
A rozácea értágulatokkal járó, ismeretlen eredetű, gyulladásos bőrbetegség. Az arcbőr eleinte csak átmenetileg pirul ki, később azonban a kitágult hajszálerek miatt a bíborvörösség állandóvá válik, az arcon csomók és pörsenések fejlődnek ki, majd ezek megnagyobbodnak, az érintett bőrterület megvastagodik, és a kötőszövet elburjánzik. A nőknél a fenti folyamat elsősorban az arcot és az állat érinti, míg férfiaknál az orrot -ezt nevezik tévesen „borvirágos” orrnak..
A fokozatosan rosszabbodó betegség nem gyógyítható, de meg lehet fékezni. Okozhatja hormonális zavar, értágítók szedése, tartós szteroidkezelés és öröklött hajlam. Fellángolásához különböző tényezők járulhatnak hozzá: stressz, csípős, zsíros vagy tartósított élelmiszerek, egyes élvezeti cikkek (alkohol, kávé, cigaretta), testi megerőltetés és az időjárás.
Bár a probléma kellemetlen, aggodalomra semmi ok, hiszen a következő módszerekkel megelőzhetjük a rozácea enyhe fellobbanásait és a vörösödést
Hűsítő praktikák
- Amikor az arcunk felmelegszik és kipirul, reflexszerűen a helyes megoldást szoktuk választani — lehűtjük. Mártsunk egy tiszta törülközőt jéghideg vízbe, és 10 percre terítsük a vörös területre. A hideg borogatás összehúzza a vérereket.
- A kamilla gyulladáscsökkentő hatású, de ne használjuk az illóolaját, mert erős koncentrációjú, és bőrallergiát válthat ki; alkalmazzunk inkább kamillateát. Áztassunk 3 filtert 6 dl forró vízben 10 percig. Hűtsük le, és tegyük a hűtőszekrénybe. Amikor az arcunk kipirul, mártsunk egy ruhadarabot a teába, majd helyezzük a vörös területre.
Kíméletes szappanok
- Minden arcmosáshoz használjunk olyan, nem illatosított hidratáló szappant vagy lemosót, amelyet kifejezetten érzékeny bőrre ajánlanak. A szappanozás után öblítsük le a bőrünket langyos vízzel.
- Kerüljük a hámlasztó bőrlemosókat és az akné elleni tonikokat, mert súlyosbíthatják a rozáceát.
- Mellőzzük a szalicilsavat, benzoil-peroxidot vagy alkoholt tartalmazó lemosókat is, amelyek szintén ronthatják a rozáceás állapotot. Ugyanez vonatkozik az összes dörzshatású bőrápoló termékre is.
A „pirosítók” kerülése
- Mondjunk le az erős fűszerekről, például a csípős paprikáról. Miután ezeket elfogyasztjuk, nem csupán úgy érezzük, mintha kipirulna az arcunk, hanem valóban ez is történik, hiszen a kis artériák kitágulnak.
- Az alkohol is tágítja a vérereket. Ha az arcunk egy gin-tonik, egy pohár sör vagy bor hatására általában kivörösödik, fogyasszunk inkább gyümölcslevet vagy ásványvizet.
- Mondjunk le a forró fürdőkről, és ne szaunázzunk. Hő hatására az arcbőrünk kivörösödhet.
Óvatosan a napfénnyel
- Amennyire csak lehet, kerüljük a közvetlen napfényt, különösen dél körül és kora délután, amikor a nap a legmelegebben süt. A napfény felmelegíti a bőrt, és kitágítja a vérereket.
- A nyári napokon viseljünk széles karimájú kalapot, hogy megvédj ük a fülünket, az arcunkat és az orrunkat a napsugárzástól (az ellenzős sapka nem nyújt elegendő árnyékot).
- Használjunk egész évben naptejet – és ne spóroljunk vele. A rozáceás betegek számára leginkább a titánium-dioxidot vagy cink-oxidot tartalmazó napvédőket ajánlják, mert a többi típus irritálhatja a bőrt. Az említett termékek előnye, hogy nem elnyelik, hanem visszaverik a nap sugarait.
Jobb a békesség
- Amikor kijövünk a sodrunkból, a vérerek kitágulnak, ami aztán a rozácea kitöréséhez vezethet. A legjobb módszer a „felpaprikázott” visszavágás elkerülésére az, ha tízig számolunk, és közben veszünk egy mély levegőt. Fújjuk ki teljesen a levegőt, és ezalatt számoljunk el újból tízig. Ismételjük meg ezt többször, és utána sokkal nyugodtabban — illetve az arcunk elvörösödése nélkül – tudjuk majd kezelni a helyzetet.
Borotvaélen
- A rozáceában szenvedő férfiaknak különösen oda kell figyelniük a borotválkozás utáni irritáció elkerülésére.
- A villanyborotva kíméletesebb az arcbőrhöz, mint a pengés, ezért ajánlott inkább az előbbit választani.
- Ne használjunk alkohol-, varázsmogyoró- vagy mentői-tartalmú arcszeszt borotválkozás után, mert irritálhatja a bőrt.
Hasznos
- Noha a probléma kezdetben jelentéktelennek tűnhet, forduljunk orvoshoz minél hamarabb, ha rozáceára utaló bőrpírt észlelünk. Korai diagnózissal és vényköteles gyógyszerekkel (metronidazoltartalmú krémek és szájon át alkalmazott antibiotikumok, például oxitetraciklin) meg lehet akadályozni az állapotunk romlását. Súlyosabb esetekben a rozáceás bőrelváltozás hatékonyan kezelhető elektrokoagulációval vagy lézeres technika segítségével.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.