
Negyvenéves kor felett sok férfi küszködik vizelet-ürítési nehézségekkel: a vizelet gyengén, vékony sugárban ürül, és a végén csöpögve áll el. Bosszantó módon a természet az éjszaka közepén is szólít, félbeszakítva az alvást. Az ok általában jóindulatú prosztata-hipertrófia, a prosztata nem rákos eredetű megnagyobbodása, mely tulajdonképpen a szervet alkotó kötőszöveti, simaizom- és mirigysejtek felszaporodása.
Az ondófolyadékot termelő prosztata olyan, mint egy gallér a húgycső körül. Ha megduzzad, a húgycsövet összenyomva akadályozza a vizelet útját. A betegség összefügg a szervezet időskori hormonális változásaival. Az 50 éven felüli férfiak több mint felénél diagnosztizálják, az idősebbeknél még gyakoribb – de csak az esetek 30-40%-a jár panasszal.
Nézzünk néhány hatékony gyógymódok prosztatabetegség kezelésére:
Pálma és csalán
- A fűrészpálma bogyótermésének kivonata gátolja a prosztata megnagyobbodásáért felelős hormon működését, s a gyulladást is bizonyíthatóan csökkenti. Keressünk 85-95 százalék zsírsavat és szterolt tartalmazó készítményt.
- Az örökzöld afrikai törpepálma kérgének kivonata szintén gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, és a kutatások szerint lelassíthatja a prosztataszövet növekedését. Keressünk fel egy képzett gyógynövényszakértőt, aki tanáccsal szolgálhat a megfelelő adagolásról.
- Szedjünk szárított csalángyökeret. Ez a kiegészítő ugyancsak elősegíti a prosztata összehúzódását. Afrikai törpepálmával vagy fűrészpálmával együtt alkalmazva még hatékonyabb lehet.
Módosított étrend
- A karotinoidok (növényi festékanyagok) a betegségek ellen igen hatékony természetes antioxidánsok. Egyik képviselőjük, a többek között a paradicsomban is megtalálható likopin csökkenti a gyulladást, mérsékli a prosztatamegnagyobbodást és a rák kialakulásának kockázatát. Ahhoz, hogy jótékony hatását élvezhessük, ajánlott hetente tízszer paradicsomot vagy abból készült ételt (szószokat, leveseket) fogyasztani. A görögdinnye és a sárgabarack szintén gazdag likopinban.
- Likopintartalmú kiegészítőt is szedhetünk.
- Mindennap fogyasszunk el egy marék pirítatlan tökmagot. Rengeteg cinket, a prosztata egészséges működéséhez elengedhetetlen ásványi anyagot tartalmaz. Szedhetünk tökmagot tartalmazó étrend-kiegészítőt is.
- Naponta kétszer keverjünk 1 evőkanál — ómega-3 zsírsavakban gazdag – lenmagolajat az ételünkbe. Ezek a zsírsavak, a többi esszenciális zsírsavval együtt, korlátozzák a prosztaglandin hormon koncentrációját, így csökkentik a gyulladást (ezáltal a gyulladásos eredetű duzzanatot is) a prosztatában.
Mit és mennyit igyunk?
- A szervezetünknek ugyan sok folyadékra van szüksége, de este, vacsora után már csak keveset igyunk, különben nagyobb valószínűséggel kell majd éjszaka felkelnünk.
- Vizelési nehézségek esetén korlátozzuk a koffeintartalmú italok, például a kávé, a tea és a kóla fogyasztását. A koffein a húgycső falának összehúzódását okozhatja, gátolva a vizelet kiürülését, ugyanakkor vízhajtó hatása is van.
- Mellőzzük a tömény szeszes italokat, amelyek tovább súlyosbíthatják a tüneteket.
- A sör és a bor – természetesen módjával – kifejezetten ajánlott. A kutatások szerint a mértékletes alkoholfogyasztás (egy-két pohár sör vagy kis pohár bor naponta) csökkentheti a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás kockázatát, illetve enyhítheti a tüneteket.
Kiegyensúlyozott nemi élet
- A prosztata termeli azt a tápanyagban gazdag folyadékot, amelyben a spermiumok úsznak, a rendszeres ejakuláció tehát segít csökkenteni a belső folyadéknyomást. A prosztata körüli izmok is ellazulnak, ami jót tesz a vérkeringésnek, és segít megóvni a prosztatát a gyulladástól.
Kellemes áztatás
- A meleg víz serkenti a vérátáramlást a prosztatában, s ez elősegíti a gyulladás és a duzzanat csökkenését. Ha tehetjük, töltsünk naponta 20-45 percet a fürdőkádban.
A mosdóban
- A vizeletet nem szabad visszatartani, mert amikor a hólyag túlságosan megtelik, a tartalma bejut a prosztatába, s ez ingerli a szervet. Menjünk el vécére, amikor ingert érzünk.
- Vizeletürítés után várjunk néhány percig, majd próbáljuk meg újra. így a húgyhólyag teljes tartalma távozni tud.
- Az ellazultabb, ülő testhelyzetben valószínűleg könnyebb a vizeletürítés, mint állva.
- Ne feledjük, hogy nem hajt a tatár, és senki sem méri, hogy mennyi időt töltünk a mosdóban. Olvasgassunk, adjuk át magunkat a gondolatainknak, és vegyünk egymás után tíz mély lélegzetet. A feszültséget és a szorongást oldani kell, különben a termelődő stresszhormonok a húgyhólyag izmainak megfeszülését okozhatják — nem beszélve az esetleges sikertelenség kiváltotta lelki gátlásokról.
Hasznos
- Ha a vizelet nehezen indul meg, áramlása gyenge, úgy érezzük, hogy soha nem tudjuk teljesen kiüríteni a húgyhólyagot, és éjszaka gyakran jelentkezik vizelési inger, menjünk el orvosi vizsgálatra. Kezelőorvosunk megállapítja, hogy jóindulatú prosztata megnagyobbodásról van-e szó, és kizárhatja a többi lehetséges betegséget, például a prosztatarákot. Amennyiben tüneteink súlyosabbak – még erőlködve sem tudunk vizelni nyolc óránál hosszabb ideig —húgyúti elzáródás alakulhatott ki. A veseelégtelenség megelőzése érdekében azonnali kórházi kezelés, katéterezés szükséges.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.