
A pikkelysömör (psoriasis) egész életen át fennálló, nem fertőző betegség. Az enyhébb időszakban a bőr alig igényel kezelést, ám ezeket előbb-utóbb újabb fellángolások követik. A vörös plakkok olykor viszketnek vagy fájnak, de a panaszmentes betegek számára is igen zavaróak.
A pikkelysömör az életminőséget nagy mértékben rontó bőrbetegségek egyike; nehezíti az emberi kapcsolatokat és a társadalmi érvényesülést.
Az alábbi ötletekkel a jó napokat még jobbá, a rosszakat pedig elviselhetőbbé tehetjük:
A szabadban
- A napfürdő kiváló gyógymód a pikkelysömörre. A szabadban töltött napi 15-30 perc legkésőbb hat hét múlva javulást eredményez. Kutatások bizonyítják, hogy a napfény gátolja a bőr T-sejtjeinek működését, amelyek a gyulladási folyamatot beindító anyagokat, a citokineket termelik. (Télen az ultraibolya fény és a psoralen nevű vegyi anyag együttes alkalmazásán alapuló PUVA-terápia segíthet biztosítani a nyári napozás hatásához hasonló eredményt. Kérdezzünk meg bőrgyógyászt.)
- Védekezzünk a leégés ellen legalább 15-ös fényvédő faktorú naptejjel az egészséges bőrfelületeken.
Jóleső fürdő
- A hosszú fürdőzés ugyan felpuhíthatja a plakkokat, de ki is száríthatja a bőrt, és súlyosbíthatja a viszketést. Vegyünk egy jó meleg, körülbelül 10 perces fürdőt, majd adjunk néhány teás-kanálnyi növényi olajat a vízhez, és 5 percig maradjunk még a kádban. Legyünk nagyon óvatosak a kiszállásnál, mert az olaj csúszóssá teszi a felületet.
- A viszketés csillapítására próbáljuk ki a hideg fürdőt, és adjunk ecetet a vízhez. Sokan tapasztalták, hogy az ecet jó a pikkelysömör ellen, bár az orvosok nem tudják ennek pontos okát. Az biztos, hogy az ecetsav képes elpusztítani a baktériumokat, amelyek — egy széles körben elfogadott elmélet szerint – súlyosbítják a betegséget.
- A finomra őrölt zabliszt szintén hatékony ellenszere a viszketésnek. Használjunk kifejezetten fürdőhöz készült terméket, vagy őröljünk finomra hagyományos zablisztet.
A bőr hidratálása
- Fürdés után, amikor a bőrünk még nedves, kenjük be magunkat hidratálókrémmel. A plakkokra mindenképpen tegyünk jó vastag réteget, ez ugyanis segít megelőzni a felrepedezést. Kerüljük a folyékony testápoló tejeket, amelyek túl gyorsan felszívódnak, inkább használjunk sűrű krémet vagy kenőcsöt. A karbamidtartalmú termékek a leghatékonyabbak, mert képesek fellazítani a pikkelyeket.
- Próbáljunk ki valamilyen, gyógynövényboltokban kapható kamillás krémet. Közismert, hogy a gyógynövény csökkenti a gyulladást, és nyugtatja a bőrt.
- A teafaolaj hatékonyan csillapítja a viszketést, és puhítja a pikkelysömörös foltokat, különösen enyhébb esetekben. Kenjünk naponta többször néhány cseppnyit a plakkokra. Vigyázat! A teafaolaj néha allergiás reakciót vált ki, ezért először próbáljuk ki egy kis bőrfelületen. Arról se feledkezzünk meg, hogy a teafaolajjal bekent bőr érzékennyé válhat a napfényre.
- A bőr felpuhítására, valamint a hámló bőrfoltok eltávolítására petróleumzselét is alkalmazhatunk, szükség szerinti gyakorisággal.
Belső olajozás
- Keverjünk 1 evőkanál lenmagolajat a müzlihez, a joghurthoz vagy más ételhez mindennap. Ómega-3 zsírsav tartalmának köszönhetően gátolja a gyulladást okozó prosztaglandin-származékok termelődését.
- Az olajos húsú halak szintén ómega-3 zsírsavakban gazdagok. Ha szeretjük a lazacot, a szardíniát és a makrélát, fogyasszuk legalább hetente egyszer.
- A sokszorosan telítetlen zsírsavakat úgy is biztosíthatjuk a szervezetünk számára, hogy halolajkapszulát veszünk be étkezés után. Vigyázat! A halolaj nagy mennyiségben véralvadásgátló hatású, ezért először beszéljünk orvosunkkal, mielőtt valamilyen véralvadásgátló gyógyszert vagy aszpirint szednénk.
- Ha van otthon aloe vera palántánk, törjünk le egy levelet, és kenjük a belőle kipréselt zselét a plakkokra naponta többször. Az aloe vera gyulladáscsökkentő összetevőkkel rendelkezik, és magnézium-laktatót tartalmaz, amely elősegíti a viszketés csillapítását. Használhatunk aloe verát tartalmazó kiegészítőket is, belsőleg és külsőleg egyaránt.
El a kezekkel!
- A bőr enyhe károsodása is súlyosbíthatja a pikkelysömör tüneteit. Ha csipkedjük és vakargatjuk a viszkető plakkokat, megsértjük a bőrfelületet, és az elváltozás még nagyobb kiterjedésű lesz.
- Mindig használjunk villanyborotvát, ha plakkok alakultak ki az arcunkon vagy egyéb, rendszeresen szőrtelenített területen. Az éles penge, bármilyen óvatosak vagyunk is, felkarcolja a bőrt, s ez jelentősen növeli az újabb foltok megjelenésének kockázatát.
A fejbőr ápolása
- Ha a tejbőrünkön jelent meg a pikkelysömör, itt az ideje, hogy speciális, kátránytartalmú sampont vásároljunk. Eleinte használjuk naponta, majd a tünetek enyhülésével hetente kétszer, a hagyományos samponnal váltogatva. Hagyjuk a habot a fejbőrünkön 10 percig, és csak azután öblítsük le.
- Permetezzünk aloe verát tartalmazó folyékony készítményt naponta többször a hajunkra, majd óvatosan masszírozzuk a fejbőrbe. Száradás után nem hagy nyomot a hajon, így alkalmas a gyakori használatra.
- Írjuk össze azokat a samponokat, amelyek kíméletesek a fejbőrünkhöz. Amikor az egyik elfogy, váltsunk egy másik fajtára. A fejbőrünk egy idő után hozzászokhat egy termékhez, így minél tovább használjuk, annál inkább veszít hatékonyságából. Általában a legjobb eredményt többféle sampon váltogatásával lehet elérni.
- Érdemes rövid frizurát választani, így sokkal könnyebb kezelni a fejbőrt, amelyet ráadásul a jótékony napsugarak is jobban érnek.
Csak nyugodtan
- A rendszeres testedzés megnyugtat, és oldja a feszültséget — a stressz köztudottan hozzájárulhat a pikkelysömör megjelenéséhez. Ha sikerül naponta legalább 30 percet sétálnunk vagy aktívan mozognunk, meg fogunk lepődni, milyen hatékonyan el tudja vonni a figyelmünket a nyomasztó gondolatokról.
- Végezzünk naponta legalább 15-30 percen keresztül valamilyen megnyugtató relaxációs gyakorlatot, például meditációt vagy mélylégzést.
Hasznos
- Mindenképpen keressük fel az orvost, amikor először jelentkeznek a tünetek. Később akkor lehet erre szükség, ha a betegség nagy bőrfelületet érint, vagy gennyes hólyagok jelennek meg a tenyéren és a talpon. A pikkelysömör ritkán ízületi fájdalmat is okoz, amely feltétlenül orvosi ellátást igényel.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.