-2 teáskanálnyi szárított virágsziromra. Tíz perc múlva szűrjük le, és hagyjuk langyosra hűlni. Tetszés szerinti gyakorisággal gargarizáljunk és öblögessünk a teával.
Rendkívüli intézkedések
- A lizin nevű aminosav alacsony szintje feltehetően összefügg az afta kialakulásával. Gyakran visszatérő szájfekély esetén szedjünk lizint naponta háromszor éhgyomorra.
- A kasvirág immunerősítő hatással rendelkező gyógynövény. Szedjük naponta, a szükséges adagot két-három részre osztva, amint észrevesszük a fekély kialakulását. Vigyázat! Ne alkalmazzunk kasvirágot autoimmun betegség (például lupus) vagy progresszív, azaz fokozatosan előrehaladó betegség (például szklerózis multiplex vagy tuberkulózis) esetén.
- A C-vitamin óvja a szájüreg nyálkahártyáját. Citrusfélék fogyasztásával hozzájuthatunk ugyan a szükséges mennyiségű C-vitaminhoz, ezek azonban az arra érzékeny személyeknél néha fekélyt okoznak. Szedjünk inkább naponta egyenlő mennyiségben C-vitamin-tablettát és flavonoidot (amely fokozza a vitamin hatását).
- A cink elősegíti az afta gyógyulását. A sebek megjelenésekor kezdjük naponta szedni szopogatós tabletta formájában addig, amíg az afta el nem múlik. Vigyázat! Ne lépjük túl az ajánlott adagot, mert a cink nagy mennyiségben mérgező!
A megelőzés ereje
- Az afta kialakulásához bizonyos élelmiszerek is hozzájárulhatnak: a teljes kiőrlésű gabona, a rozs, az árpa, a kagyló-és rákfélék, az ananász és a citrusfélék, a füge, a csokoládé, a paradicsom, a zöldpaprika és az eper. Hagyjuk ki ezek mindegyikét az étrendünkből, majd egyenként kezdjük el újra fogyasztani őket, és figyeljük meg, hogy melyik váltja ki a betegséget.
- Fogyasszunk naponta l pohár élőflórás, Lactobadllus acidophilust tartalmazó joghurtot.
- A fogkrémekhez használt nátrium-lauril-szulfát nevű habképző vegyület egyeseknél szájfekélyt válthat ki, mert feloldja a szájban található védőréteget, a mucint. Ha gyakran szenvedünk aftától, keressünk a gyógynövényboltban olyan fogkrémet, amely nem tartalmazza ezt az anyagot. (Tulajdonképpen nincs is rá szükség a fog tisztításához.)
- A szájüregben kialakult apró sebekből és vágásokból is fekélyek alakulhatnak ki. Legyünk óvatosak, amikor ropogós vagy kemény élelmiszereket, például kekszet vagy kenyeret eszünk. Fogmosáshoz használjunk puha sörtéjű fogkefét, nehogy felsértsük a fogínyünket.
- Forduljunk fogorvoshoz bármilyen, a szájüregünk nyálkahártyáját érintő problémával. Különösen a rosszul illeszkedő műfogsor okozhat bajt.
- A szájfekélyre hajlamos embereknek B-vitamin-hiányuk is lehet. Együnk sok babot, búzacsírát és dúsított müzlit, valamint szedjünk naponta egy B-vitamin-komplex tablettát. Vigyázat! Ha az ujjaink vagy a lábujjaink zsibbadni kezdenek, hagyjuk abba a B-vitamin alkalmazását!
- Stressz hatására az immunrendszerünk túl erőteljesen léphet fel a szájüregben természetesen jelen lévő baktériumokkal szemben, így ilyenkor is kialakulhatnak afták. Oldjuk a feszültséget jógával vagy más relaxációs technikával, illetve valamilyen fokozott oxigénfelvétellel járó aerob edzéssel (például kerékpározással, futással, gyaloglással vagy úszással).
Hasznos
- Ha a fájdalom olyan erős, hogy még inni sem tudunk eleget, forduljunk orvoshoz. Akkor is kérjünk segítséget, ha egyszerre négynél több seb alakult ki a szánkban, ha a sebek két hétnél tovább megmaradnak, vagy ha visszatérő szájfekélyünk van.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.