
A szúnyogok, a kullancsok és a bolhák a táplálék miatt, míg a méhek és a darazsak azért támadnak, mert veszélyt éreznek. Amikor egy szúnyog megcsíp, a nyálából egy kevés a bőrünk alá jut, ami viszkető duzzanatot okoz. A méhek és a darazsak fullánkjából viszont méreg kerül a bőrünkbe, ami erős fájdalmat vált ki.
Szerencsére számos módszer közül válogathatunk, ha igyekszünk megóvni a bőrünket a csípésektől, illetve ha kezelni szeretnénk a sikeres támadások nyomait:
MÉH- ÉS DARÁZSCSÍPÉS ESETÉN
A hitelkártya új szerepben
- Haladéktalanul nyomjuk ki a fullánkot egy hitelkártya élével, egy kés pengéjével vagy a körmünkkel, mert a hozzá csatlakozó kis méregzacskóból folyamatosan szivárog a toxin a szervezetünkbe. Ne használjunk csipeszt, s ne fogjuk meg a fullánkot az ujjunkkal – így még több mérget préselünk ki belőle.
A csípés helyének ápolása
- A méhfullánk savas kémhatású anyagot tartalmaz, ezért eltávolítása után az érintett bőrfelületet néhány percig kezeljük lúgos, szódabikarbónás vizes oldattal (l teáskanál szódabikarbóna egy pohár vízben elkeverve); a darázsé viszont lúgos, tehát ecettel kell semlegesíteni. Mártsunk egy vattalabdát a megfelelő folyadékba, és ragtapasszal rögzítsük a csípésre. Mindkét borogatás enyhíti a bőrpírt és a duzzanatot is.
- Néhány kanál húspuhító por és egy kevés víz összekeverésével készítsünk krémet, kenjük a bőrünkre, és hagyjuk rajta egy órán át. Az ebben található enzimek lebontják a méreganyagot, és csökkentik a duzzanatot, valamint a gyulladást.
- Zúzzunk porrá l vagy 2 aszpirint egy vágódeszkán. Megfelelő mennyiségű víz hozzáadásával keverjünk belőle krémet, majd kenjük a csípésre. Az aszpirin összetevői segítenek a méreg közömbösítésében, illetve csillapítják a viszketést. Vigyázat! Ne használjuk ezt a módszert aszpirinnel szembeni allergia esetén vagy 16 éves kor alatt!
- Jégtömlővel zsibbasszuk el a területet, megelőzve a duzzanat kialakulását. Helyezzünk egy törülközőt a jégtömlő és a bőrünk közé, majd végezzük 20 percig a kezelést.
- A papája olyan enzimeket tartalmaz, amelyek közömbösítik a rovarmérgeket. Ha véletlenül van otthon ilyen gyümölcs (vagy vittünk magunkkal a nyaralásra), tegyünk egy szeletet a csípésre, és hagyjuk rajta egy órán keresztül.
- Dörzsöljünk a csípésre egy szelet vöröshagymát vagy egy kis zúzott fokhagymát. Mindkettő olyan enzimeket tartalmaz, amelyek lebontják a gyulladást okozó vegyületeket.
- Mártsuk vízbe a mutatóujjunkát, tegyük cukorba, majd nyomjuk a csípésre.
- A duzzanat csökkentésére használjunk bromelint, egy ananászból nyert fehérjebontó enzimet. Szedjük addig naponta, amíg a duzzanat vissza nem húzódik.
- Tegyünk a csípésre l csepp teafaolajat naponta többször, hogy visszaszorítsuk a duzzanatot.
- A viszketés csillapítására kenjünk a csípésre 1-2 csepp levendulaolajat, és hagyjuk rajta 15 percig. Ismételjük, valahányszor a viszketés újra jelentkezik, de mindig csak l cseppet használjunk. Körömvirágkrémet is tehetünk rá akár naponta többször.
SZÚNYOGCSÍPÉS ESETÉN
Vakarózás helyett
- Dörzsöljünk egy jégkockát a csípésre. Ez segít csökkenteni a gyulladást.
- Az illóolajok csillapíthatják a szúnyogcsípés okozta viszketést. Próbáljuk ki az eukaliptusz-, a szegfűszeg- vagy a borsmentaolajat. Kenjünk egy keveset az érintett területre.
- A borsmenta hűsítő hatással rendelkezik, és a csípés környékén serkenti a vérkeringést, így gyorsítja a gyógyulást. Használjuk illóolaját, ha van otthon, vagy nézzük meg, hogy a fogkrémünk nem tartalmazza-e a gyógynövényt – amennyiben igen, tegyünk a csípésre egy borsónyit.
- A dezodorok olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek csökkentik a bőrirritációt. Beválhat, ha egy keveset a csípésre fújunk vagy kenünk.
- Keressünk olyan, viszketés elleni spray-t vagy zselét, amely bőrnyugtató hatású mentolt tartalmaz. Tartsuk a hűtőszekrényben, mert hidegen még hatékonyabb (és így bármikor kéznél van, ha szükség lenne rá).
- Számtalan, viszketés elleni szer kapható vény nélkül, amelyek helyi érzéstelenítőt, antihisztamint vagy hidrokortizont tartalmaznak.
A megelőzés ereje
- A leghatékonyabb bőrön alkalmazható szerek a DEET- (dietil-toluamid) tartalmú rovarriasztók. A felnőttek biztonságosan használhatják a címkén feltüntetett utasítás szerint, de gyermekeknek ne adjunk semmilyen, 10 százaléknál magasabb DEET-tartalmú krémet. A rovarriasztó készítményeket mindig tartsuk elzárva!
- A permetrin a krizantém virágában lévő rovarriasztó vegyület szintetikus változata. A spray-vel fújjuk be a ruhánkat, és akasszuk ki száradni. A riasztószer néhány mosás után is hatékony marad. Havonta egyszer a szúnyoghálókat is kezeljük permetrinnel.
- A rendkívül aromás olajat, a citronellát (a nárdusfű illóolaját) gyakran használják rovarriasztó gyertyák és spray-k alapanyagaként. Kövessük a csomagoláson feltüntetett alkalmazási útmutatót.
- Néhány nappal sátorozás vagy túrázás előtt kezdjünk el naponta egy-két gerezd fokhagymát enni. A rovarok megérzik a fűszernövény szagát a verejtékben, s ez általában elriasztja őket.
- Ha távol szeretnénk tartani magunktól a méheket, ne használjunk parfümöt, illatosított testápolót, borotválkozás utáni arcszeszt, és ne viseljünk élénk színű ruhákat.
Hasznos
- A méh- vagy darázscsípés súlyos allergiás reakciót, úgynevezett anafilaxiás sokkot válthat ki egyes embereknél, amelynek tünetei a légzési nehézség vagy fulladás, a gyengeség, a szájüreg és a torok meg-duzzadása, a szapora pulzus, illetve a csalánkiütés. Az illetőhöz sürgősen mentőt kell hívni, mert ez az állapot akár halálos kimenetelű is lehet. A többszörös rovarcsípés szintén haladéktalan orvosi ellátást igényel, mivel ez még nem allergiás emberek esetében is veszélyessé válhat. Akkor is forduljunk orvoshoz, ha kiemelkedő, kör alakú vörös kiütések jelennek meg a bőrünkön, illetve amennyiben a csípés elfertőződik.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.